Автомобилизам

Луксуз во спортско пакување: Лексус ЛС 500 Ф Спорт

Луксуз во спортско пакување: Лексус ЛС 500 Ф Спорт

На саемот на автомобили во Њујорк „Лексус“ ја претстави спортската верзија на својата топ лимузина. Моделот „Лексус ЛС 500 Ф Спорт“ е наменет за оние кои од оваа престижна лимузина сакаат да добијат повеќе спортски дух, како во поглед на дизајнот, така и во самото возење. Веќе на прв поглед се истакнуваат деталите на каросеријата […]

Рекорд: За 12 месеци продадени 600.000 возила „Јагуар Ленд Ровер“

Рекорд: За 12 месеци продадени 600.000 возила „Јагуар Ленд Ровер“

Британскиот производител на луксузни возила „Јагуар Ленд Ровер“ собори уште еден рекорд и тоа со продажбата на повеќе од 600.000 автомобили во изминатите 12 месеци, со раст од 16 отсто на годишно ниво. Значаен раст во продажбата во изминатата една година групацијата „Јагуар Ленд Ровер“ забележа во Кина, и тоа за 32 отсто, во Северна […]

Хјундаи со новиот и30 Н ќе учествува во трката 24 часа Нурбургринг

Хјундаи со новиот и30 Н ќе учествува во трката 24 часа Нурбургринг

Има ли подобар тест за автомобил од исцрпувачката трка 24 часа Нурбургринг? Во Хјундаи сметаат дека нема, па кон крајот на мај на 25 километри долгата патека (комбинација на ГП Патека и легендарната патека Нордшлаифе) ќе настапи со своите два нови „речиси продукциски” модели и30 Н. Во Хјундаи минатиот викенд со минимално модифициран автомобил и30 […]

Се повеќе производители ги прескокнуваат саемите за автомобили

Се повеќе производители ги прескокнуваат саемите за автомобили

На овогодишниот авто-салон во Франкфурт, кој се одржува во септември, посетителите според се судејќи, нема да можат да ги видат моделите на марките Фиат, Јееп, Нисан и Инфинити, но и некои други познати светски брендови, пишува Б92. Наведените четири бренда ќе се придружат на компанијата PSA Peugeot-Citroen која најави дека во Франкфурт нема да ги […]

Трансформација на најмалиот БМВ: Нов модел – нов погон

Трансформација на најмалиот БМВ: Нов модел – нов погон

Третата генерација на компактниот хечбек, БМВ Серија 1, ќе го означи и преминот на овој модел од заден на преден погон. Автомобилот со кој БМВ своевремено зачекори во сегментот на компактните патнички возила, ќе доживее голема промена благодарение на новата механичка UKL платформа. Како што пишува AutoExpress, преминот на нова платформа и погон на предните […]

Убавецот на „Мерцедес“ од 1928 година што вреди неколку милиони евра

Убавецот на „Мерцедес“ од 1928 година што вреди неколку милиони евра

На престижната изложба на олдтајмери во Пебл Бич „Мерцедес-Бенц 680 С Торпедо Роадстар“ е оценет со максималните 100 поени. На аукцијата што следи овој модел ќе биде понуден на продажба, а проценките се дека ќе достигне цена меѓу 6,5 и осум милиони евра. „Мерцедес-Бенц 680 С Торпедо Роадстер“ од 1928 година на манифестацијата на олдтајмери, […]

Компанијата ДБА подготви Мини по рецептот на Сингер

Компанијата ДБА подготви Мини по рецептот на Сингер

Во британската автомобилска мануфактура Дејвид Браун Аутомотив не кријат дека им се допаѓа начинот на кој во американската компанија Сингер од старите Поршеа 911 создаваат модерна класика, а нивната основа за исклучителниот спој на старото и новото во овој случај е оригиналниот Мини. Автомобилската компанија Дејвид Браун Аутомотив на последниот Саем за автомобили во Женева […]

„Нисан 370 Зет Херитиџ“ во чест на моделот 240 Зет

„Нисан 370 Зет Херитиџ“ во чест на моделот 240 Зет

„Нисан“ го произведе модел „370 Зет Херитиџ“ со кој сакаат да потсетат на своето популарно спортско купе „240 Зет“. Промена под предниот капак во овој случај сепак нема. Купувачите покрај додатоците на „Херитиџ“ можат да сметаат на неколку козметички детали на и во автомобилот, кои ќе можат да се добијат во една од двете понудени […]

„Дајмлер“ и „Бош“ се здружуваат во производството на автомобили без возач

„Дајмлер“ и „Бош“ се здружуваат во производството на автомобили без возач

Автопроизводителот „Дајмлер“ и производителот на делови за возила „Бош“ се здружуваат со цел да почнат производство на автомобили без возачи, за кои велат дека можат да бидат на улиците веќе во почетокот на идната деценија. Овие компании ќе го здружат своето искуство во производство на автомобили, сензори и софтвери, со цел луѓето во одреден дел […]

„Фолксваген“ во понудата го стави и новиот „Голф 1.5 TSI“ со 150 кс

„Фолксваген“ во понудата го стави и новиот „Голф 1.5 TSI“ со 150 кс

Како што и најави, германскиот производител на автомобили „Фоклксваген“ во својата понуда го вклучи и рестилизираниот модел на „Голф“ со нов турбо бензински агрегат. Верзијата со 1.5-литарски мотор, што беше најавен уште од есенеска, во Германија стана достапна по цена од 26.400 евра за моделот со основен „Comfortlin“ пакет опрема. Новиот „Голкф 1.5 ТСИ“ на […]

Почнува продажба на базичниот „Алфа Ромео Стелвио“

Почнува продажба на базичниот „Алфа Ромео Стелвио“

По верзиите со посилни мотори, компанијата „Алфа Ромео“ на купувачите во Европа им ги направи достапни и бензинецот со 200 кс и дизелот со 180 кс. Првиот СУВ на италијанскиот производител од сега е на располагање со основиот 2.0-бензински мотор со 200 кс и 330 Нм максимален вртежен момент во минута. Овој мотор во целост […]