Тенис

Јотовски продолжува со победите во Грузија

Јотовски продолжува со победите во Грузија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски забележа победа и во втрото коло на третиот ИТФ фјучрс турнир што се одржува во Телави, Грузија. Македонецот денеска беше поуспешен од Ариас Борис од Боливија со со 2-0. Првиот сет Јотовски го доби со 6:4, а во вториот беше 7:5. Јотовски на овој турнир е седми носител, а на […]

Успешен старт на Јотовски на третиот ИТФ фјучрс во Грузија

Успешен старт на Јотовски на третиот ИТФ фјучрс во Грузија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски имаше успешен старт на уште еден ИТФ фјучрс турнир што се одржува во Телави, Грузија. Македонецот денеска беше поуспешен од Адисон Арон (Австралија) со 2-0. Во меч што траеше 1 час и 43 минути, Јотовски го доби првиот сет со 6:0, а вториот на тај-брејк 7:6. Јотовски на овој турнир […]

Тенисери од цел свет на ИТФ фјучрс турнир во СЦ „Јане Сандански“

Тенисери од цел свет на ИТФ фјучрс турнир во СЦ „Јане Сандански“

Тенискиот клуб Теннис Парк и оваа година ќе организира два ИТФ фјучрс турнири, врзани во две последователни недели, со зголемен награден фонд, односно секој турнир, вреден по 15.000 долари. – Теннис Парк од Скопје, при СЦ Јане Сандански, веќе три години е дел од тенисот во Македонија и член на Македонска Тениска Федерација. Како еден […]

Плишкова за првпат лидер на ВТА ранг листата

Плишкова за првпат лидер на ВТА ранг листата

Чешката тенисерка Каролина Плишкова го подобри својот пласман за две места и сега е на врвот на најновата ранг листа на ВТА објавена денеска. Плишкова води со 6.855 поени, пред Симона Халеп (Романија) која има 6.670 и досегашниот лидер Анџелике Кербер (Германија) со 5.975 поени. Во ТОП 10 светски тенисерки уште се: Јохана Конта (В.Британија), […]

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Федерер се искачи на третата позиција на АТП ранг листата

Победникот на Вимблдон Роџер Федерер бележи скок на најновата АТП ранг листа објавена денеска и од петтото се проби на третото место. Две места „падна“ Стан Вавринка, исто како и Милош Раониќ, додека во ТОП 10 влезе бугарскиот тенисер Григор Димитров. Топ 10 тенисери на светот: 1. (1) Енди Мареј (Велика Британија) 7.750 поени 2. […]

Федерер по осми пат го освои трофејот на Вимблдон

Федерер по осми пат го освои трофејот на Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер по рекорден осми пат е победник на Грен слемот Вимблдон. Швајцарецот попладнево во финалето на убедлив начин со 3-0 го совлада Хрватот Марин Чилиќ. Финалето го одбележа проблемот на хрватскиот тенисер со плускавци на левата нога поради што не можеше да пружи максимум, па Федерер полесно од очекувањата славеше со 6:3, […]

Јотовски победник на ИТФ фјучрсот во Грузија

Јотовски победник на ИТФ фјучрсот во Грузија

Македонски тенисер Томислав Јотовски го освои ИТФ фјучрсот во Телави, Грузија што се играше за награден фонд од 15.000 долари. Македонецот денеска во финалето по 3 часа и 48 минути игра го совлада Гиљерме Оласо од Шпанија со 2-1. Трите сета беа одлучени во тај-брејк (7:6). Македонецот поведе по првиот сет по 7:3 во тај-брејкот, […]

Мугуруза: Пораснав гледајќи ја Венус, сонував да го освојам Вимблдон

Мугуруза: Пораснав гледајќи ја Венус, сонував да го освојам Вимблдон

Победничката на Вимблдон, Гарбиње Мугуруза изјави дека го сонувала моментот како го подига трофејот од Грен слемот во Лондон. Таа искажа респект за противничката во финалето Венус Вилијамс. – Беше тешко и знаев дека ќе биде така. Израснав гледајќи ја Венус како игра и таа ми беше голема инспирација. Многу бев нервозна, иако тоа не […]

Мугуруза го освои Вимблдон

Мугуруза го освои Вимблдон

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон, откако попладнево во финалето на убедлив начин ја победи Венус Вилијамс од САД со 2-0. Шпанката првиот сет го доби со 7:5, а во петтиот беше 6:0. Американката во првиот сет не искористи две врзани сет-топки при 5:4 и оттогаш до крајот […]

Jотовски ќе игра во финалето на ИТФ фјучрсот во Грузија

Jотовски ќе игра во финалето на ИТФ фјучрсот во Грузија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски избори финале на ИТФ фјучрсот во Телави, Грузија што се игра за награден фонд од 15.000 долари. Македонецот денеска во полуфиналето го победи вториот носител на турнирот Федерико Зебалос од Боливија со 2-0. И во двата сета Јотовски му препушти на противникот по три гема (6:3 и 6:3). Противник во […]

Федерер противник на Чилиќ во финалето на Вимблдон

Федерер противник на Чилиќ во финалето на Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе игра во финалето на Вимблдон, откако во второто полуфинале го победи Томаш Бердих од Чешка со максимални 3-0 во сетови. Првите два сета Федерер ги доби во тај-брејк со по 7:6, а во третиот беше 6:4. Швајцарецот во финалето ќе игра со Хрватот Марин Чилиќ. Машкото финале на програмата е […]