Технологија

Британската авто-икона може нема да се произведува во Британија

Британската авто-икона може нема да се произведува во Британија

Шефот на марката Бентли, Волфганг Дирхајмер, изјави дека таа авто-компанија може да го пресели своето производство од Велика Британија по Брегзитот, ако тоа е непходно. Бентли, еден од симболите на британската автомобилска индустрија, кој моментално е во сопственост на групата Фолксваген, веќе долго ги произведува своите модели во погонот Кру во Англија, но таа традиција […]

ВИДЕО: Фалсификуваните паметните телефони стануваат се подобри, добро внимавајте

ВИДЕО: Фалсификуваните паметните телефони стануваат се подобри, добро внимавајте

Паралелно со развојот на многу модели на паметни телефони, се развиваат и кинески евтини копии. Порано дури и површните познавачи на брендовите на паметните телефони веднаш можеа да препознаат копија, но работите со време драстично се променија. Како што расте развојот на напредната технологија која реномираните производители ја интегрираат во своите смартфони, со еднаква брзина […]

Фејсбук им забрани на вработените да ја користат базата со лични податоци

Фејсбук им забрани на вработените да ја користат базата со лични податоци

„Фејсбук“ им забрани на програмерите да ги користат бројните лични податоци на нејзините корисници што ги поседува компанијата. Забраната го опфаќа и следењето активисти и демонстранти, стои во денешното соопштение на „Фејсбук“. Минатата есен Американската унија за граѓански слободи обвини дека „Фејсбук“ и „Инстаграм“ и давале податоци на компанијата „Џиофидија”, која се занимава со производство […]

Часовник за слепи лица

Часовник за слепи лица

Јужнокорејската компанија ДОТ го изработи првиот таканаречен Брајов смарт-часовник, наменет за лицата со оштетен вид. Уредот го покажува времето со помош на четири Брајови механизми, а корисниците ќе можат да ја изберат брзината, односно интервалот на промена на точната информација. Направата се поврзува и со смартфон, преку блутут (како и секој друг паметен часовник) и […]

Рекорден февруари за БМВ

Рекорден февруари за БМВ

Компанијата БМВ соопшти дека забележала рекордна продажба за месец февруари; бидејќи минатиот месец во светот продале 169.073 возила БМВ, Мини и Ролс-Ројс (што е раст од 3.1 отсто во споредба со февруари минатата година). Самиот БМВ пласирал 147.769 автомобили (раст од 3.0 отсто), при што голем придонес дале моделите Х1, Х5 и Серијата 7 (со […]

Поглед во иднината: Во Женева претставен футуристичкиот „Пежо Инстинкт Концепт“

Поглед во иднината: Во Женева претставен футуристичкиот „Пежо Инстинкт Концепт“

На женевскиот салон на автомобили компанијата „Пежо“, немаше премиера на нови модели, но изложи интересен футуристички концепт на спортски четворосед со хибриден погон и технологија за автономно возење. Тоа е возило со се популарен хибриден погон, а воедно и самовозечки автомобил. Овој концепт е придвижен од Плуг-ин хибриден систем со вкупна комбинирана сила од 300 […]

Компанија нуди 100.000 американски долари да ја пробиете нејзината заштита

Компанија нуди 100.000 американски долари да ја пробиете нејзината заштита

Компанијата АgileBits, која стои зад еден од најпопуларните алатки за заштита на вашите лозинки 1Password, соопшти дека е зголемена максималната награда за откривање на багови во рамки на својата апликација, од досегашните 25.000 на 100.000 американски долари. Со оваа награда за мајсторите кои, ако такви воопшто има, ќе успеат да ја пробијат нивната заштита и […]

Научници претворија атом во микро „хард-диск“

Научници претворија атом во микро „хард-диск“

Научници од една водечка компанија во областа на високата технологија создадоа уред за складирање информации од еден атом, пишува бугарскиот портал „24 часа“. Физичарите го магнетизирале атомот, го оладиле со течен хелиум и го изолирале во вакуум. Така во атомот се зачувал еден бит информација. Тоа веројатно значи дека наскоро хард-дисковите ќе бидат во големина […]

„Киа Стингер“ потсетува на духот на „Гран Турисмо“ автомобилите

„Киа Стингер“ потсетува на духот на „Гран Турисмо“ автомобилите

Компанијата „Киа“ на публиката на саемот на автомобили во Женева им ги претстави новите модели „Пиканто“ и двата Плуг-ин хибрида – „Ниро“ и „Оптима Спортсвагон“. Најголемото внимение на саемот, сепак, го привлече спортската лимузина „Стингер“. Шест години по претставувањето на првиот ГТ концепт „Киа Стингер“ тргна во сериско производство, а во европските продажни салони доаѓа […]

Алпине А110 се заканува на Порше и на Алфа 4С

Алпине А110 се заканува на Порше и на Алфа 4С

Меѓу бројните нови спортски модели кои дебитираа на женевскиот Саем за автомобили, посебно место зазема Алпине А110, чија појава означува враќање на сцената на помалку заборавената марка од 20 век. Пред нас е А110, прв сериски модел на обновениот, легендарен спортски авто-бренд на компанијата Рено, кој беше на врвот пред речиси половина век. Овој лесен […]

Нокиа најави два нови телефони со Снапдрагон 835

Нокиа најави два нови телефони со Снапдрагон 835

ХМД Глобал (HMD Global), сопственик на името Нокиа, во тек на неодамнешниот Мобајл Ворлд Конгрес (Mobile World Congressa) (MWC) во Барселона, претстави три модели темелени на Андроид: Нокиа 3, Нокиа 5 и Нокиа 6. Покрај овие три телефони премиера дочека и четвртиот модел Нокиа 3310, освежено издание на телефон кој пред 20 години доминираше на […]