Тенис

Крај на маратонот: Ѓоковиќ – Вавринка 1:6, 7:5, 6:4, 6:7, 12:10!

Крај на маратонот: Ѓоковиќ – Вавринка 1:6, 7:5, 6:4, 6:7, 12:10!

Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Австралијан Опен со победата на Станислас Вавринка со резултат 1:6, 7:5, 6:4, 6:7 (5:7), 12:10. Маратонскиот меч траеше пет часа и две минути. Ѓоковиќ многу се мачеше против Вавринка, но во одлучувачките моменти беше подобар. За прв пат во кариерата го играше петтиот сет […]

Ферер, Алмагро и Бердих се пласираа во четвртфиналето на Австралијан Опен

Ферер, Алмагро и Бердих се пласираа во четвртфиналето на Австралијан Опен

Шпанецот Давид Ферер се пласираше во четвртфиналето на Австралијан Опен со победата над Јапонецот Кеи Нишикори, со резултат 6:2, 6:1, 6:4. Четвртиот тенисер на светот го контролираше мечот од самиот старт. Негов противник во борбата за полуфиналето ќе биде Николас Алмагро. Алмагро го доби осминафиналето против Јанко Типсаревиќ, откако Србинот, при водство на Алмагро од 6:2 и […]

Марија Шарапова продолжува да ги „меле“ противниците на Австралијан Опен

Марија Шарапова продолжува да ги „меле“ противниците на Австралијан Опен

Русинката Марија Шарапова продолжува да ги „меле“ противниците во Австралија. Овој пат „настрада“ Кистен Флипкенс со 6:1, 6:0, во 1/16 финале. Русинката досега има изгубено само пет гемови во вкупно четири одиграни мечеви. Во првото коло со 6:0, 6:0 ја победи сонародничката Пушкова, а ист исход имаше и мечот против Јапонката Дои во второто коло. Дека […]

ВИДЕО: Најдолгиот поен во историјата на Австралија Опен

ВИДЕО: Најдолгиот поен во историјата на Австралија Опен

Членовите на француската репрезентација на Дејвис Куп, Жил Симон и Гаел Монфис поставија нов рекорд по број на удари во еден поен во историјата на Австралијан Опен. Тие одиграа феноменален меч во пет сетови во рамките на 3-тото коло, како и двоминутниот историски поен од 71 удар. Им недостигаа уште 15 удари за да се […]

ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ „предава“ српски јазик

ВИДЕО: Новак Ѓоковиќ „предава“ српски јазик

Првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ го учеше легендарниот американски тенисер и официјалниот спикер на турнирот во Мелбурн, Џим Куриер, како правилно да го изговори неговото презиме. Новак влезе во коментаторската кабина и му даде неколку совети на некогашниот број 1 на АТП листата, за разликите меѓу англискиот и српскиот јазик.

Шарапова импресивна против Венус

Шарапова импресивна против Венус

Русинката Марија Шарапова постигна рекорд откако направи серија од 28 последователно освоени сетови. Светската тенисерка број 2 постигна две последователни победи со 6:0, 6:0, а денеска го загуби првиот гем од почетокот на Отвореното првенство на Австралија од Венус Вилијамс, откако водеше со 4:0. Ниту една тенисерка во историјата на Опен ерата нема такво достигнување. […]

Ѓоковиќ во осминафиналето

Ѓоковиќ во осминафиналето

Светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ се пласира во осминафиналето на тениското првенство во Австралија откако во интересен и цврст меч го елиминира во 3 сета Радек Степанек со 6:4, 6:3, 7:5. Интересно е дека ова му беше 300-та победа на Ноле на цврста подлога и на турнирот досега не дозволи противниците да му направат […]

ВИДЕО: Серена се удри со рекет во лице

ВИДЕО: Серена се удри со рекет во лице

Американската тенисерка Серена Вилијамс се пласираше во 3. коло од првиот годинешен Грен слем турнир Австралија опен откако со 6-2, 6-0 ја совлада Шпанката, Гарбине Мугуруза. Но притоа заработи и повреда откако се удри со рекетот во лицето, кој бил крајно болен.

Федерер го исфрли Давиденко

Федерер го исфрли Давиденко

На Австралија Опен Федерер се пласираше во 3. коло по победата против Давиденко. Федерер кој е втор фаворит со 3:0 го победи Николај Давиденко по сетови 6:3, 6:4 и 6:4. Енди Мареј славеше против Соуса од Португалија 3:0, Дел Потро од Аргентина го победи Бекер од Германија со 3:0, Цонга беше подобар од Соеда од […]

Азаренка ја преслуша Данилиду

Азаренка ја преслуша Данилиду

Бранителката на титулата на Австралија опен, Белорусинката Викторија Азренка, се пласира во 3. коло на турнирот откако со 6:1, 6:0 ја совлада Елени Данилиду. „Се чувствував подбро, бидејќи бев подготвена за големата горештина што ме очекува на теренот. Во добра форма сум и се надевам дека ќе играм добро до крајот на турнирот“, изјави Азаренка. […]

Избегната трагедија на Австралија Опен

Избегната трагедија на Австралија Опен

На Отвореното тениско првенство „Австралија Опен“ синоќа беше избегната голема трагедија. Словенечкиот тенисер Блаж Кавчич по петчасовниот дуел против Џејмс Дакворт, колабрира во соблекувалната поради големата исцрпеност. Само брзата реакција на медицинската екипа придонесе да се спаси животот на Кавчич на кого во тие моменти почнале да му се грчат мускулите. Како што јавуваат медиумите […]