Технологија

Фолксваген признава дека е одговорен и плаќа 4,3 милиајрди долари

Фолксваген признава дека е одговорен и плаќа 4,3 милиајрди долари

Фолксваген постигна договор „тежок“ 4,3 милијарди долари со американски регулатори за решавање на проблемот со прекумерната емисија на издувни гасови од дизел мотори, а планира да се изјасни како – виновен. Трошоците за решавање на тој проблем надминале предвидени речиси 18,2 милијарди евра односно 19,2 милијарди евра. Од компанијата истакнуваат дека во следните три години […]

КИА влегува во светот на спортските лимузини

КИА влегува во светот на спортските лимузини

Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше првата спортска лимузина со погон на задната осовина наречена „Стингер“. По пет години по концептниот автомобил со кој КИА најави како ќе изгледа нивниот спортски седан, јужнокорејската автомобилска компанија го претстави производниот модел „Стингер“, со кој влегува во автомобилскиот сегмент. Подолг и поширок од повеќето […]

„Ламборџини“ го проби плафонот- во 2016. ја имаше најдобрата продажба во историјата

„Ламборџини“ го проби плафонот- во 2016. ја имаше најдобрата продажба во историјата

Италијанскиот производител на суперспортски автомобили „ламборџини“ на купувачите во 2016 година им испорача 3.457 возила, со што го забележа новиот продажен рекорд на сите времиња. Минатата година беше шеста година по ред во која „Ламборџини“ бележи раст во продажбата, а по првпат во својата 54-годишна историја за 12 месеци беа испорачани повеќе од 3.400 автомобили. […]

„Порше“ го претстави новиот модел „911 ГТС“

„Порше“ го претстави новиот модел „911 ГТС“

„Порше“ ја прошири понудата на моделот 911 со верзијата ГТС, а првите примероци во продажните салони ќе стигнат во март. „Порше 911 ГТС“ го покренува зајакнат трилитарски шестцилиндричен турбо мотор со боксер конфигурација со 450 коњски сили и 550 Њутн метри најголем вртлив момент, кој располага со 2.150 до 5.000 вртежи во минута. За пренос […]

ЛГ го претстави најтенкиот телевизор на светот

ЛГ го претстави најтенкиот телевизор на светот

На овогодишниот Саем за технологија во Лас Вегас, ЛГ го претстави веројатно најтенкиот телевизор на светот, кој во продажба ќе се најде на пролет. Се работи за „ЛГ Сигнатуре 4K ОЛСЕ“ серија В под името В7. На себе има само еден единствен кабел кој го поврзува со саундбар на кој се сите потребни приклучоци. Дисплејот […]

Нанибот, робот-дадилка која ќе ги надгледува вашите деца

Нанибот, робот-дадилка која ќе ги надгледува вашите деца

Американската компанија „Фајв Елементс Роботикс“ ја пласираше својата Нанибот, робот-дадилка која ќе им служи како „очи и уши” на родителите, кога за кусо ќе треба да ги остават своите најмили дома сами. Нанибот сепак не поседува особен интелект. Основната намена на роботот е да ги следи децата низ куќата и дворот со камера и да […]

Објавени детали за новиот „Сивик Тајп Р“

Објавени детали за новиот „Сивик Тајп Р“

„Хонда“ е во финална фаза на развојот на новиот „Сивик Тајп Р“, па во јавноста стигнаа неколку детали за автомобилот кој има за цел да се врати во врвот во класата на која припаѓа. Според последните информации од „Хонда“, новиот „Сивик Тајп Р“ ќе има многу пониско тежиште во споредба со стандардните верзии и ќе […]

Паметна четка внимава да не ја кубете косата и ви дава совети

Паметна четка внимава да не ја кубете косата и ви дава совети

Козметичкиот гигант „Лореал“ на Саемот за технологија во Лас Вегас претстави паметна четка за коса опремена со сензори кои на корисниците им овозможуваат да го подобрат својот начин на чешлање. Четката наречена „Хеар Коуч” ќе се продава за 200 долари, а меѓу другото содржи микрофон, жироскоп и акцелерометар. Исто така и вибрира ако пресилно се […]

Произведувачот на iPhone луѓето ќе ги замени со роботи

Произведувачот на iPhone луѓето ќе ги замени со роботи

Иако овие денови во главно се дебатираше дали Apple ќе бидат во можност да ги убеди компаниите кои за нив ги произведуваат iPhone телефоните да се преселат во САД, се случува и нешто сосема друго. Роботите сé повеќе ги преземаат автоматските процеси во фабриките, бидејќи тие се многу поевтини како работна сила. „Foxconn“, компанијата која […]

Летечки автомобил би можел да се најде на пазарот до 2020 година

Летечки автомобил би можел да се најде на пазарот до 2020 година

Израелската компанија Urban Aeronautics по 15 години работа на развивање на летечки автомобил верува дека беспилотното летало кое ќе тежи еден и пол тон ќе се најде на пазарот до 2020 година. Летечкиот автомобил “корморан” ќе може да носи 500 килограми и да достигне брзина од 185 километри на час. “Корморан” својот прв самостоен, автоматски […]

„Онор 6 Икс“ – смартфон од 240 евра што го нуди искуството на „Ајфон 7“

„Онор 6 Икс“ – смартфон од 240 евра што го нуди искуството на „Ајфон 7“

Овогодишниот Меѓународен саем за електроника во Лас Вегас доби својот прв херој – смартфонот „Онор Мидрејнџ 6 Икс“, кој за малку пари донесува исклучителни перформанси. „Онор“ на „Хуавеи“ овој пат им конкурира на најскапите паметни телефони, како „Ајфон 7“, а чини само 240 евра. Имено, „Онор 6 Икс“ го краси двоен објектив на задната камера, кој […]