Автомобилизам

Рекорден февруари за БМВ

Рекорден февруари за БМВ

Компанијата БМВ соопшти дека забележала рекордна продажба за месец февруари; бидејќи минатиот месец во светот продале 169.073 возила БМВ, Мини и Ролс-Ројс (што е раст од 3.1 отсто во споредба со февруари минатата година). Самиот БМВ пласирал 147.769 автомобили (раст од 3.0 отсто), при што голем придонес дале моделите Х1, Х5 и Серијата 7 (со […]

Поглед во иднината: Во Женева претставен футуристичкиот „Пежо Инстинкт Концепт“

Поглед во иднината: Во Женева претставен футуристичкиот „Пежо Инстинкт Концепт“

На женевскиот салон на автомобили компанијата „Пежо“, немаше премиера на нови модели, но изложи интересен футуристички концепт на спортски четворосед со хибриден погон и технологија за автономно возење. Тоа е возило со се популарен хибриден погон, а воедно и самовозечки автомобил. Овој концепт е придвижен од Плуг-ин хибриден систем со вкупна комбинирана сила од 300 […]

„Киа Стингер“ потсетува на духот на „Гран Турисмо“ автомобилите

„Киа Стингер“ потсетува на духот на „Гран Турисмо“ автомобилите

Компанијата „Киа“ на публиката на саемот на автомобили во Женева им ги претстави новите модели „Пиканто“ и двата Плуг-ин хибрида – „Ниро“ и „Оптима Спортсвагон“. Најголемото внимение на саемот, сепак, го привлече спортската лимузина „Стингер“. Шест години по претставувањето на првиот ГТ концепт „Киа Стингер“ тргна во сериско производство, а во европските продажни салони доаѓа […]

Алпине А110 се заканува на Порше и на Алфа 4С

Алпине А110 се заканува на Порше и на Алфа 4С

Меѓу бројните нови спортски модели кои дебитираа на женевскиот Саем за автомобили, посебно место зазема Алпине А110, чија појава означува враќање на сцената на помалку заборавената марка од 20 век. Пред нас е А110, прв сериски модел на обновениот, легендарен спортски авто-бренд на компанијата Рено, кој беше на врвот пред речиси половина век. Овој лесен […]

Премиера на крос верзијата на „Дачиа“ – моделот „Логан МЦВ Степвеј“

Премиера на крос верзијата на „Дачиа“ – моделот „Логан МЦВ Степвеј“

„Логан МЦВ“ е четвртиот модел на романскиот автомобилси бредн „Дачиа“, што ја доби „крос“ верзијата „Степвеј“, по моделите „Сандер“, „Докер“ и миниван возилото „Лоџи“. Најновиот член на семејството „Дачиа“ е „Логан МЦВ“, што ги има препознатливите „Степвеј“ козметички додатоци, вклучувајќи ги и заштините елементи на долниот дел од каросеријата и браниците, како и покривните шини. […]

Новиот „Ауди РС5 Купе“ – побрз и посилен од „Порше Панамера 4С“

Новиот „Ауди РС5 Купе“ – побрз и посилен од „Порше Панамера 4С“

„Ауди“ во Женева пристигна со новата генерација на моделот „РС5 Купе“ што доби нов 2.9-литарски В6 би-турбо мотор. Под хаубата сега се наоѓа новиот 2.9-литарски В6 би-турбо мотор, што го движа и „Порше Панамера 4С“, но со 450 кс (336 кW) е посилен од спортската лимузина од Штутгарт. Во споредба со модел „РС5“ во заминување, […]

Нисан повлекува над 54.000 возила во САД поради проблем со воздушните перничиња

Нисан повлекува над 54.000 возила во САД поради проблем со воздушните перничиња

Јапонскиот производител на автомобили Нисан, повлекува над 54.000 возила поради проблем со страничните воздушни перничиња тип и перниците инсталирани внатре во седиштето, пренесоа американските медиуми. Постои опасност перниците неочекувано да се надуваат кога вратата ќе се затвори посилно и да се дојде до повреда. Нисан Северна Америка (Nissan North America) прецизира дека станува збор за […]

„Мекларен 720С“: Оптимална комбинација на моќност и аеродинамика

„Мекларен 720С“: Оптимална комбинација на моќност и аеродинамика

Најновиот алуминиумско-карбонски двосед на „Мекларен“ – 720С го покренува централно сместен В8 мотор со 720 коњски сили, што е доволно за развивање максимална брзина од 341 километри на час. Полесен, посилен и побрз од моделот 650С, чии наследик е, новиот модел „Мекларен 720С“ се карактеризира со супериорни аеродинамични решенија со што инженерите на оваа позната […]

„Руф“ го претстави моделот „ЦТР 2017“

„Руф“ го претстави моделот „ЦТР 2017“

Легендарната германска автокомпанија „Руф Аутомобиле“ го претстави моделот „ЦТР 2017“, базиран на карбонска платформа, кој потсетува на автомобилот ЦТР, што оваа компанија го изработи пред 30 години врз основа на тогашната генерација на „Порше 911 Карера“. Оригиналниот „Руф ЦТР“, промовиран во 1987 година, имаше 3,2-литарски шестцилиндричен мотор, кој располагаше со 469 коњски сили. По 30 […]

Официјално претставен „Ламборџини Хуракан Перформанте“

Официјално претставен „Ламборџини Хуракан Перформанте“

„Ламборџини“ ја претстави производната верзија на моделот „Хуракан Перформанте“, за кој европските купувачи ќе треба да издвојат по 195.040 евра. На аросеријата на „Хуракан Перформанте“ можат да се видат детали кои потсетуваат на деталите карактеристични за тркачкиот модел на „Ламборџини“, „Хуракан Супер Трофео“ Во однос на стандардниот „Ламборџини Хуракан“, „Перформанте“ е полесен за 40 килограми, […]

„Тесла Моторс“ ќе организира натпревар за најдобра реклама

„Тесла Моторс“ ќе организира натпревар за најдобра реклама

Директорот на „Тесла Моторс“, Елон Маск одлучи да прифати предлог на еден од неговите најмлади фанови и да организира натпревар за најдобра реклама на компанијата. Таткото на 10-годишната Бриа го проследил нејзиното писмо до Муск преку Твитер, а во него оваа петтоодделенка предлага организирање на натпревар во изработка на реклама за „Тесла“. Тоа што Бриа […]