Автомобилизам

„Киа Моторс“ во Индија гради фабрика за 300.000 возила годишно

„Киа Моторс“ во Индија гради фабрика за 300.000 возила годишно

Корејскиот автомобилски бренд „Киа Моторс“ на крајот на 2017 година ќе ја почне изградбата на фабрика во Индија, а инвестицијате е вредна 1.1 милијарда долари. Компанијата „Киа Моторс“ со Владата на индиската сојузна држава Андра Прадеш потпиша договор за изградба на нова фабрика во областа Анантапур. Инвестицијата во првата фабрика на „Киа“ во Индија изнесува […]

„Мерцедес“ го претстави моделот Г65

„Мерцедес“ го претстави моделот Г65

Најскапиот модел во понудата на „Мерцедес“ и натаму е „Г65 Ландолет“, а веднаш зад него е посебната едиција на Г-класата која ја покренува В12 мотор. Во очекувањето на новата генерација на легендарниот теренски автомобил на „Мерцедес“, кој во производна верзија треба да се појави до крајот на годината, германската автомобилска компанија ја претстави ексклузивната едиција […]

„Мерцедес“ почна со продажба на најскапиот модел од „Е“ класа

„Мерцедес“ почна со продажба на најскапиот модел од „Е“ класа

Најсилниот караван на компанијата „Мерцедес“, од верзијата „Е63 Едишн 1“, во Германија чини дури 140.000 евра. „Мерцедес АМГ Е63 Естејт“ што светската премиера ја имаше на почетокот на март, на авто-салонот во Женева, во основната верзија се продава за 112.907 евра. Толку чини регуларниот „Е63“ караван со новиот 4.0-литарски би-турбо В8 мотор од 571 кс […]

Германија субвенционира електричен „Опел“ со 4.380 евра

Германија субвенционира електричен „Опел“ со 4.380 евра

„Опел“ ја објави цената на електричниот модел „Ампера-е“ во Германија, каде овој автомобил со државните субвенции ќе чини 34.950 евра. Официјалната цена на „Опел Ампера-е“ во Германија е 39.330 евра, но купувачите ќе ги чини 34.950 евра, бидејќи стапија во сила субвенциите за купување на електрични автомобили. На почеток „Ампера-е“ ќе биде достапна во верзијата […]

ВИДЕО: Збогум Јети, на 18 мај стигнува Карог

ВИДЕО: Збогум Јети, на 18 мај стигнува Карог

По само една генерација на ова СУВ возило, Шкода го праќа во пензија моделот Јети. Наследникот ќе биде промовиран на 18 мај и дефинитивно ќе се вика Карог. Вестите кои овие денови стигнуваа од некои странски автомобилски веб страни се покажаа точни. Шкода новиот SUV модел го нарече Карог, а потеклото на името, како и […]

„Тесла“ со загуби во првото тримесечие и покрај рекордното производство и приходи

„Тесла“ со загуби во првото тримесечие и покрај рекордното производство и приходи

Производителот на електрични автомобили Тесла регистрира рекордно производство и приходи во првото тримесечие во 2017 година, но исто така и поголеми од очекуваните загуби, јави ДПА. Компанијата објави извештај според кој загубите од јануари до март се 330 милиони долари. За истиот период во 2016 година тие биле 282 милиона. Приходите се зголемени на повеќе […]

„Шкода’“ го прослави производството на милионитиот модел на „Суперб“

„Шкода’“ го прослави производството на милионитиот модел на „Суперб“

„Суперб“, топ моделот на компанијата „Шкода“ во современата варијанта се произведува од 2001 година, а во текот на актуелната, трета генерација, е забележан и голем резултат – еден милион произведени возила. И додека почетоците на „Суперб“, од времето кога се појавил оригиналниот модел во 1934 година, биле многу скромни, кога биле направени само 200 примероци, […]

„Јагуар“ го најави својот нов караван „ХФ“’

„Јагуар“ го најави својот нов караван „ХФ“’

Иако во 2016 година се појави вест дека заради намалена побарувачка по луксузни каравани, компанијата „Јагуар“ ќе се откаже од производството на овие возила, оттаму за ова лето, сепак, најавуваат премиера на новата верзија на моделот „ХФ Спортбрејк“. Новиот караван „Јагуар ХФ“ ќе ја дели истата алумуниумска механичка платформа и мотори со лимузината, што значи […]

Во Шведска почна производство на новиот адут на „Волво“ – СУВ моделот „ХЦ 60“

Во Шведска почна производство на новиот адут на „Волво“ – СУВ моделот „ХЦ 60“

Месец и половина по светската премиера на новиот модел на „Волво“ почна сериското производство на новата генерација на СУВ „ХЦ60“. Новиот „ХЦ60“ пред себе има тешка задача да го продолжи успехот на претходникот, што сочинуваше 30 отсто од продажбата на сите автмобили на „Волво“. Компактниот СУВ е целосно редефиниран во споредба со првата генерација, како […]

Кој спортски автомобил бил најбаран во 2016 година?

Кој спортски автомобил бил најбаран во 2016 година?

Веќе втора година по ред глобално најпродаван спортски модел е Форд Мустанг. Иако терминот „спортски автомобил” е растеглива категорија, а многумина сметаат дека Мустангот во потесна смисла на зборот и не е типичен „спортист”, возните карактеристики, силината на моторот и дизајнот секако дека го вбројуваат во оваа класа на возила. Тајната на успехот на најновата […]

Вака може да изгледа Audi Q4

Вака може да изгледа Audi Q4

Компанијата Ауди има намера да исфрли на пазарот корсовер купе свој прв модел Audi Q4, а тој ќе се најде во продажба во 2019 година и ќе биде предлог на компанијата од Инголштад за кросовер купе темелен на следната генерација на моделот Audi Q3. Новиот член на семејството на Ауди ќе се произведува во Унгарија […]