Ракомет

СЕХА Лига: Металург гостува во Загреб,а Вардар домаќин на Мешков

СЕХА Лига: Металург гостува во Загреб,а Вардар домаќин на Мешков

Македонските претставници во ракометната СЕХА лига, Вардар и Металург денеска ќе ги играат своите натпревари од 12. коло, Вардар на домашен, а Металург на гостински терен. Металург ќе гостува во Загреб, кај Кроација Осигурување, тим кој е на лидерското место на табелата во СЕХА конкуренцијата. Овој натпревар ќе започне од 17 часот и 30 минути. […]

Вугринец и Прибак ќе играат за Македонија?

Вугринец и Прибак ќе играат за Македонија?

Македонската ракометна репрезентација ќе биде засилена на претстојното Европско Првенство во Данска со Ренато Вугринец и Немања Прибак, пишува порталот ЕКИПА. Ракометната Федерација на Македонија веќе стапила во контакт со двајцата ракометари, кои начелно искажале подготвеност да заиграат за „црвено-жолтите“ во Данска. Со самото тоа, почната е и процедурата за добивање најпрвин на државјанство, а […]

Самсоненко веќе нема да биде на клупата на Вардар

Самсоненко веќе нема да биде на клупата на Вардар

Сергеј Самсоненко, главниот „виновник“ за создавањето на вадаровиот „дрим-тим“ изјави дека е задоволен од постигнато во досегашниот тек на сезоната и дека веќе нема да биде на клупата крај теренот за време на натпреварите на неговиот тим. – Задоволни сме од постигнатото во Лигата на шампионите. Се соочувавме со многу објективни проблеми (повредени играчи), но […]

Магдинчев повика 17 ракометарки за вториот собир на репрезентацијата

Магдинчев повика 17 ракометарки за вториот собир на репрезентацијата

Женската ракометна репрезентација на Македонија в понеделник ќе го одржи вториот собир под водство на селекторот Ристо Магдинчев. Повикани се 17 ракометарки, сите од домашното првенство, а собирот ќе биде во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Список на повикани ракометарки: Голмани: Наташа Антиќ, Драгана Петковска и Сандра Дурланова. Крила: Драгица Митрова, Јована Саздовска и Симона […]

Стартува 21. Светско првенство за ракометарки

Стартува 21. Светско првенство за ракометарки

Домаќинот Србија и Јапонија утре во салата „Чаир“ во Ниш го отвораат 21. Светско првенство за ракометарки. Ова е натпревар од групата Б каде покрај овие две селекции играат уште и Бразил, Алжир, Данска и Кина. Другите натпревари од 1.коло се играат на 7.декември во сабота. Во А групата која ќе се игра во белградската […]

Зомимак М ги доби ривалите во групата од ЕХФ купот

Зомимак М ги доби ривалите во групата од ЕХФ купот

На извлекувањето на групите одржано денеска во Виена македонскиот претстваник во ЕХФ купот Зомимак М од Струмица ги доби ривалите од оваа фаза од натпреварувањето. Зомимак М е во Б групата со Монпеље, Скјерн и Спортинг. Најзвучно име е поранешниот европски шампион (2003 година) тимот на Монпеље од Франција, каде главни ѕвезди се француските репрезентативци: […]

Зомимак М ги очекува ривалите во групата од ЕХФ купот

Зомимак М ги очекува ривалите во групата од ЕХФ купот

Ракометарите на струмички Зомимак М на денешното извлекување во Виена ќе ги добијат ривалите од групната фаза од ЕХФ купот. Македонија своите претставници има и во романската екипа Констанца каде тренер е поранешниот селектор на репрезентацијата Звонко Шундовски, а настапува репрезентативецот Бранислав Ангеловски. Нашиот тим Зомимак М се наоѓа во третиот „шешир“ заедно со екипите […]

Седум екипи обезбедија пласман во ТОП 16 фазата од ракометната Лига на шампиони

Седум екипи обезбедија пласман во ТОП 16 фазата од ракометната Лига на шампиони

По одигрувањето на натпреварите од 7. коло во ракометната Лига на шампиони ќе следува пауза до февруари 2014 година, а досега седум екипи имаат изборено пласман во следната фаза. Единствено од групата Ц каде играат македонските екипи Вардар и Металург има еден тим со обезбеден пласман. Осминафиналисти се: Веспрем, Рајн Некар Ловен (А група), Кил, […]

Страхиња Милиќ со одбрана за ТОП 5

Страхиња Милиќ со одбрана за ТОП 5

Голманот на Вардар Страхиња Милиќ, кој имаше одличен настап на дуелот со Барселона во рамките на 7.коло од ракометната Лига на шампионите избори место во ТОП 5 со една од своите интервенции. Одбраната на Милиќ во магазинот на ЕХФ ТВ е рангирана како број 5. Во тимот на колото место изборија: Лево крило – Уве […]

Металург освои бод против Тун

Металург освои бод против Тун

Македонскиот вицешампион Металург може да биде среќен со освоениот бод против швајцарскиот претставник Вакер Тун, 24:24, во седмото коло од Лигата на шампшионите. Неочекувано, ракометарите на Металург против аутсајдерот одиграа слабо, промашија дури 6 седмерци и сега пласманот во осминафиналето ќе го бараат во следните натпревари, против ПСЖ, Барселона или Динамо. Вугринец постигна 7 погодоци, […]

ПСЖ му ја олесни работата на Вардар

ПСЖ му ја олесни работата на Вардар

Пари Сен Жермен го совлада попладнево Динамо Минск и широко ги отвори вратите за историски успех на македонскиот ракомет, во осминафиналето од Лигата на шампионите да има два претставника. Металург вечерва против Тун го брка пласманот во Топ 16 фазата, а откако ПСЖ со 35:29 славеше над Динамо во Минск, на Вардар сега му е […]