Автомобилизам

Новата C класа на Mercedes e мини S класа

Новата C класа на Mercedes e мини S класа

Новата Mercedes C класа ќе личи во на новата изведба на S класата. На новите фотографии кои се најдоа на интернет просторот, уште еднаш се потврдува колку близу ќе биде изгледот на новата C-класа со предводникот на брендот. Идентичност постои, сепак во прашање е трендовски стајлинг што едноставно ги наметнува компанијата, но сепак разликите во […]

ФОТО: Претставен Рено Клио ГТ

ФОТО: Претставен Рено Клио ГТ

Францускиот производител на автомобили „Рено“ го претстави моделот Клио ГТ со 1,2 литарски турбо мотор и 120 коњски сили. Клио ГТ ќе се најде меѓу најслабиот бензински модел Клио 0,9 Тце и најмоќната изведба со ознаката РС. Преносот на силата на предните тркала се врши преку шестстепен автоматски ЕДЦ менувач со две квачила. Максималната брзина изнесува 195 километри на […]

„Шевролет Камаро СС“ во Европа ќе се продава од 39.999 евра

„Шевролет Камаро СС“ во Европа ќе се продава од 39.999 евра

По премиерата што се оддржа на њујоршкиот авто-салон кон крајот на март, редизајнираниот „Шевролет Камаро“ пристигнува и на европскиот пазар. На купувачите во Европа ќе им биде понуден моделот „Камаро СС“, со 6.2-литарски В8 мотор што развива 318 кЊ/432 кс, во комбинација со шестбрзински мануелен менувач, односно 298 кЊ/405 кс ако за промена на степенит на преносот се […]

GM повлекува над 200 илјади возила на сервис во Кина

GM повлекува над 200 илјади возила на сервис во Кина

Американската компанија Џенерал моторс повлекува 207.766 возила на сервис во Кина поради проблеми со сопирачките, соопшти денеска надлежната кинеска институција. Програмата за сервисирање ќе почне од 15 јуни, а на поправка се повлекуваат автомобили од луксузниот седан модел „Бјуик лакрос“, произведени во периодот од 11 јануари 2006 до 1 септември 2009 година. Компанијата ќе изврши […]

Официјално претставена новата генерација на Тојота Корола

Официјално претставена новата генерација на Тојота Корола

Јапонскиот производител на автомобили Тојота официјално ја претстави новата единаесетта генерација на Корола. Со над 40 милиони продадени примероци низ целиот свет, од своето појавување во 1966 година во Јапонија, Корола е еден од најпродаваните модели во светот. Основниот модел ќе биде опремен со 1,8 литарски четирицилиндарски мотор што развива 132 коњски сили. Главен адут […]

Уловена е најавената Серија 2 на BMW

Уловена е најавената Серија 2 на BMW

Уловена е најавената Серија 2 на BMW која всушност претставува купе верзија на новата генерација на Серија 1. Она што може да се забележи преку камуфлажата купето напред ќе се разликува по нов браник со поголеми отвори за довод на воздух, различни предни светла и најверојатно модернизиран облик на неизбежните бубрези. Што се однесува до […]

„Карјслер“ од пазарите ширум светот ќе повлече 630.000 возила

„Карјслер“ од пазарите ширум светот ќе повлече 630.000 возила

Само два дена по одбивањето на владиното барање за повлекување на 2,7 милиони постари модели на „џипови“, американската компанија „Крајслер“ одлучи од пазарите ширум светот да повлече вкупно 630.000 возила. „Крајслер“ ќе повлече повеќе од 409.000 возила од марката „џип патриот“ и малиите СУВ возила „компас“, произведени меѓу 2010 и 2012 година, заради проблеми со воздушните перничиња и сигурносниот […]

„Тојота“ повлекува 242.000 возила „приус“ и „лексус“

„Тојота“ повлекува 242.000 возила „приус“ и „лексус“

Јапонскиот производител на автомобили „Тојота“ ќе повлече 242.000 модели на „приус“ и „лексус“ во светот заради проблеми со кочењето, иако нема извештаи за несреќи предизвикани од овој проблем. Возачите на овие два модела, произведени меѓу март и октомври 2009 година, се жалеле дека мораат посилно отколку порано да нагазат врз сопирачката, пренесуваат француските медиуми. Портпаролот […]

Рено „Алпина“ по стапките на Порше

Рено „Алпина“ по стапките на Порше

Еден од водечките луѓе на Одделот за корпоративен дизајн на Рено отрки дека моделот „Алпина“ ќе се обиде да ги следи стапките на Порше. Лоренс Ван Ден Акер за „Пристон Хедс“ изјави дека прво ќе создадат модел што за „Алпина“ ќе биде исто што и 911 за „Порше“, а потоа ќе се обидат да направат […]

Мерцедес повлекува 6.000 примероци од новата А-Класа

Мерцедес повлекува 6.000 примероци од новата А-Класа

Мерцедес најави повлекување на над 6.000 возила од својата нова А-Класа поради проблеми со воздушните перничиња. Според германскиот производител над 6.000 примероци од новата А-Класа имаат сериозен проблем со воздушното перниче на совозачот. Овој модел на германскиот пазар е достапен од септември минатата година, додека во останатиот дел на Европа се појави нешто подоцна, поради […]

Првите фотографии на „Масерати Гибли“

Првите фотографии на „Масерати Гибли“

Окото на камерите за прв пат го фатија новиот „Масерати Гибли“, моделот за 2014 година, на патеката во Ротердам и тоа во текот на снимањето на една реклама. Досега „бејби Кватропорте“ беше виден само во бела варијанта, но овој модел со сина нијанса се чини уште поатрактивен од верзијата претставена во Шангај. „Гибли-то“ „фатено“ во Ротердам, како што […]