Автомото

Фетел победник на возбудливата трка во Бахреин

Фетел победник на возбудливата трка во Бахреин

Себастијан Фетел се врати на првата позиција во генералниот пласман во Формула 1 по победата на денешното гран при кое што се возеше во Бахреин. Трката во Бахраин беше полна со возбудувања, а во делови од неа на водечката позиција се најдоа возачот кој што стартуваше од пол позиција, Валтери Ботас, неговиот тимски колега Луис […]

Ботас за прв пат од пол позиција на утрешната трка во Бахраин

Ботас за прв пат од пол позиција на утрешната трка во Бахраин

Валтери Ботас ја освои неговата прва пол позиција во Формула 1, завршувајќи пред неговиот тимски колега Луис Хамилтон со предност од 0.023 секунди, на денешните квалификации во Бахраин. Од третата стартна позиција ќе стартува Себастијан Фетел со неговото Ферари, додека четврт ќе биде Даниел Рикардо од Ред Бул. Нивните тимски колеги, Кими Раиконен и Макс […]

Алонсо нема да се натпреварува на трката за ГН на Монако

Алонсо нема да се натпреварува на трката за ГН на Монако

Возачот на „Мекларен“, Фернандо Алонсо нема да се натпреварува на трката за Големата награда на Монако на 28 мај, бидејќи на тој ден ќе учествува на трката Индијанаполис 500. Алонсо ќе се обиде да ја освои „тројната круна“ победа во Монако, Индијанаполис 500 и во трката 24 часа Ле Мен. Единствен возач кој успеал да […]

Нова пол-позиција за Луис Хамилтон

Нова пол-позиција за Луис Хамилтон

Британецот, Луис Хамилтон, и по вторпат сезонава ја освои пол-позицијата. Тој беше најбрз во квалификациите на патеката во Шангај и утрешната трка за Големата награда на Кина ќе ја започне од првото стартно место. Возачот на Мерцедес оствари време од 1.31.678 минута, оставајќи го зад себе пилотот на Ферари, Себастијан Фетел (1.31.864 мин.). И во […]

(ВИДЕО) На Форес му се запали моторот на сред возење

(ВИДЕО) На Форес му се запали моторот на сред возење

На тренинг пред Superbike трката во Арагон, домашниот возач Хавиер Форез преживеа моменти на страв кога неговиот Дукате се запали на сред возење. Моторциклизмот е опасен спорт и низ историјата сме сведоци на многу трагични несреќи. Возачите се најзагрозени кога паѓаат од моторите пред тркалата на нивните конкуренти, но инцидентот кој што му се случи […]

МК Ендуро Тим Водно ќе се натпреварува во Европскиот брзински шампионат

МК Ендуро Тим Водно ќе се натпреварува во Европскиот брзински шампионат

Мото клубот Ендуро Тим Водно од Скопје кој официјално е основан во јануари оваа година ќе ја претставува Македонија на БМУ Европскиот брзински мото шампионат, беше соопштено на денешната прес-конференција. Првенство ќе почне и ќе заврши во Серес, Грција, ќе брои 14 трки во девет натпреварувачки викенди, а првиот викенд е од 7-9 април. Клубот […]

Фетел победник во Австралија

Фетел победник во Австралија

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел е победник на трката за Големата награда на Австралија, со која утринава стартуваше новиот шампионат во Формула 1. Германецот трката на патеката „Алберт Парк“ во Мелбурн ја заврши со повеќе од девет секунди во однос на главниот фаворит Луис Хамилтон од Мерцедес кој ја имаше пол-позицијата на стартот. Британецот ја […]

Хамилтон: Очекувам неизвесна трка во Мелбурн

Хамилтон: Очекувам неизвесна трка во Мелбурн

Британецот Луис Хамилтон денеска ја освои пол-позицијата за трката од Формула 1 шампионотат што утре ќе се вози за Големата награда на Австралија. За него ова беше четвртата по ред и шеста вкупно пол-позиција во Австралија и тоа го прави прв фаворит на утрешната трка. Сепак, Хамилтон повикува на внимание и порачува дека ќе биде […]

Пол-позицијата во Мелбурн за Хамилтон

Пол-позицијата во Мелбурн за Хамилтон

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ќе тргне од првата стартна позиција на трката за Големата награда на Австралија со која ќе биде отворена новата сезона во Формула 1 шампионатот. На утринските квалификации во Мелбурн, Хамилтон извози најбрз круг 1:22.188 минута. Од првиот ред веднаш до Британецот ќе стартува Себастијан Фетел од Ферари. Вториот возач на […]

Календар на Формула 1 трки за 2017 година, возачи, тимови

Календар на Формула 1 трки за 2017 година, возачи, тимови

Календар на Формула 1 трки за 2017 година: 26.03 Австралија Мелбурн 09.04 Кина Шангај 16.04 Бахреин Шакир 30.04 Русија Сочи 14.05 Шпанија Барселона 28.05 Монако 11.06 Канада Монтреал 25.06 Aзербејџан Баку 09.07 Aвстрија Шпилберг 16.07 Британија Силверстоун 30.07 Унгарија Будимпешта 27.08 Белгија Спа-Франкоршамп 03.09 Италија Монца 17.09 Сингапур Сингапур 01.10 Mалезија Сепанг 08.10 Јапонија Сузука […]

Форс Индија доби нов главен спонзор и целосно ја смени бојата на болидот

Форс Индија доби нов главен спонзор и целосно ја смени бојата на болидот

Тимот на Форс Индија се одлучи за целосна визуелна промена на болидот во пресрет на првата трка од овогодинешната сезона, во согласност со нивниот нов главен спонзор. Индискиот Ф1 тим во последните години добро се држи во елитното автомобилистичко натпреварување и покрај скромниот буџет. Серхио Перез минатата сезона заврши меѓу првите тројца во Монако и […]