Технологија

Најбрзиот „Камаро“ на сите времиња што развива 318 километри на час

Најбрзиот „Камаро“ на сите времиња што развива 318 километри на час

Најбрзиот „Камаро“ на сите времиња ја има ознаката ЗЛ1 и престанува со забрзувањето кога стрелката на брзиномерот ќе застане на бројот 318, тврдат извори во „Шевролет“. Новиот „Шевролет Камаро ЗЛ1“ има В8 мотор кој располага со 659 коњски сили, а „Шевролет“ тврди дека неговиот автоматски 10-степен менувач од еден во друг степен при преносот оди […]

„Е-Голф“’ за 2017 доби повеќе сила и поголема автономија на возење

„Е-Голф“’ за 2017 доби повеќе сила и поголема автономија на возење

Рестилизираниот „ е-Голф“ со едно полнење на батеријата сега ќе може да мине и до 300 километри. Покрај редизајнот, што е извршен според примерот на втората верзија на моделите од семејството „Голф“, групацијата „Фолксваген“ ги подобри и техичките карактеристики и перфомансите на „е-Голф“. Место погонската батерија со капацитет од 24,2 киловатчасови, вградена е поголема од […]

ФОТО: „Морган ЕВ3 Џуниор“ – старовремски автомобил за деца

ФОТО: „Морган ЕВ3 Џуниор“ – старовремски автомобил за деца

Компанијата „Морган“ го претставува новиот старовремски автомобил за деца „Морган ЕВ3 Џуниор“. Овој детски автомобил е целосно рачно изработен, баш како и старата верзија на „Морган ЕВ3“, а подеднакво е привлечен поради неговото тело од карбон, дрвената контролна табла и рачно сошиената кожна внатрешност. Ова автомобилче може да достигне брзина и до 16 километри на […]

Преглед на новата видео игра „Horizon Zero Dawn“

Преглед на новата видео игра „Horizon Zero Dawn“

Планетата Земја, година: непозната. Иднината не е нималку розова… Човештвото се изборило за свој опстанок, но луѓето се лишени од сите благодети и придобивки стекнати претходно. Без струја, поделени во три касти и со силни основни пориви за опстанок и преживување, луѓето се борат за што попогодни услови за новите почетоци… Ова е накусо темата […]

Германски иноватори измислија течност за заштита на екрани на мобилни или таблети

Германски иноватори измислија течност за заштита на екрани на мобилни или таблети

„Протект Пакс“ е проект на двајца иноватори од Германија, кои измислија течност за заштита на екраните на мобилните уреди. Нивната формула за, како што го нарекуваат, течно стакло, се состои од наночестички и титаниумов диоксид, кои ги пополнуваат наноскопските неправилности и вдлабнатини во стаклото и така го зацврстуваат креирајќи тенок невидлив слој. За заштита на […]

Наскоро промоција на сериската верзија на „Хонда Сивик Р“

Наскоро промоција на сериската верзија на „Хонда Сивик Р“

Љубителите на автомобилите на „Хонда“ наскоро ќе имаат можност да видат како изгледа новиот модел „Сивик Тајп Р“, кој ќе ја има својата промоција на 87. Саем на автомобили во Женева во март годинава. Прототипот на „Хонда Сивик Тајп Р“ веќе се појави на саеми ширум светот, а наскоро ќе излезе и серискиот модел. „Хонда“ […]

Пристигнува летечкиот автомобил „Либерти“ и ќе чини 400.000 долари

Пристигнува летечкиот автомобил „Либерти“ и ќе чини 400.000 долари

Холандската компанија „PAL-V“ уште во 2012 година го претстави прототипот на летечкиот автомобил, а пет години подоцна на купувачите ќе им ја понуди и првата продукциска верзија на ова необично летало. Фирмата „PAL-V“, која го разви летечкиот автомобил „Либерти“, тврди дека нивното возило е подготвено за секојдневна употреба и е во согласност со безбедносните прописи, […]

„Aуди А6“ за 2018 година

„Aуди А6“ за 2018 година

„Ауди“ почна тестови на новата генерација на моделот А6 на јавни сообраќајници, за што сведочат првите фотографии на „камуфлираниот” прототип. Новиот А6 треба да ги преземе стилските детали од концептот „Пролог“, а автомобилот ќе биде поставен на МЛБ механичка платформа на групацијата „Фолксваген“, чија конструкција во голема мера е изработена од алуминиум и челик со […]

Снапчет подготвува сопствен смартфон

Снапчет подготвува сопствен смартфон

Компанијата „Снап“, во чија сопственост е апликацијата Снапчет, би можела во иднина на пазарот да пласира сопствен смартфон, а маркетиншката компанија „Медијакикс“ го открива неговиот можен изглед. Компанијата „Снап“ уште одамна најавуваше дека нема намера да остане фокусирана само на софтвери, туку ја интересира и хардверот. Така, уште во текот на минатото лето таа вработи […]

Електроник Артс нуди седумдневно бесплатно користење на видео игрите

Електроник Артс нуди седумдневно бесплатно користење на видео игрите

Доколку сте љубители на видео игрите на Електроник Артс, сега компанијата преку својата претплатничка услуга „Аксес Ориџин“, нуди седумдневен бесплатен пристап до своите видео игри, што инаку чинат 40 долари годишно. Еве ја листата на видео игри вклучени во понудата: – Star Wars Battlefront – Unravel – Mirror’s Edge Catalyst – Mass Effect trilogy – […]

ВИДЕО: Спејс Екс успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9

ВИДЕО: Спејс Екс успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9

По вчерашното одложување, Спејс Екс денеска ја лансираше ракетата која што носи потребни ствари на Меѓународната Вселенска Станица. Ракетата Фалкон 9 полета од историската платформа во Флорида од која што полетуваат и ракитети кои носеа луѓе на месечината. Ова е прво успешно лансирање ракета на Спејс Екс од Флорида, по екплозијата минатото лето. Спејс Екс […]