Фудбал

Германија европски шампион во фудбал за жени

Германија европски шампион во фудбал за жени

Женската фудбалска репрезентација на Германија ја одбрани титулата европски првак, откако попладенво во финалето на Европското првенство што се играше во Стокхолм ја победи Норвешка со 1:0. Стрелец на голот вреден шампионски трофеј беше Ања Митаг во 49.минута. Репрезентацијата на Норвешка имаше две шанси – два пенала, но голманката на Германија Надине Ангерер ги одбрани […]

Швајнштајгер најдобар фудбалер, Хајнкес најдобар тренер во Бундес лигата

Швајнштајгер најдобар фудбалер, Хајнкес најдобар тренер во Бундес лигата

Бастијан Швајнштајгер освои 92 гласови од вкупно 527 германски новинари кои учествуваа во изборот за најдобар играч и најдобар тренер во Бундес лигата. На второто место се пласира клупскиот другар на Швајнштајгер од Баерн Минхен, францускиот интернационалец Франк Рибери кој доби 87 гласа. Томас Милер, исто така од баварскиот клуб и шампион на Германија со […]

Борусија и Ајакс до Суперкупот во своите земји, Реал и Милан победија на меѓународни турнири

Борусија и Ајакс до Суперкупот во своите земји, Реал и Милан победија на меѓународни турнири

Низ Европа додека трае летната пауза во домашните првенства, се играат неколку силни турнири, пријателски натпревари, како и Суперкуп дуели во матичните држави. Во германскиот Суперкуп, синоќа во Дортмунд, Борусија со 4:2 го совлада шампионот Баерн Минхен. На клупата на Баварците неуспешно деби имаше шпанскиот стратег Пеп Гвардиола. Супекупот во Холандија го освои Ајакс кој […]

Стив Неш ќе се обиде во фудбалот

Стив Неш ќе се обиде во фудбалот

Стив Неш, еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА лигата, ќе се испроба и во фудбалот. Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс во вторник ќе тренира со калчолигашот Интер во обид да избори место во тимот за претстојниот турнир. Екипата од Милано која во текот на следната седмица ќе настапи на егзибициски турнир во Мајами, […]

Одбиена жалбата на Жиле, останува надвор од фудбалот 43 месеци

Одбиена жалбата на Жиле, останува надвор од фудбалот 43 месеци

Италијанската фудбалска федерација ја одби жалбата на голманот на Торино, Жан-Франсоа Жиле и му ја потврди суспензијата од 43 месеци. Жиле казната ја заработи поради местење натпревари како член на Бари. Со оваа одлука се доведува во прашање продолжението на кариерата на белгискиот интернационалец со оглед на неговата возраст од 34 години. Освен Жиле, изминатиов […]

ФК „Караорман“ одбележува 90 години постоење

ФК „Караорман“ одбележува 90 години постоење

Фудбалскиот клуб „Караорман“ од Струга денеска и утре со низа активности ќе го одбележи јубилејот 90 години постоење. Во рамки на програмата во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“  вечер ќе се одржи свечена академија, каде ќе бидат доделени медалји и благодарници за придонес и непрекинат развој на клубот. Ќе биде отворена и изложба со фотографии […]

Навивачите на Сараево им ги искинаа дресовите на нивните миленици

Навивачите на Сараево им ги искинаа дресовите на нивните миленици

Група навивачи на фудбалскиот клуб Сараево вчеравечер предизвика прекин на натпреварот влегувајќи на теренот почнале вербално да ги навредуваат играчите, а потоа им ги скинале дресовите. Медумите во БиХ јавуваат дека фудбалерите на Сараево видно вознемирени и со солзи во очите го напуштиле тренингот. Овој инцидент исто така ја прекинал и седницата на Управниот одбор на ФК […]

Пандев стрелец во победата на Наполи

Пандев стрелец во победата на Наполи

Во рамките на подготовките на новата сезона, вицешампионот на Италија, екипата на Наполи постигна победа над Капри со 3:0, а стрелец на еден од головите беше македонскиот репрезентативец Горан Пандев. Пандев ја почна серијата  голови во 9.минута, потоа асистираше на Валон Бехрами кој го постигна вториот гол, додека третиот беше дело на Блерим Џемаили. Македонецот […]

Моџи: Игуаин не може да го замени Кавани

Моџи: Игуаин не може да го замени Кавани

Лучијано Моџи смета дека Наполи само ги „фрлил“ парите кога е во прашање трансферот на Игуаин и верува дека ’наполитанците’и покрај големите вложувања ќе бидат послаби од претходната сезона. Во Неапол никој повеќе не се сеќава на Кавани, сопственикот најави трансфер пазар од 124 милиони евра, а веќе пристигнаа неколку квалитетни играчи меѓу кои најскапиот […]

Кој има 120 милиони евра може да купи Бејл

Кој има 120 милиони евра може да купи Бејл

Дали Герет Бејл ќе го урне рекордот на Кристијано Роналдо со трансферот вреден 120 милиони евра е прашањето со кое се занимаваат најголемите спортски весници од Шпанија до Англија. Тотенхем информираше дека цената за Бејл е 120 милиони евра и му порача на Реал Мадрид дека се подготвени на преговори дури кога ќе стигне понудата […]

Вардар и Тетекс подготвени за Суперкупот

Вардар и Тетекс подготвени за Суперкупот

Со натпреварот меѓу шампионот Вардар и куп победникот Тетекс в недела ќе биде отворена сезоната 2013/14 во македонскиот клупски фудбал. Од таборот на двете екипи најавија борба за освојување на првиот трофеј во новата сезона, но со респектабилни изјави за противникот и претпазливост во изјавите. – Двомечот со Стеауа останува зад нас. Сега сме фокусирани […]