Технологија

Роуш го претстави својот најсилен Мустанг до сега

Роуш го претстави својот најсилен Мустанг до сега

Американската компанија Роуш нуди Мустанг, со кој се оддава признание на прочуениот американски ловечки авион P-51 Мустанг кој одигра значајна улога во Втората светска војна. Најсилниот Мустан до сега, зад кој стои Роуш, под предниот поклопец крие V8 мотор со 737 коњски сили и 827 Nm најголем обртен момент, што е остварено со инсталирање на […]

„Опел Грандленд Икс“ со почетната цена од 23.700 евра

„Опел Грандленд Икс“ со почетната цена од 23.700 евра

Германската автоиндустрија „Опел“ го промовираше својот нов модел на СУВ возило „Грандленд Икс“, кој во продажба ќе се најде по почетна цена од 23.700 евра. Овој модел на „Опел“, кој е наменет само за европскиот пазар, е долг 4,48 метри и има голема патничка кабина и багажник, чија основна запремнина изнесува 514 литри. „Опел Грандленд […]

Електричен авион со капацитет за летови од речиси 1.000 километри

Електричен авион со капацитет за летови од речиси 1.000 километри

На 52-то меѓународно париско „Шоу во воздух“, компанијата Евиејшн Еркрафт, којашто е дел од програмата на НАСА, го претстави својот нов електричен авион со капацитет за летови од 965 километри. Од компанијата, исто така, соопштија дека тестирањата се уште траат, а комерцијалните летови ќе бидат пуштени во употреба наредната 2018 година. – Мораме да ги […]

Дубаи воведува електричен мултихеликоптер како летечко такси

Дубаи воведува електричен мултихеликоптер како летечко такси

Германската авио стартап компанија „Волокоптер“, во договор со Управата за сообраќај на Дубаи наскоро ги почнуваат тестирањата на електричниот мултихеликоптер ВЦ-200 со 18 ротори, што ќе се користи како летечко такси во северниот дел на Обединетите Арапски Емирати. – Многу сме благодарни и горди што не одбраа нас како партнери по строгите тестирања, рече основачот […]

ВИДЕО: Моделот Икс на „Тесла“ најбезбеден теренец на светот

ВИДЕО: Моделот Икс на „Тесла“ најбезбеден теренец на светот

На денот на презентацијата на своето возило „Модел Икс“ во 2015 година, компанијата „Тесла“ тврдеше дека овој електричен теренец ќе добие пет ѕвезди за безбедност ос страна на американската Национална администрација за безбедност на сообраќајот (НХТСА). Две години подоцна тестирањето покажа дека фирмата на Елон Маск била во право. Имено, НХТСА конечно го тестираше „Моделот […]

Автомобилските гиганти од Детроит и предизвиците на Силициумската долина

Автомобилските гиганти од Детроит и предизвиците на Силициумската долина

БТА – Софија (преземено од Франс прес) Отпуштањето на претседателот и главниот извршен директор на Форд, Марк Филдс, ги открива нестабилните позиции на гигантите од Детроит, лулката на автомобилската индустрија на САД. Денес тие се исправени пред предизвиците на технолошките постигнувања на компаниите од Силициумската долина, коментираат експерти. Педесет и шест годишниот Филдс, беше отстранет […]

Гугл ќе ги рангира апликациите по квалитет

Гугл ќе ги рангира апликациите по квалитет

Со над два милиони апликации во „Гугл Плеј Стор“, наоѓањето добри програми е предизвик. За таа цел, Гугл има намера да им помогне на корисниците на Андроид платформата, со тоа што ќе ги рангира апликациите по квалитет. Како што стои на самиот нивни блог, „Плеј Стор“ ќе добие нова секција – Андроид Екселенс, која ќе […]

Индија лансираше ракета со 31 сателит

Индија лансираше ракета со 31 сателит

Индија денеска лансираше ракета која што со себе носеше 31 сателит, неколку од нив за европските земји, пренесе Ројтерс и додаде дека Индија сака да се воспостави како сила која што нуди евтини услуги во вселената. Ракетата Полар Сателајт Лаунч Виекл (PSLV) го носела 712 килограми тешкиот сателит Картосат-2 и 30 помали сателити. Освен индиските […]

Како да прочитате порака на Месинџер, а испраќачот да не дознае?

Како да прочитате порака на Месинџер, а испраќачот да не дознае?

Пораките на Месинџер може да се прочитаат, а лицето кое ги испраќа да не види дека тоа сте го направиле. Додека ВатсАп и Вибер даваат можност на исклучување на опцијата „seen“, Фејсбук таа можност ја нема, но затоа постојат некои мали трикови кои нудат решение. Добивате порака, ве убива желба да видите што пишува, но […]

Објавени првите фотографии на новата „Киа Стоник“

Објавени првите фотографии на новата „Киа Стоник“

На интернет беа објавени првите фотографии на новиот поткомпактен СИВ модел на корејскиот производител „Киа“, наречен „Стоник“. По „Хјундаи“, кој во средината на јуни го претстави малиот СУВ модел „Кона“, сега и „Киа“ ќе го лансира „Стоник“, кој ќе има саемска премиера на Авто саемот во Франкфурт во септември. Новата „Киа“ визуелно се одвојува од […]

Ново продолжение на научнофантастичната видео игра Икс-Ком

Ново продолжение на научнофантастичната видео игра Икс-Ком

Научнофантастичната видео игра Икс-Ком добива своевидно ново продолжение, трето по ред, објави креаторот Џејк Соломон, додавајќи дека сепак се работи за сосема нова приказна. Насловот на новата игра е „War of the Chosen“ (Војна на избраните), а новитет е тоа што борбите може да вклучуваат и повеќе карактери. Целата игра ќе добие и „потечен“, но […]