Автомото

Можно враќање на „Формула 1“ во Мексико

Можно враќање на „Формула 1“ во Мексико

Организаторите на трката во Формула 1 „Големата награда на Мексико“ работат на враќање на оваа патека на календарот во престижното светско натпреварување. Тие се надеваат дека Мексико ќе биде вклучен во трките од Ф1 во 2014 година. Веќе е подготвен планот за реконструкција и модернизација на пистата, а главен финансиер на овој проект е синот на еден […]

Ферари ќе го лансира болидот пред Херез

Ферари ќе го лансира болидот пред Херез

Наспроти шпекулациите дека новиот болид на Ред Бул можеби нема да биде готов за првата тренинг сесија во Херез, од кампот на Ферари се потврдуваат најавите дека меѓу првите ќе располагаат со нов болид, пишува Ф1 Алманах. Ферари и Мерцедес веќе ги минале креш-тестовите на ФИА, па ергелата од Маранело важи за една од оние […]

ФИА го објави календарот за 2013

ФИА го објави календарот за 2013

Трката во Њу Џерси беше поместена за 2014 година, се создаде празнина од три седмици меѓу ГН Канада (9 јуни) и ГН Британија (30 јуни). Светскиот совет за моторспорт на ФИА го определи датумот 21 јули како можен слот за нова европска трка. Во медиумите се шпекулираше со враќањето на француското гран при, но можната […]

Формула 1 се засилува со Ролекс

Формула 1 се засилува со Ролекс

Прославениот бренд за луксузни часовници, Ролекс, денеска е објавен како нов партнер на светското првенство во Формула 1 во поглед на мерењето на времето. Досега оваа титула ја носеше корејската компанија ЛГ, додека претходно како официјален мерач беше Сименс. Системот за мерење на времето е во голема мерка автоматизиран и лиценциран од ФИА, така што […]

Истанбул се враќа во Ф1 календарот за 2013 година

Истанбул се враќа во Ф1 календарот за 2013 година

По една година отсуство од Формула 1, големи се шансите за трката во Истанбул да се врати во календарот. Турција го загуби своето место во календарот бидејќи Берни Еклстоун ја удвои цената на лиценцата, откако претходно беше во конфликт со турските власти кои му го дадоа автодромот под наем, но не сакаа да ја рекламираат […]