Автомото

Фетел победи во Бахреин

Фетел победи во Бахреин

Трикратниор Свтески шампион, Германецот Себастијан Фетел е победник на Големата награда на Бахреин, откако доминираше речиси во текот на целата трка. Тој ги мина 57-те кругови на оваа патека за време од 1:36.00.498 часа и за повеќе од девет секунди му побегна второпласираниот Кими Раиконен. Место на подиумот доби и Роман Грожан, а на четвртата […]

Розберг ќе стартува пред Фетел и Алонсо во Бахреин

Розберг ќе стартува пред Фетел и Алонсо во Бахреин

Возачот на Мерцедес, Нико Розберг ќе стартува од пол позицијата на Големата награда на Бахреин. Германецот стигна до првата пол позиција оваа сезона, а втора во кариерата со време од 1:32.330 минути. Второ време оствари актуелниот шампион, Себастијан Фетел од Ред Бул, а трет беше Фернандо Алонсо од Ферари. Вториот возач на Мерцедес, Луис Хамилтон […]

Маса најбрз на првиот тренинг во Бахреин

Маса најбрз на првиот тренинг во Бахреин

Денешните тренинзи пред натпреварувањето за Големата награда на Бахреин восенка на насилните протести. Ферари доминираше на првиот тренинг на патеката во Бахреин пред неделната четврта трка во Формула 1 шампионатот. Маса го забележа најбрзото време на денешните тестови пред тимскиот колега Фернандо Алонсо. Тренингот повторно го обелажаа масовни протестии во Бахреин против одржувањето на трката […]

Мос: Жените немаат „ментални квалификации“ за да се тркаат во Формула 1

Мос: Жените немаат „ментални квалификации“ за да се тркаат во Формула 1

Поранешниот британски автомобилистички ас Стирлинг Мос (83) изјави дека жените „немаат ментална квалификација“ за да може да се натпреваруваат во трките за Формула 1. Во прилог на своето тврдење Мос потсетува дека досега само пет жени се натпреварувале во некоја гранд-при трки и само една од нив има освоено еден бод. – Не знам колку […]

Алонсо победник на трката од Формула 1 во Кина

Алонсо победник на трката од Формула 1 во Кина

Шпанскиот возач Фернандо Алонсо од Ферари е победник на третата годинашна трка од шампионатот во Формула 1, која претпладнево се возеше во близина на Шангај. Времето на Алонсо на трката за Големата награда на Кина беше 1:36,27. На подиумот се искачија и второпласираниот Кими Раикон од Лотус кој заостана 10 секунди зад победникот, како и […]

Пол позиција за Хамилтон во Кина

Пол позиција за Хамилтон во Кина

Луис Хамилтон од Мерцедес ја освои пол позицијата на денешните квалификации на трката од Формула 1 за Големата награда на Кина. Тој на патеката во близина на Шангај имаше најдобро време и стигна до 27 пол позиција во кариерата, а прва со новиот тим. Второ време постигна Кими Раиконен со Лотус, додека во вториот ред […]

Маса најбрз на тренинг возењата во Кина

Маса најбрз на тренинг возењата во Кина

Пилотот на „Ферари“ Фелипе Маса оствари најдобар резултат на двата тренинга пред трката од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Кина. Времето на Бразилецот на најбрзо извозениот круг во текот на вториот тренинг изнесуваше 1:35.717. По него следуваат Кими Раиконен од „Лотус“ и Фернандо Алонсо од „Ферари“. На првото слободно возење најбрз беше […]

Кими останува во Формула 1

Кими останува во Формула 1

Кими Раиконен кој е возач на Лотус рече дека и следната сезона ќе се натпреварува во првенството на Формула 1, иако по завршувањето на сезоната му истекува двегодишниот договор со тимот. „Немам договор за следната сезона, па немам и планови. Веројатно и следната година ќе се натпреварувам во Формула 1, ова натпреварување е многу чудно. […]

Фетел ужива на патеката во Кина

Фетел ужива на патеката во Кина

Возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел вели дека патеката во Шангај во Кина претставува вистински предизвик за пилотите во Формула 1. Таа ќе се вози за 8 дена, а трикратниот светски првак, Себастијан Фетел смета дека големиот број на свиоци на патеката во Шангај, ја прават трката една од најтешките за пилотите во Ф1 како […]

Хорнер: Вебер останува во Ред Бул!

Хорнер: Вебер останува во Ред Бул!

Првиот човек на Ред Бул, Кристијан Хорнер ги смирува страстите во шампионскиот тим во Формула 1, потенцирајќи дека Марк Вебер останува и понатаму да се натпреварува за нив. Хорнер вели дека е убеден дека австралискиот ветеран ќе остане нивен возач, и покрај сериозниот инцидент со актуелниот трикратен шампион Себастијан Фетел. Германецот, и покрај тимските наредби, […]

Фетел му се извини на Вебер: Марк, ова требаше да биде твоја победа!

Фетел му се извини на Вебер: Марк, ова требаше да биде твоја победа!

Себастијан Фетел му се извини на својот тимски колега Марк Вебер, на кого му ја „украде“ победата на трката за ГН на Малезија. Германецот на патеката „Сепанг“ дојде до 27 победа во кариерата на неџентлменски начин, откако челниците на Ред Бул јасно им ставиле до знаење да нема меѓусебно претекнување. – Ова не е победа […]