Ракомет

Лазаров: Сакам пак да ја освојам ЛШ и да играм на Олимпијада со Македонија

Лазаров: Сакам пак да ја освојам ЛШ и да играм на Олимпијада со Македонија

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров во интервју за шпанскиот најтиражен спортски весник „DIARIO AS” изјави дека желба му оваа сезона повторно да ја освои Лигата на шампионите со неговиот клуб Барселона, а со репрезентацијата да се пласира на Олимпијадата во Токио. – Би сакал да ја освојам по втор пат Лигата на шампиони […]

Гонзалес ги врати во репрезентацијата Ристовски, Јоновски и Прибак

Гонзалес ги врати во репрезентацијата Ристовски, Јоновски и Прибак

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез го објави поширокиот список за квалификациските натпревари против Исланд за пласман на ЕП во Хрватска. Гонзалес во националниот тим ги повика и голманот Борко Ристовски, Ацо Јоновски и Немања Прибак кој беа изоставени од Лино Червар на Светското првенство во Франција. Репрезентативен повик од Гонзалес добија следниве 28 ракометари: […]

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Вардар првпат во ТОП 3 во рангирањето на ЕХФ

Пред четвртфиналето во ракометната Лига на шампиони, медиа делот на ЕХФ составен од еминентни новинари кои ги следат натпреварите го направи и последното рангирање на тимовите што стигнаа до ТОП 8 фазата. Тука Вардар за првпат се најде на пиедесталот, на третото место што е најдобар успех за „црвено-црните” досега. Претходно двапати вардарци се најдоа […]

Еурофарм Работник го доби битолското ракометно дерби против Пелистер

Еурофарм Работник го доби битолското ракометно дерби против Пелистер

Ракометарите на Еурофарм Работник го добија битолското дерби против Пелистер. Во последниот натпревар од 4.коло на Плејоф лигата, кој се одигра попладнево во Битола, Еурофарм Работник го совлада градскиот ривал Пелистер со 26-25, полувреме 11-11. Серхио Барош со 7 гола беше најефикасен кај Еурофарм Работник, а Чурлевски и Крстевски постигнаа по 4 гола. Кај Пелистер […]

Самсоненко: Ако има судиска неправда ќе се повлечам од првиот тим

Самсоненко: Ако има судиска неправда ќе се повлечам од првиот тим

Претседателот на РК Вардар, Сергеј Самсоненко, на денешната прес-конференција во пресрет на четвртфиналниот дуел од Лигата на шампионите в сабота со Флензбург, рече дека во случај лошо судење ќе се повлече од првиот тим. Од ЕХФ на првиот натпревар се делегирани судиите од Словенија Крстиќ и Љубиќ, а реваншот во Скопје ќе го судат Данците […]

Гонзалес: Одиме на победа уште на првиот дуел со Флензбург

Гонзалес: Одиме на победа уште на првиот дуел со Флензбург

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес на денешната прес-конференцијата пред заминувањето за Германија на дуелот со Флензбург рече дека неговите избраници се подготвени и ќе одат на победа и на првиот дуел. – Треба да играме повторно четвртфинале во Лигата на шампионите. Ние сме подготвени, иако Игор Карачиќ цела недела не тренираше, бидејќи беше болен и […]

Стоилов: Верувам дека овој пат ќе успееме

Стоилов: Верувам дека овој пат ќе успееме

Капитенот на Вардар Стојанче Стоилов е убеден дека „црвено-црните“ оваа сезона ќе се пласираат на завршниот „Фајнал фор“ турнир во Лигата на шампионите. – Тимот е позрел од претходните години. Тоа го докажавме со освојување на СЕХА лигата, а бевме први и во групната фаза од Лигата на шампионите. Не очекува тежок двомеч со Флензбург, […]

Вардарки посакуваат реванш за ланската елиминација од Букурешт

Вардарки посакуваат реванш за ланската елиминација од Букурешт

Ракометарките на Вардар по денешната ждрепка и добивање на актуелниот европски првак ЧСМ Букурешт за противник во полуфиналето на завршниот турнир од Лигата на шампионите, сметаат дека треба да се фокусираат на сопствената игра и да не размислуваме за противникот. – Не би знаела што да кажам. Секој тим на Ф4 е многу силен. Секој […]

ЖРК Вардар против Букурешт во полуфиналето на ЛШ

ЖРК Вардар против Букурешт во полуфиналето на ЛШ

Македонскиот ракометен првак Вардар ќе игра со романскиот и актуелен европски првак ЦСМ Букурешт во полуфиналето на завршниот турнир од Лигата на шампионите. Вардарки и минатата сезона во полуфиналето на „Фајнал фор“ играа со Букурешт кога беа поразени со 27:21, па ова ќе биде можност за реванш. Ова е епилогот по денешната ждрепка на која […]

Човиќ меѓу „трите ѕвезди“

Човиќ меѓу „трите ѕвезди“

Ракометарката на Вардар, Андреа Човиќ по добрата игра во саботата во реванш четвртфиналето од Лигата на шампионите со Митјиланд, се најде меѓу „трите ѕвезди“ на оваа рунда, во изборот на ЕХФ ТВ. Човиќ постигна шест голови, повеќето од нив во моментите кога вардарки го кршеа отпорот на данската екипа. Покрај Човиќ во изборот се наоѓаат […]

Станковски: Со поагресивна игра во второто полувреме дојдовме до посакуваниот резултат

Станковски: Со поагресивна игра во второто полувреме дојдовме до посакуваниот резултат

Вардар вечерва со 26-24 го победи Митјиланд во реванш четвртфиналниот натпревар од лигата на шампионите и по четврти пат ќе игра на Ф4 турнирот во Будимпешта. Помошникот тренер Аце Станковски не беше задоволен од играта во првото полувреме. – Во Скопје ривалот одигра подобро отколку во првиот меч. Ние одигравме слабо прво полувреме, поради многуте […]