Тенис

ВИДЕО: Надал го освои Мастерсот во Мадрид

ВИДЕО: Надал го освои Мастерсот во Мадрид

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал по петти пат го освои трофејот на турнирот во Мадрид. Тој синоќа во финалниот меч го совлада Доминик Тим од Австрија со 2-0, по стеови 7:6 и 6:4. За Надал ова е вкупно 30. трофеј на Мастерс турнирите и 52.трофеј на земјени терени. Воедно за најдобриот шпански тенисер титулата од Мадрид […]

Тием противник на Надал во финалето во Мадрид

Тием противник на Надал во финалето во Мадрид

Осмиот носител на Мастерсот во Мадрид Доминик Тием од Австрија ќе му биде ривал на Рафаел Надал во денешното финалетоТием доцна синоќа во второто полуфинале го победи Пабло Куевас од Уругвај со 2-0 во сетови (6:4 и 6:4 во гемови) и успеа да се избори за своето прво финале на турнир од рангот на Мастерс […]

Халеп ја одбрани титулата во Мадрид

Халеп ја одбрани титулата во Мадрид

Романската тенисерка Симона Халеп ја одбрани титулата на ВТА турнирот во Мадрид откако синоќа во финалето ја победи Французинката Кристина Младеновиќ со 2-1 во сетови (7:5; 6:7 (5:7), 6:2 во гемови). Ова за Халеп е прва титула во 2017 година, а вкупно 15.та во кариерата. Неизвесни беа првите два сета. Првиот го доби Халеп со […]

Надал преку Ѓоковиќ до финалето во Мадрид

Надал преку Ѓоковиќ до финалето во Мадрид

Рафаел Надал е првиот финалист на АТП Мастер турнирот во Мадрид. Миленикот на домашната шпанска публика, Надал место во финалето обезбеди со победата над Новак Ѓоковиќ кој беше минатогодишен победник во Мадрид. Иако се очекуваше поголема борба, сепак Шпанецот, многу последно од очекуваната го совлада Ѓоковиќ во два сета со 6-2 и 6-4 и се […]

50. меч меѓу Надал и Ѓоковиќ во рамките на полуфиналето Мастерсот во Мадрид

50. меч меѓу Надал и Ѓоковиќ во рамките на полуфиналето Мастерсот во Мадрид

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ќе играат меѓусебе во полуфиналето на Мастерсот во Мадрид. Ова ќе биде нивни 50. меч, а Ѓоковиќ има подобар скор од 26:23 во победи и притоа има победи на последните седум мечеви, воедно тој е лански победник на овој турнир. Почетокот на полуфиналето е во 16 часот. Инаку, Ѓоковиќ во […]

Халеп и Младеновиќ ќе играат во финалето на ВТА турнирот во Мадрид

Халеп и Младеновиќ ќе играат во финалето на ВТА турнирот во Мадрид

Симона Халеп и Кристина Младеновиќ ќе играат во финалето на ВТА турнирот во Мадрид. Ланската шампионка Романката Симона Халеп успеа да се пласира во финалето откако во полуфиналето ја совлада Анастасија Севастова од Летонија со 2-0 во сетови (6:2 и 6:3 во гемови). Ова за неа ќе биде вкупно трето финале во Мадрид откако во […]

Ѓорческа не се пласира во финалето на турнирот во Рим

Ѓорческа не се пласира во финалето на турнирот во Рим

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето на фјучрсот во Рим откако во полуфиналето загуби од Јулија Грабер од Австрија со 2:1, по сетови 6:4; 4:6 и 6:3. Македонската го загуби првиот сет откако противничката имаше водство од 4:1 и 5:2 во гемови. Во вториот сет Ѓорческа успеа да се […]

Ѓоковиќ – Надал во првото полуфинале во Мадрид

Ѓоковиќ – Надал во првото полуфинале во Мадрид

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ од Србија ќе играат во првото полуфинале на тенискиот Мастерс во Мадрид. Надал попладнево го совлада Давид Гофин од Белгија со 2-0, по сетови 7:6 и 6:2. По неизвесниот прв сет кој беше решен на тај-брејк (7:3), Надал во вториот беше надмоќен. Претходно Ѓоковиќ влезе во полуфиналето без […]

Халеп прва финалистка на Мастерсот во Мадрид

Халеп прва финалистка на Мастерсот во Мадрид

Романката Симона Халеп избори финале на тенискиот Мастерс во Мадрид каде ќе го брани трофејот освоен минатата сезона. Осмата светска тенисерка денеска во првото полуфинале ја совлада Летонката Анастасија Севастова со 2-0, по сетови 6:2 и 6:3. Во мечот кој траеше еден час и 15 минути, Романката направи пет брејка. Во финалето противничка на Халеп […]

Формирани четвртфиналните двојки на Мастерсот во Мадрид

Формирани четвртфиналните двојки на Мастерсот во Мадрид

Познати се сите учесници во четвртфиналната фаза на тенискиот турнир што се игра во шпанската престолнина Мадрид. Последен кој обезбеди пласман меѓу осумте најдобри е домашниот тенисер Рафаел Надал по синоќешната убедлива победа над Ник Кирјос од Австралија со 2-0, по сетови 6:3 и 6:1. Противник на Надал во четвртфиналето ќе му биде Давид Гофан […]

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во полуфиналето на ИТФ Фјучерс турнирот во Рим кој се игра за награден фонд од 25 илјади американски долари Ѓорческа која е трета носителка на овој турнир во четвртфиналето експресно за само 57 минути ја совлада чилеанската тенисерка Даниеле Сигел со 2-0 во сетови препуштајќи и само еден […]