Ракомет

Победи на Металург и на Охрид на ракометниот турнир „Струга 2017“

Победи на Металург и на Охрид на ракометниот турнир „Струга 2017“

Екипите на Металург и на Охрид забележаа победи во 3.коло на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“. Во рамките од А групата, македонскиот вицепрвак Металург забележа убедлива победа над домаќинот на турнирот Струга со 43-11 полувреме 20-7. Со тоа тимот од Автокоманда го освои второто место во групата, па за противник во дуелот за 3.место ќе […]

Шартр и Бешикташ ќе играат во финалето на ракометен турнир „Струга 2017“

Шартр и Бешикташ ќе играат во финалето на ракометен турнир „Струга 2017“

Францускиот тим Шартр и турскиот Бешикташ ќе играат во финалето на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“. Ова е исходот по одиграните средби од 2.коло во кои двете екипи забележаа победи. Минатогодишниот победник на турнирот Шарт во меч од А групата го совлада македонскиот вицепрвак Металург со со 28-22 полувреме 17-12, со што францускиот тим ја […]

Вардар со 37-26 го совлада Гумерсбах на турнирот во Германија

Вардар со 37-26 го совлада Гумерсбах на турнирот во Германија

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар конечно прикажа игра која се очекува од европскиот првак. Вардарци забележаа убедлива победа со 37-26 на дуелот против германскиот тим Гумерсбах на турнирот кој го организира токму оваа екипа. „Црвено-црните“ уште во првото полувреме покажаа дека се за класа подобри од германската екипа, па на одмор заминаа со предност […]

Победи на Шарт и Бешикташ на стартот на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“

Победи на Шарт и Бешикташ на стартот на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“

Францускиот тим Шартр и турскиот шампион Бешикташ со победи со започнаа својот настап на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“. Минатогодишниот победник Шартр во првата рунда славеше убедливо над домаќинот Струга со 34-16, додека Бешикташ во израмнет меч го совлада шведскиот Алингса со 29-26. Денеска ќе се играат средбите од 2.коло во кое во рамките од […]

Втор пораз на ракометарите на Вардар на турнирот во Германија

Втор пораз на ракометарите на Вардар на турнирот во Германија

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар го претрпе и вториот пораз во подготвителниот период. Вардарци кои се на мини турнеја во Германија, завчера беа совладани второлигашот Бергишер, а вчера загубија од Рајн Некар во меч од турнирот кој се играше во Гумерсбах. Црвено-црните беа надиграни од од Рајн Некар и тоа убедливо, па на крајот […]

Стартува 45-тото издание на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“

Стартува 45-тото издание на меѓународниот ракометен турнир „Струга 2017“

Од денеска до вторник во Струга ќе се одржи традиционалниот меѓународен ракометен турнир „Струга 2017“. На 45-тото издание на овој турнир чии средби вообичаено се играат на отворениот терен на „Женската плажа“ ќе продефилираат три европски и три македонски екипи. Покрај ланскиот финалист Металург, Македонија ќе ја претставуваат составите на суперлигашот Охрид и домаќинот Струга. […]

Вардарци поразени од германскиот тим Бергишер

Вардарци поразени од германскиот тим Бергишер

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар е поразен на гостувањето во Германија кај екипата на Бергишер. Ракометарите на Вардар кои по подготовките во Словенија, заминаа за Германија каде ќе одиграат три контролни средби, го загубија првиот против Бергишер со 25-27 полувреме 17-14. Тренерот Раул Гонзалез на средбата им даде шанса да играат на сите 20 […]

Македонија против Бугарија во дуел за третото место на ЕХФ шампионатот

Македонија против Бугарија во дуел за третото место на ЕХФ шампионатот

Женската кадетска ракометна репрезентација на Македонија (ракометарки до 17 години) попладнево ќе го игра натпреварот за третото место на ЕХФ шампионатот што се одржува во Скопје. Противник на нашата селекција ќе биде Бугарија откако двете репрезентации ги освоија вторите места во групите од првата фаза. Во решавачкиот дуел од А групата синоќа Полска ја победи […]

Македонија последна на Европското првенство за јуниорки во ракомет

Македонија последна на Европското првенство за јуниорки во ракомет

Женската ракометна репрезентација на Македонија го освои последното 16-то место на Европското првенство за ракометарки до 19 години што се одржува во Словенија. Попладнево во натпреварот за 15-то место Македонија загуби од Србија 24:21 (12:10). Најефикасна во нашиот тим беше Ива Божиновска со 7 голови. Нашата репрезентација шампионатот го заврши со седум порази без ниту […]

Победа на Македонија над Фарските Острови

Победа на Македонија над Фарските Острови

Женската кадетска ракометна репрезентација на Македонија оствари победа во третиот натпревар од А групата на европскиот шампионатот за ракометарки до 17 години, што се одржува во Скопје. Нашите кадетки го искористија домашниот терен и останаа во борбата за првата позиција во групата. Македонија ја совлада селекцијата на Фарски Острови со 24:20. Најефикасни во нашиот состав […]

Нов пораз на јуниорките на Македонија на ЕП во Словенија

Нов пораз на јуниорките на Македонија на ЕП во Словенија

Женската јуниорска ракометна репрезентација на Македонија попладнево претрпе нов пораз на Европското првнество што се одржува во Цеље, Словенија. Македонија денеска загуби од Португалија со 35:22 (17:12) во натпревар за пласман од 13-16.место. Најефикасна во нашиот состав беше Ива Божиновска со 6 голови, а најдобра голманката Слободанка Кическа. Во вториот дуел за пласман Хрватска ја […]