Технологија

КИА Стоник – нов мал СУВ стигнува до крајот на 2017 година

КИА Стоник – нов мал СУВ стигнува до крајот на 2017 година

Корејскиот производител ги објави првите дизајнерски цртежи на новиот покомпактен СУВ модел. По Хјундаи, кои во јуни ќе го претстават новиот мал СУВ и сестринската авто-марка Киа ќе лансира сопствен модел во истата класа. Возилото е наречено Стоник и ќе има премиера во втората половина на годината, најверојатно на саемот за автомобили во Франкфурт, во […]

Илон Маск го најави новиот компактен СУВ „Моделот Y“

Илон Маск го најави новиот компактен СУВ „Моделот Y“

Новиот електричен СУВ што ќе биде помал од „Моделот Х“ на патиштата треба да пристигне во 2019 година, потврди првиот човек на „Тесла Моторс“, Илон Маск. Маск во вторникот, на 6 јуни, најави дека „Моделот Y“ ќе се темели на новата механичка платформа, а не на она што ја користи седанот „ Модел 3“, чија […]

(ВИДЕО) Кинеско чудо: Првиот воз во светот што се движи по виртуелни шини

(ВИДЕО) Кинеско чудо: Првиот воз во светот што се движи по виртуелни шини

Автономниот брз железнички транспорт (АРТ) свечено е претставен во јужната кинеска провинција Хунан. – Возот има сензори кои ја детектираат димензијата на патот, што му овозможува да се движи по точно определената патека без метални шини, објасни главниот инженер на проектот Фенг Ѓијангхуа. Возот е долг 32 метри, се движи со помош на електрична енергија, […]

Пинтерест вреди 12,3 милијарди долари и продолжува да се развива

Пинтерест вреди 12,3 милијарди долари и продолжува да се развива

Пинтерест објави дека инвестирал 150 милиони долари во подобрување на оваа мрежа со што вредноста на својата компанија ја зголемија на 12,3 милијарди долари. Пинтерест со седиште во Сан Франциско е една од ретките приватни стартап компании која вреди над 10 милијарди долари. Со 175 милиони месечни корисници објавија дека ќе вложат милиони долари за […]

ВИДЕО: Теренско возило на НАСА за на Марс

ВИДЕО: Теренско возило на НАСА за на Марс

Кон крајот на минатата година, американската вселенска агенци НАСА објави амбициозен план за колонизирање на Марс. Според предвиденото, до 2030 година луѓето ќе бидат таму, ќе живеат и ќе егзистираат, без директна зависност од Земјата. Во рамки на тој проект, Агенцијата промовираше и прототип на теренско возило кое ќе се користи на соседната планета. Долгиот […]

Паметните уреди на Епл се грижат за Вашата безбедност во сообраќајот

Паметните уреди на Епл се грижат за Вашата безбедност во сообраќајот

Компанијата Епл кај своите „Ајфони“ и таблети воведува нова функција која ќе ги предупредува возачите да обрнат повеќе внимание на патот, а помалку на самиот уред. Нивната функционалност се состои во предупредувања и автоматско исклучување на одредени апликации и на известувањата за пораки. Новитетот ќе биде дел и од програмата ИОС-11. Концептот е сличен на […]

Со „Peel Trident“ нема да имате проблеми со паркинањето

Со „Peel Trident“ нема да имате проблеми со паркинањето

Британскиот производител „Peel“ во 60-тите година на минатиот век изработуваше некои од најмалите автомобили во светот, а еден од ретките сочувани примероци наскоро ќе биде понуден на продажба. Пасионираните гледачи на серијата „Top Gear“ сигурно ја помнат урнебесната епизода кога водителот Џереми Кларксон го возеше најмалиот автомобил во светот, моделот „Peel P50“: Сепак, овој модел […]

ВИДЕО: Фискер Инк го пушта во продажба својот нов електромобил

ВИДЕО: Фискер Инк го пушта во продажба својот нов електромобил

Поранешниот дизајнер на Астон Мартин и основач на Фискер Инк, Хенрик Фискер објави кусо видео од својата нова креација – електричен спортски автомобил наречен Фискер Е-Моушн. Електромобилот ќе се најде на пазарот во август годинава. Има електричен движечки систем, чијашто моќност се уште не ја знаеме, но знаеме дека ќе развива максимална брзина од 260 […]

Наскоро на ВатсАп ќе можат да се бришат испратените пораки

Наскоро на ВатсАп ќе можат да се бришат испратените пораки

Социјалната мрежа ВатсАп наскоро ќе воведе нова популарна опција „поништи”, со чија помош ќе може да ги стопираат и избришат пораките, фотографиите, видеоснимките или документите кои веќе сте ги пратиле некому, а не сакате да ги прими. На овој начин всушност ќе ги избришете пораките кои не сакате да ги види корисникот на кого сте […]

Зошто автопроизводителите навраќаат во архивите по „нови“ идеи?

Зошто автопроизводителите навраќаат во архивите по „нови“ идеи?

Си-Ен-Ен – Атланта Марк Твен еднаш рекол: „Не постои нешто такво како нова идеја. Тоа е неможно. Едноставно, земаме куп стари идеи и ги ставаме во еден вид на ментален калеидоскоп. Ги завртуваме и тоа создава нови и интересни комбинации“. Ќе ви простиме ако си помислите дека автомобилската индустрија се престрои за да ја провери […]

Вештачката интелигенција може да го одреди „рокот на траењето” на човекот?

Вештачката интелигенција може да го одреди „рокот на траењето” на човекот?

Група австралиски научници направиле систем на вештачка интелигенција кој може да предвиди дали брзо ќе умреме, за што им е потребна само слика на вашите органи. Научниците од Универзитетот во Аделаида, ја искористиле вештачката интелигенција за да ги анализираат медицинските снимки на градниот кош кај 48 пациенти. Системот во дури 69 отсто случаи точно предвидел […]