Фудбал

Одиграни 12 натпревари од првото коло од Купот на Македонија

Одиграни 12 натпревари од првото коло од Купот на Македонија

Дванаесет екипи попладнево обезбедија пласман во следната фаза од фудбалскиот Куп на Македонија, откако победија во дуелите од 1. елиминациско коло. Најубедливи победи постигнаа прволигашите Академија Пандев и Силекс, кои постигнаа по шест голови. Резултати на натпреварите од првото коло: БЕЛАСИЦА – ПЕЛИСТЕР 1:3 ТЕТЕКС – ХОРИЗОНТ Т. 2:1 ПЛАЧКОВИЦА – ПОБЕДА 0:4 ЗАЈАЗИ – […]

За тренерот на Фенербахче главна цел е да се елиминира Вардар

За тренерот на Фенербахче главна цел е да се елиминира Вардар

Во Скопје пристигна турскиот фудбалски гигант Фенребахче, екипа која во четврток во рамките од баражот ќе го игра првиот натпревар од Лига Европа со македонскиот првак Вардар. Според стандардната процедура, гостите од Турција ја одржаа вообичаената прес-конференција. – Нашата главна цел е да се елиминира Вардар. Се надеваме дека ќе ја искористиме предоста што имаме […]

Бака како позајмен играч во Виљареал

Бака како позајмен играч во Виљареал

Колумбискиот интернационалец Карлос Бака кариерата ќе ја продолжи во Виљареал како позајмен играч од Милан, објави денеска шпанскиот фудбалски клуб. По оваа официјално потврдена информација, завршува сагата на Бака кој го загуби местото во почетната постава на „росо-нерите“. Во случај Бака да ги исполни очекувањата на Виљареал, клубот ќе има предност следното лето да го […]

Јаневски ќе го предводи Вардар против Фенербахче?

Јаневски ќе го предводи Вардар против Фенербахче?

Поранешниот селектор на Македонија, Чедомир Јаневски, ќе биде нов тренер на Вардар и најверојатно ќе ги предводи „црвено-црните“ на натпреварот од плеј-оф за пласман во Лига шампиона против Фенербахче закажан за утревечер во Скопје. Вардар остана без тренер откако вчера Гоце Седлоски поднесе оставка. Раководството на Вардар брзо реагираше и веќе го договори 56-годишниот Чедомир […]

Сигурдсон најскап фудбалер во историјата на Евертон

Сигурдсон најскап фудбалер во историјата на Евертон

Англискиот фудбалски клуб Евертон успешно ги заврши преговорите со Свонси за трансферот на исландскиот играч Гилфи Сигурдсон кој за сума од 50 милиони евра ќе се пресели на „Гудисон Парк“. На овој начин Сигурдсон станува најскапо платениот играч во историјата на Евертон. Англиските медиуми објавија дека трансферот е готов и се чека само негово официјализирање. […]

Прва рунда во фудбалскиот Куп на Македонија

Прва рунда во фудбалскиот Куп на Македонија

Во фудбалскиот Куп на Македонија, денеска ќе се одиграат натпреварите од првата рунда. Прволигашите и најдобрите екипи од претходната сезона во ВМФЛ се во улога на носители и натпреварите ќе ги играат на гости. Во ова рунда од најмасовното фудбалско натпреварување кај нас ќе се игра само по еден натпревар, по што победниците ќе обезбедат […]

УЕФА номинираше по три претенденти во двете конкуренции за најдобар играч во минатата сезона

УЕФА номинираше по три претенденти во двете конкуренции за најдобар играч во минатата сезона

Европската фудбалска федерација (УЕФА) ги објави имињата на тројцата номинирани за најдобар играч во машка и женска конкуренција за сезоната 2016/17. Признанија ќе бидат доделени на свечена церемонијата на 24 август во Монако за кога е закажана ждрепката за групите од Лигата на Шампионите за новата сезона. Во однос на мажите во потесниот избор влегоа […]

Ливерпул и АПОЕЛ пред пласман во групната фаза од Лигата на шампионите

Ливерпул и АПОЕЛ пред пласман во групната фаза од Лигата на шампионите

Во фудбалската Лига на шампиони синоќа се одиграа првите дуели од плеј-оф фазата по кои со значајна предност и големи шанси за пласман во групната фаза се стекнаа екипите на Ливерпул и на АПОЕЛ. Стеауа остана непоразена на гостински терен, а со минимална предност се стекнаа шампионот на Азербејџан Карабах во дуелот со фаворитот Копенхаген […]

Гвардиола нуди 66 милиони за Алексис Санчез

Гвардиола нуди 66 милиони за Алексис Санчез

Менаџер на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола му понуди на Арсенал 66 милиони евра за првата ѕвезда на клубот Алексис Санчез, пренесува „Дејли Телеграф“. Како што е наведено, менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер досега одбиваше да го пушти Чилеанецот во ривалскиот клуб, но сега соочува со императив да го стори тоа, бидејќи на Санчез следното лето […]

Гоце Седлоски поднесе оставка во Вардар

Гоце Седлоски поднесе оставка во Вардар

Гоце Седлоски денеска поднесе оставка од функцијата шеф на стручниот штаб на ФК Вардар, информира шампионот на Македонија преку клупскиот сајт. – Донесов одлука да си поднесам оставка од местото шеф на стручен штаб на ФК Вардар, за доброто на сите во клубот. Ова размислував да го направам уште после вториот натпревар со ФК Копенхаген […]

Стартува плеј-офот во Лигата на шампионите

Стартува плеј-офот во Лигата на шампионите

Со петте денешни натпревари ќе стартува плеј-оф фазата од фудбалската Лига на шампиони. Победниците од двомечевите ќе обезбедат настапи во групната фаза од елитното натпреварување. Данскиот претставник Копенхаген кој во 3.коло го елиминира Вардар ќе му гостува на Карабаг. Овој дуел ќе почне во 18 часот. Другите четири средби стартуваат во 20:45 часот. Двојките се: […]