Автомобилизам

ВИДЕО: Каде и зошто речиси нови 120.000 дизел автомобили на Volkswagen гнијат под отворено небо?

ВИДЕО: Каде и зошто речиси нови 120.000 дизел автомобили на Volkswagen гнијат под отворено небо?

Видеото кое ви го прикажуваме, е од САД, каде што компанијата Volkswagen започна да ги собира проблематичните дизел автомобили. Станува збор за возилата кои се погодени со грандиозниот скандал Дизелгејт и кои компанијата ги откупува од сопствениците, пишува Факти. Со кампањата за откуп на дизел моделите на Volkswagen се опфатени околу 475.000 возила. Во моментов, […]

ВИДЕО: „Сеат Леон Купра“ против шест хаски на замрзнато езеро

ВИДЕО: „Сеат Леон Купра“ против шест хаски на замрзнато езеро

Најсилниот автомобил кој компанијата „Сеат“ некогаш го произвела „Леон Купра“, кој има 300 коњски сили, застана на стартната линија со едни од најбрзите кучиња на светот хаските, со кои ги одмери силите на замрзнато езеро во финскиот регион Лапланд. „Сеатот“, кој го возеше професионалниот возач Џорди Џејн, се тркаше со шест хаски, што влечеа санка. […]

Полицијата во Дубаи со најбрзи автомобили на светот

Полицијата во Дубаи со најбрзи автомобили на светот

Полицијата во Дубаи претстави 14 нови супер-автомобили од нејзината „флота“, меѓу кои се и „Бугати Вејрон“, „Ферари ФФ“ и „Ламборџини Авентадор“. Се работи за најбрзи полициски автомобили на светот. На ниту едно друго место во светот официјалните полициски автомобили не се толку брзи како во Дубаи, што е сертифицирано и во Гинисовата книга на рекорди. […]

„Порше“ за „911 Карера С“ нуди опција која наликува на ГТС

„Порше“ за „911 Карера С“ нуди опција која наликува на ГТС

За купувачите на актуелниот модел „911 Карера С“, „Порше“ подготви опциски пакет со подобрување со кој стигнуваат повеќе коњски сили, подобри сопирачки и нов издувен систем. Најинтересен дел од најновиот опциски пакет на „Порше“ за актуелната „Карера“, без оглед на избраната каросериска верзија и видот на погонот, сигурно се дополнителните 30 коњски сили, трилитарскиот шестцилиндричен […]

„Е-Берлинго Мултиспејс“ нов електромобил на „Ситроен“

„Е-Берлинго Мултиспејс“ нов електромобил на „Ситроен“

„Ситроен“ го претстави моделот „Е-Берлинго Мултиспејс“, кој го покренува само електромотор и од полнење до полнење на батеријата може да помине 170 километри. По неодамнешното претставување на доставното електрично „Берлинго“, „Ситроен“ ја претстави и неговата патничка варијанта „Мултиспејс“, со која француската компанија сака да ги анимира купувачите на кои им треба практичен автомобил со голем […]

Најавено сериско производство на „Пининфарина Х600“

Најавено сериско производство на „Пининфарина Х600“

Прототипот „Пининфарина Х600“ кој беше претставен на овогодишниот Саем за автомобили во Женева, наскоро ќе добие и своја сериска верзија. Производниот модел на „Пининфарина Х600“, кој ќе почне да се нуди во САД и во Кина кон крајот на деценијата, ќе биде речиси идентичен на промовираниот концеп и ќе биде долг 5,2 метри. Планот е […]

„Ауди“ до 2020 година ќе претстави три електрични автомобили

„Ауди“ до 2020 година ќе претстави три електрични автомобили

„Ауди“ најави дека до 2020 година на пазарот ќе промовира три електрични автомобили, а првиот од нив треба да биде готов идната година. Големиот електричен СУВ, кој треба да се појави идната година „Ауди“ засега го нарекува само „е-трон”, а според претседателот на Управата на компанијата, Руперт Стадлер, електричниот автомобил со погон преку двете осовини […]

ФОТО: BMW подготви многу необична Magny-Cours едиција

ФОТО: BMW подготви многу необична Magny-Cours едиција

Германската компанија BMW наскоро ќе почне да прима нарачки за автомобилот M4 Magny-Cours со кој секој купувач ќе добие и мотоцикл и рачен часовник. На овој необичен начин компанијата одлучи да го одбележи своето повеќегодишно присуство на француската патека Circuit de Nevers Magny-Cours, па на купувачите во тоа име ќе понудат посебна едиција на моделот […]

„Хјундаи и30 Н“ влегува во завршна фаза на тестирањето

„Хјундаи и30 Н“ влегува во завршна фаза на тестирањето

„Хјундаи“ својот насилен модел „и30“ ќе го претстави за неколку месеци. Компоанијата објави неколку нови фотографии од својот прототип „Хјундаи и30 Н“, кои се снимени во Арјеплог во Шведска, каде неколку автоиндустриии со години го изведуваат зимските тестирања при екстремно ниски температури, кои во ова време на годината се вообичаени во близина на арктичкиот круг. […]

На саемот на автомобили во Франкфурт деби ќе има новиот модел на „Поло“

На саемот на автомобили во Франкфурт деби ќе има новиот модел на „Поло“

Шестата генерација на „Фолксваген Поло“ премиерата ќе ја има во септември на авто-салонот во Франкфурт, дознава магазинот „Autocar“. Во однос на актелната генерација, „Поло VI“ ќе ја користи новата механичка платформа MQB A0 и ќе има изменет систем за потпирање и унапредена палета мотори, наведува магазинот. Кога станува збор за надворешните димензии, новиот „Поло“ ќе […]

По најевтиниот автомобил во светот, „Тата“ го создаде и спортскиот двосед „Рацемо“

По најевтиниот автомобил во светот, „Тата“ го создаде и спортскиот двосед „Рацемо“

Индиската компанија „Тата Моторс“ на актуелниот саем на автомобили во Женева го изложи спортскиот автомобил „Рацемо“ во рамки на новиот подбренд „ТАМО“. Производителот што во светот е најпознат по проектот за најевтиниот сериски модел „Нано“, но и како сопственик на компанијата „Јагуар Ланд Ровер“, одлучи да се испроба во нов автомобилски сегмент. Првиот спортски двосед […]