Автомото

Маркез победник на трката во Брно

Маркез победник на трката во Брно

Возачот на Хонда Марк Маркез победи на денешната трка за Големата награда на Чешка што се возеше на патеката во Брно. Ова за него беше втора победа по ред или трета сезонава и со тоа ја зголеми предноста во генералниот пласман. Временските услови, дожд, па потоа сонце и сува патека го реши редоследот на крајот […]

Двојна победа на Ферари на трката за Големата награда на Унгарија

Двојна победа на Ферари на трката за Големата награда на Унгарија

Возачите на Ферари ги освоија првите две места на денешната трка за Големата награда на Унгарија што се возеше на патеката Хунгароринг. Прв целта ја мина Себастијан Фетел, кој ја имаше и пол позицијата и не дозволи во ниту еден момент да биде симнат од првата позиција. Второто место му припадна на Кими Раиконен, додека […]

Пол позиција за Фетел на трката за ГН на Унгарија

Пол позиција за Фетел на трката за ГН на Унгарија

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел на утрешната трка за Големата награда на Унграија ќе стартува од пол позицијата, откако на денешените квалификации имаше најдобро време. Второ време постигна неговиот клупски колега Кими Раиконен, со што најавува дека Ферари се подготвени за добра трка, особено што на претходните квалификации доминираше Луис Хамилтон од Мерцедес. Хамилтон и […]

Хамилтон најбрз на Силверстоун

Хамилтон најбрз на Силверстоун

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон е победник на денешната трка од шампионатот во Формула 1 возена на патеката „Силверстоун“ за Големата награда на Велика Британија. За Хамилтон ова беше 57.триумф во кариерата и петти на домашната патека. Оваа сезона Британецот го оствари четвртиот триумф искористувајќи ја пол-позицијата. Второто место му припадна на неговиот клуски колега […]

Хамилтон на една пол-позиција од рекордот на Шумахер

Хамилтон на една пол-позиција од рекордот на Шумахер

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата на трката за Големата награда на Велика Британија во Формула 1 шампионатот. Британецот на својата патека во Силверстон беше најбрз во квалификациите, 67. пат во кариерата и стигна на чекор од рекордот на легендарниот Михаел Шумахер, кој беше 68 пати на првата стартна позиција. Од второто и […]

Ботас победник на трката за ГН на Австрија

Ботас победник на трката за ГН на Австрија

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас е победник на денешната трка од Формула 1 шампионатот возена за Големата награда на Австрија. Финецот до втората победа во кариерата стигна со сигурно возење од стартот и на најдобар можен начин ја искористи пол-позицијата. Второто место му припадна на Себастијан Фетел од Ферари. На победничкиот подиум се искачи и […]

Пол-позицијата на „Ред Бул ринг“ за Ботас

Пол-позицијата на „Ред Бул ринг“ за Ботас

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас го освои првото место на денешните квалификации за трката од Формула 1 шампионатот за Големата награда на Австрија. Во првиот ред веднаш зад Ботас на утрешната главна трка ќе тргне Себастијан Фетел од Ферари. Трето време во квалификациите имаше Луис Хамилтон од Мерцедес, но тој е казнет поради недозволена смена […]

Осма победа на Маркез на трката во Заксеринг

Осма победа на Маркез на трката во Заксеринг

Марк Маркез ја продолжува својата доминација кога во прашање се трките на патеката во Заксеринг, Германија. Актуелниот шампион во Мото ГП, ја забележа својата осмата победа на трката што се возеше попладнево на патеката во Заксеринг, Сепак, за Шпанецот денешниот триумф е само втор сезонава во деветте изминати трки во Мото ГП шампионатот. Изненадување направи […]

Игор Стефановски – Иџе сепак со две трети места во Вила Реал

Игор Стефановски – Иџе сепак со две трети места во Вила Реал

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе сепак со две трети места го заокружи својот настап на трката во ЕТЦЦ шампионатот која се возеше вчера во португалискиот град Вила Реал. Имено, официјалните лица на трката, по прегледувањето на видео снимките од првата трка, решија на Португалецот, Хозе Родригез да го казнат со 30 секунди, откако во […]

ВИДЕО: Фетел го удри намерно Хамилтон, Рикардо победи на трката

ВИДЕО: Фетел го удри намерно Хамилтон, Рикардо победи на трката

Возачот на Ред Бул Даниел Рикардо е победник на денешната трка за Големата награда на Азербејџан што се возеше на патеката низ улиците на Баку. Трката сепак беше во знак на инцидентот на двајцата првопласирани возачи во генералниот пласман Себастијан Фетел од Ферари и Луис Хамилтон од Мерцедес. Во 21. круг откако безбедносното возило се […]

Трето место за Стефановски на втората трка во Португалија

Трето место за Стефановски на втората трка во Португалија

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе заврши на третото место на втората денешна трка во португалскиот град Вила Реал. Оваа трка беше прекината откако беа извозени четири кругови, а во два наврати безбедносното возило беше на патеката. На првите две места до прекинот беа: Жолт Сабо од Унгарија и Пламен Кралев од Бугарија. Поради прекинот […]