Автомото

Кими Раиконен го постави најбрзото време на тренинзите во Барселона

Кими Раиконен го постави најбрзото време на тренинзите во Барселона

Денеска беше последниот ден од тестирањата во Барселона пред почетокот на новата сезона, а возачот на Ферари, Кими Раиконен го заврши денот, но и вкупните тренинзи со најбрзо време. Раиконен беше единствен на овие тестирања со време под 1 минута и 19 секунди, возејќи 1.18.634 на супермеката компонента. На втората позиција денеска се најде возачот […]

Ферари продолжува со одличните перформанси, Фетел најбрз на денешните тренинзи

Ферари продолжува со одличните перформанси, Фетел најбрз на денешните тренинзи

Одличните перформанси на болидите на Ферари продолжија и денеска на тренинзите во Барселона, каде што Себастијан Фетел го извози најбрзото време. Германецот извози време од 1.19.024 на ултрамеката компонента на пневматици со што беше три десетинки побрз од второпласираниот Луис Хамилтон од Мерцедес. Фетел извози и најмногу кругови на денешните тренинзи дури 156, додека Луис […]

Ботас најбрз на денешниот тренинг во Барселона

Ботас најбрз на денешниот тренинг во Барселона

Валтери Ботас беше најбрз на денешниот тренинг во Барселона, пред Фелипе Маса и Кими Раиконен. Тимовите ги продолжија тестирањата на болидите пред престоечата сезона. Возачот на Мерцедес Ботас беше најбрз денес, додека Ферари продолжи со добрите перформанси. Кими Раиконен имаше трето најбрзо време и покрај излетувањето од патеката. Најголемо изненадување денес беше Фелипе Маса со […]

Од тимот на Мекларен признаваат дека не се спремни за новата сезона

Од тимот на Мекларен признаваат дека не се спремни за новата сезона

Шефот на Мекларен Ерик Булиер призна дека катастрофалните тестирања во Барселона наштетиле на тимот кој најверојатно нема да биде подготвен до почетокот на новата сезона. Познатиот британски тим преживува тешки моменти. Пред три години им започна соработката со Хонда, која што во претходните години не даде никакви резултати, а по се изгледа ништо нема да […]

Одржано осмото Мартовско женско авто рели

Одржано осмото Мартовско женско авто рели

Традиционално и оваа година, по осми пат, во организација на општина Гази Баба и АКК Примо АВЈ, се одржa спортскиот настан Мартовско женско авто рели. Настанот започнa на плоштадот во Авткоманда со вешто возење, а продолжи по градската сообраќајна мрежа, притоа почитувајќи ги сообраќајните знаци и прописи. Натпреварувањето беше поделено во две категории: за возила […]

Кими Раиконен најбрз на влажната патека на последниот тест во Барселона

Кими Раиконен најбрз на влажната патека на последниот тест во Барселона

Денеска беше последниот ден од тренинзите во Барселона, а возачите на Ферари по втор пат во изминативе четири дена поставија најбрзо време. Кими Раиконен беше 0.897 секунди побрз пред Макс Ферстапен од Ред Бул на денешните тренинзи за гумите за дожд. Луис Хамилтон денеска не возеше откако во тимот на Мерцедес откриле проблем со електорниката […]

Ферари продолжува да импресионира на тестирањата во Барселона

Ферари продолжува да импресионира на тестирањата во Барселона

Ферари со солидни резултати и на вториот дел од тестовите на патеката во Барселона пред почетокот на новата сезона во Формула 1. Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас сепак беше најбрз на тренинзите во Барселона, но Фетел е веднаш зад него со заостанување од само 0.247 секунди на побавната компонента. Неговото време Ботас го постави на […]

Фетел најбрз на утринските тренинзи

Фетел најбрз на утринските тренинзи

Утрово се одржаа првите тестирања во Барселона пред новата сезона во Формула 1, а возачот на Ферари, Себастијан Фетел беше најбрз, со што се закани дека оваа сезона ќе се бори за титулата. Најголем губитник на денешното тестирање беше Фернандо Алонсо, на кого му течеше масло уште по првиот круг и не го продолжи тестот, […]

Ферари и Мекларен ги претставија нивните болиди со кои што ќе се спротивстават на Мерцедес

Ферари и Мекларен ги претставија нивните болиди со кои што ќе се спротивстават на Мерцедес

Тимовите на Ферари и Мекларен денеска ги претставија своите болиди со кои што се надеваат дека ќе се спротивстават на доминатниот Мерцес во новата сезона од Формула 1. На патеката Фиорано во Италија, Ферари го претстави новиот SF70H со кој што Себастијан Фетел и Кими Раиконен ќе бркаат подобар резултат од минатогодишните четврто и шесто […]

(ВИДЕО) Светскиот шампион Мерцедес го претстави новиот болид

(ВИДЕО) Светскиот шампион Мерцедес го претстави новиот болид

Актуелниот светски шампион, тимот на Мерцедес денеска го презентираше својот нов болид за престојната сезона во Формула 1 на патеката Силверсотун. Луис Хамилтон го возеше новиот W08 EQ Power+ на патеката во Велика Британија, пред официјално да биде претставен за медиумите. Новиот болид е поширок и понизок од неговиот претходник и има потесен заден спојлер. […]

Форс Индија го презентираше болидот за новата сезона во Формула 1

Форс Индија го презентираше болидот за новата сезона во Формула 1

Форс Индија денеска го презентираше својот болид со кој што ќе се натпреварува во престојната Формула 1 сезона. Во Силверстоун Форс Индија го презентираше новиот VJM10 болид, кој што ќе вози со Мерцедес мотор. Минатата сезона тие ги надминаа очекувањата и завршија на четвртата позиција во рагирањето по конструктори. За оваа сезона тимскиот директор Виџеј […]