Технологија

Затворени AlphaBay и Hansa, два од најголемите пазари на „дарк веб“

Затворени AlphaBay и Hansa, два од најголемите пазари на „дарк веб“

Два од најголемите пазари на „дарк веб“ денес беа затворени по голема меѓународна истрага и акција. AlphaBay и Hansa беа поврзува со нелегална трговија на дрога, оружје, компјутерски вируси и податоци подолго време. Според Европол, на AlphaBay има повеќе од 250 илјади огласи за продажба на негелални дроги и отровни хемикалии. Сајтот Hansa бил превземен […]

ВИДЕО: Веќе од следната година ќе може да купите робот кој ќе ви готви

ВИДЕО: Веќе од следната година ќе може да купите робот кој ќе ви готви

Во многу филмови и цртани во кои што се претставува иднината, во кујна може да се забележат како роботи ја спремаат храната, а со робото Моли таа фантазија може да стане реалност. Познатиот кувар Тим Андерсон бил снимен како приготвува специјалитети, а потоа сите негови потези, до најситен детаљ биле програмирани за роботот, кој што […]

„Хјундаи“ сака до 2021 година да стане најпродаван автомобилски бренд во Европа

„Хјундаи“ сака до 2021 година да стане најпродаван автомобилски бренд во Европа

Јужнокорејската компанија „Хјундаи“ пред себе си постави многу амбициозна цел, сака до 2021 година да стане најпродаваната автомобилска марка во цела Европа. Плановите во јавноста ги изложи потпретседателот, Томас Шмид, на претставувањето на моделите „i30N“ и „“i30 Fastback“ во Дизелдорф. – Нашите нови производи претставуваат значаен импулс во амбицијата до 2021 година низ цела Европа […]

ВИДЕО: Панорамски лет над Плутон

ВИДЕО: Панорамски лет над Плутон

Научници од американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) врз основа на фотографиите и податоците што ги испрати леталото „Њу Хорајзанс“, изработија фасцинантна видео симулација на панорамски лет над Плутон. Видео снимката, кој површината на Плутон и неговиот сателит Харон ги покажува од поголема близина од онаа на која се наоѓаше „Њу Хорајзонс“, ја покажува […]

ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрични автомобили

ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрични автомобили

Организацијата на државите извозници на нафта (ОПЕК) ја зголеми за петпати долгорочната проценка за продажба на електрични и плаг-ин хибридни автомобили во светот, а истото го сторија и „Ексон“ и БП, со што според американски медиуми, нафтените компании се сериозно под закана. Блумберг пренесува дека во ОПЕК лани верувале оти до 2040 година на пазарите […]

„Мајкрософт“ се здружи со Бе-Ем-Ве за воведување Скајп во автомобилите

„Мајкрософт“ се здружи со Бе-Ем-Ве за воведување Скајп во автомобилите

„Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве го проширија своето партнерство за да овозможат користење на Скајп во автомобилите со АјДрајв систем на германската компанија. Бе-Ем-Ве е еден од првите производители на автомобили кој овозможи користење на Офис 365 во своите возила, а најновата опција треба на бизнисмените да им овозможи да одржуваат Скајп состаноци преку новиот систем. Системот […]

Агресивно и компактно: „Хјундаи“ го претстави „i30 Fastback“

Агресивно и компактно: „Хјундаи“ го претстави „i30 Fastback“

„Хјундаи i30“ го пронајде своето место на пазарот, особено последна редизајнирана верзија, а новиот член на семејството е „Фастбек“ и е наменет за оние кои сакаат спортски верзии на овој компактен автомобил. Јужнокорејската компанија соопшти дека е во прашање првото купе со пет врати што влегува во овој сегмент на пазарот и дека тоа ја […]

НАСА работи на систем ловец на шпионски дронови

НАСА работи на систем ловец на шпионски дронови

Луѓето денес користат дронови за најразлични цели, како што се фотографирање, снимање, забава, рекреација, но и шпионажа. Меѓутоа, т.н. Сејфгард технологија на НАСА е доказ дека за се постои ефикасан начин за елиминација, па и во случај кога дроновите стануваат закана. Проектот е на истражувачкиот центар Ленгли, а се работи за еден вид невидлива ограда, […]

ВИДЕО: Смарт апликација наменета за лица со оштетен вид

ВИДЕО: Смарт апликација наменета за лица со оштетен вид

Компанијата „Мајкрософт“ ја претстави својата нова апликација за паметни телефони, која користи компјутерска визија за опишување на околината и е наменета пред се за лица со оштетен вид. Апликацијата „Сиинг Еј-Ај“ функционира така што корисникот ја насочува камерата од телефонот кон друго лице и дознава како тој или таа се чувствува или пак, на сличен […]

Пристигна „A8“, „Ауди“ ја претстави својата иднина

Пристигна „A8“, „Ауди“ ја претстави својата иднина

„Ауди“ ја претсави својата иднина. Четвртата генерација на луксузната лимузина „А8“ првпат е откриена во Барселона, а поимпресивно од импресивната надворешност на автомобилот е тоа што таа го крие под хаубата на досега најавтономниот автомобил наменет за сериско производство. Лимузината „А8“ има мноштво технолошки иновации, а германската комапнија верува дека првото возило со автономија на […]

Романија: Дополнителен сервис за над 2.000 модели „Дачиа Дастер“ за проблеми со сирените

Романија: Дополнителен сервис за над 2.000 модели „Дачиа Дастер“ за проблеми со сирените

Автомобилската компанија „Рено“ на дополнителен сервис во Романија повлече над 2.000 автомобили „Дачиа Дастер“ заради проблеми во електронскиот систем на сирената, пренесе агенцијата Аџерпрес, повикувајќи се на соопштение на комисијата за заштита на потрошувачите. Бројот на превозни средства што може да го имаат овој проблем во Романија изнесува 2.032. Проверката на автомобилите во сервис ќе […]