Автомобилизам

„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на една педала

„Нисан Леаф“ ги укинува сопирачките, се ќе биде на една педала

Компанијата „Нисан“ на почетокот на септември ќе ја претстави новата верзија на своето електрично возило „Леаф“, а со него ќе стигне и потегот што може да претставува мала револуција, но и целосна катастрофа. Во прашање е технологија e-Pedal, што целоната контрола на движењето на возилото ја префрла врз само една педала, што истовремено ќе служи […]

Новиот „БМВ Серија 8“ тестиран на патеката во Нирбургринг

Новиот „БМВ Серија 8“ тестиран на патеката во Нирбургринг

Компанијата „БМВ“ во моментов развива повеќе нови модели, меѓу кои и кабриолет верзијата на новата „Серија 8“ што ќе претставува малку полуксузна замена за актуелниот „топлес“ на „Серија 6“. Колку што е познато, новата „осумка“ во поголем дел треба да соддржи повеќе одлики на дизајн концептот претставен оваа пролет на манифестацијата „Concorso d’Eeleganza at Villa […]

Новиот „Електричен Голф“ на „Фолксваген“ ќе чини помалку од „Моделот 3“ на „Тесла“

Новиот „Електричен Голф“ на „Фолксваген“ ќе чини помалку од „Моделот 3“ на „Тесла“

Компанијата „Фолксваген“ најави дека нивното електрично возило „И.Д.“ ќе чини многу помалку од „Моделот 3“ на компанијата „Тесла“. „Елекричниот Голф“ на пазарите ќе пристигне во 2020 година, а како што најавуваат специјализираните сајтови засега не е сигурно дали според перформансите и карактеристиките „И.Д“ и „Моделот 3„ ќе си бидат директна конкуренција. Тоа што се знае […]

„Хјундаи“ сака до 2021 година да стане најпродаван автомобилски бренд во Европа

„Хјундаи“ сака до 2021 година да стане најпродаван автомобилски бренд во Европа

Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ пред себе си постави многу амбициозна цел, сака до 2021 година да стане најпродаваната автомобилска марка во цела Европа. Плановите во јавноста ги изложи потпретседателот, Томас Шмид, на претставувањето на моделите „i30N“ и „“i30 Fastback“ во Дизелдорф. – Нашите нови производи претставуваат значаен импулс во амбицијата до 2021 година низ цела Европа […]

ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрични автомобили

ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрични автомобили

Организацијата на државите извозници на нафта (ОПЕК) ја зголеми за петпати долгорочната проценка за продажба на електрични и плаг-ин хибридни автомобили во светот, а истото го сторија и „Ексон“ и БП, со што според американски медиуми, нафтените компании се сериозно под закана. Блумберг пренесува дека во ОПЕК лани верувале оти до 2040 година на пазарите […]

Агресивно и компактно: „Хјундаи“ го претстави „i30 Fastback“

Агресивно и компактно: „Хјундаи“ го претстави „i30 Fastback“

„Хјундаи i30“ го пронајде своето место на пазарот, особено последна редизајнирана верзија, а новиот член на семејството е „Фастбек“ и е наменет за оние кои сакаат спортски верзии на овој компактен автомобил. Јужнокорејската компанија соопшти дека е во прашање првото купе со пет врати што влегува во овој сегмент на пазарот и дека тоа ја […]

Пристигна „A8“, „Ауди“ ја претстави својата иднина

Пристигна „A8“, „Ауди“ ја претстави својата иднина

„Ауди“ ја претсави својата иднина. Четвртата генерација на луксузната лимузина „А8“ првпат е откриена во Барселона, а поимпресивно од импресивната надворешност на автомобилот е тоа што таа го крие под хаубата на досега најавтономниот автомобил наменет за сериско производство. Лимузината „А8“ има мноштво технолошки иновации, а германската комапнија верува дека првото возило со автономија на […]

Романија: Дополнителен сервис за над 2.000 модели „Дачиа Дастер“ за проблеми со сирените

Романија: Дополнителен сервис за над 2.000 модели „Дачиа Дастер“ за проблеми со сирените

Автомобилската компанија „Рено“ на дополнителен сервис во Романија повлече над 2.000 автомобили „Дачиа Дастер“ заради проблеми во електронскиот систем на сирената, пренесе агенцијата Аџерпрес, повикувајќи се на соопштение на комисијата за заштита на потрошувачите. Бројот на превозни средства што може да го имаат овој проблем во Романија изнесува 2.032. Проверката на автомобилите во сервис ќе […]

Незапирливиот „Мерцедес“ и во 2017. урува рекорди

Незапирливиот „Мерцедес“ и во 2017. урува рекорди

По рекордната 2016 година кога низ цел свет испорача околу 2,1 милиона автомобили, германскиот производител на автомобили „Мерцедес“ и во првата половина на 2017. бележи двоцифрен раст на продажбата. До својот најдобар полугодишен резултат во историјата, германскиот производител на премиум автомобили стигна откако во првите шест месеци од 2017 година на пазарите испорача 1.144.274 возила, […]

„Ферари“ го развива својот прв СУВ – гласини или бласфемија?

„Ферари“ го развива својот прв СУВ – гласини или бласфемија?

„F16X“ е кодното име под кое „Ферари“ наводно планира да ги „издаде своите принципи“ и под кое ќе го развива своето прво кросовер возило. Како што тврди „Car magazine“, легендарната италијанска компанија веќе некое време се занимава со овој проект во својата база во Маранело, а првиот СУВ во историјата на „Ферари“ треба да се […]

Почна одбројувањето до премиерата на новиот „Ауди А8“

Почна одбројувањето до премиерата на новиот „Ауди А8“

Компанијата „Ауди“ објави уште еден фото „тизер“ од својата нова лимузина „А 8“ пред нејзината премиера, закажана за 11 јули. Новиот „А8“, што меѓудругото ќе има интелигентен систем за активна суспензија и технологија на авто-пилот со брзина до 60 километри на час, свечено ќе биде претставен во Барселона следниот вторник. Елементите на дизајнот на надворешноста […]