Автомобилизам

Опел Инсигниа Кантри Туриер

Опел Инсигниа Кантри Туриер

Германскиот производител на автомобили „Опел“ го претстави моделот Инсигниа Кантри Туриер со погон на сите тркала. Караванската изведба на Инсигниа досега претставуваше практично возило, но Кантри верзијата ќе ги направи и излетите во природа вистинско ужување. Инсигниа Кантри Туриер доаѓа со повисока шасија, погон на сите тркала и пластики на тркалата за заштита од гребнатини. Новиот караван од Опел ќе […]

Над 840.000 „Крајслери“ повикани на вонреден технички преглед

Над 840.000 „Крајслери“ повикани на вонреден технички преглед

„Крајслер“ најави дека повлекува над 840.000 автомобили, првенствено во САД, заради недостаток во наслонот од седиштето, како и во воздушните перничиња. Компанијата, во која 58,5 отсто од сопственичкиот удел го има италијански „ФИАТ“, прецизира дека кај 490.000 возила е можен недостаток во микроконтролорите во активниот наслон за главата, додека на 282.000 автомобили постои можност да се појави проблем во функционирање […]

Протекоа информации и слики за новата „Мазда 3 Седан“

Протекоа информации и слики за новата „Мазда 3 Седан“

На интернет се појави фотографија за која се претпоставува дека го прикажува задниот дел од новата генерација „Мазде 3 Седан“. Иако се уште со сигурност не може да се потврди дека е во прашање автентична официјална фотографија, бидејќи е можно да е и само вешто направен компјутерски генериран рендер, извесно е дека „Мазда“ наскоро ќе ја претстави и […]

ФОТО: Порше 911 Карера Стингер од ТопКар

ФОТО: Порше 911 Карера Стингер од ТопКар

Компанијата ТопКар го најави својот модел Порше 911 Карера Стингер, кој ќе биде претставен на Саемот Авто Егзотика во Москва овој викенд. Автомобилот е дизајниран да ја истакне силната природа на спортско купе, а за таа цел има аеродинамичен кит, што вклучува нова хауба, модифицирани браници и редизајнирани прагови. Пакетот вклучува зголемен лак на тркалата, заден спојлер од […]

ФОТО: „Вухл 05“ – мексикански супер лесен тркач

ФОТО: „Вухл 05“ – мексикански супер лесен тркач

Тркачкиот автомобил „Вухл 05“ е изработен од комбинација на карбон, пластика и алуминиум, има тежина од 695 килограми и доаѓа од Мексико. Под хаубата на „Вухл“ се крие 2,0 литарски ЕкоБуст мотор со 285 коњски сили од „Форд“. Силата се пренесува преку шестстепен мануелен менувач, што е доволно од 0 до 100 километри на час да забрза за 3,7 […]

„Нисан“ го обнови брендот „Датсун“

„Нисан“ го обнови брендот „Датсун“

Постарите љубители на автомобилите сигурно ќе се сетат на марката „Датсун“, која беше популарна во текот ма шеесетите и седумдесетите години на дваесетиот век. „Нисан“ по три децении одлучи да го обнови овој бренд и на купувачите во таканаречените автомобилски пазари во развој им понуди евтини модели. Првиот модел на повторно родениот „Датсун“ ќе биде претставен на 15 јули. „Нисан“ во меѓувреме објави две […]

Тојота го најави првиот сериски автомобил на водород

Тојота го најави првиот сериски автомобил на водород

Јапонскиот производител на автомобили „Тојота“ подготвува нова револуција во светот на автомобилите. Пред 16 години го претстви првиот сериски хибриден автомобил „Приус“, а сега го подготвува и првиот сериски автомобил придвижуван од водородни горивни ќелии. Тојота новиот автомобил, што претходно беше претставен како концепт „ФЦВ-Р“ официјално ќе го претстави во ноември на Саемот на автомобили во Токио. Компанијата […]

ФОТО: Единственото Porsche 959 кабриолет на светот

ФОТО: Единственото Porsche 959 кабриолет на светот

Порше никогаш официјално не направи кабриолет верзија на 959, не значи дека некои други не размислиле за таквa идеја. Белото Порше 959 од Италија е единственото и автентично од својот вид. Се започна кога еден Германец, сопственик на ова 959 направи сообраќајка па после несреќата решил да го промени изгледот на својот автомобил. После работата […]

Golf R VII со 300КС пристигнува во 2014. година

Golf R VII со 300КС пристигнува во 2014. година

Volkswagen Golf R би требал да почне со испорака на почетокот на 2014. година. Се работи за 2.0 литарски турбо бензинец, со 300кс и 380Nm вртежен момент. Погонот ќе биде на сите тркала, а тежината на новиот Golf R ќе биде за 100кг поголема од Golf GTI. Новиот Golf R од место до 100км/ч, ќе забрзува […]

Протекоа фотографии за новата „Хонда џез“ за 2014 година

Протекоа фотографии за новата „Хонда џез“ за 2014 година

На интернет се појавија фотографии од една јапонска брошура на новата генерација на моделот „Хонда Џез/Фит“. Првиот впечаток е дека силуетата и пропорциите на автомобилот не се битно променети, но неговот преден и заден дел се целосно редизајнирани. Со формата на фаровите и маската на ладилникот, новиот „Jazz“ стилски се приближува до моделите како „Honda Insight“ или новиот „Civic Hathback“. Задниот дел, исто така, е доста поинаков во […]

Прва Меѓународна конференција за електрични возила во Македонија

Прва Меѓународна конференција за електрични возила во Македонија

На Машинскиот факултет во Скопје денеска се одржа првата конференција за возила на електричен погон „Електрични возила – нови трендови за мобилност“ во орагнизација на Здружението „Електромобилност Македонија“, а е поддржанa од менаџментот на Машинскиот факултет во Скопје и од МЕПСО А.Д. На конференцијата на која  беше усвоена и прва Декларацијата за е-мобилност, излагања имаа гости од […]