Фудбал

Сенегал прв четврфиналист на Африканскиот Куп на нации

Сенегал прв четврфиналист на Африканскиот Куп на нации

Репрезентацијата на Сенегал е првата која обезбеди пласман во четвртфинето на фудбалскиот Купот на нациите на Африка. Сенегалците ја остварија и втората победа на шампионатот кој се одржува во Габон, откако во натпревар од Б групата го совлдаа Зимбабве со 2-0. Во дербито на групата Алжир загуби од Тунис со 2-1, со што ги намали […]

Победи на Барселона и Атлетико во четвртфиналето од Купот на Шпанија

Победи на Барселона и Атлетико во четвртфиналето од Купот на Шпанија

Екипите на Барселона и Атлетико Мадрид остварија победи проти Сосиедад и Еибар во првите натпревари од четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Шпанија. Барселона, по речиси десет години пауза конечно се радуваше на триумф на стадионот „Аноета“ во Сосиедад каде за последен пат триумфираа во мај 2007. Синоќа, Барселона го совлада Сосиедад со 1:0 со голот […]

Рома последен четвртфиналист во Купот на Италија

Рома последен четвртфиналист во Купот на Италија

Екипата на Рома е последната екипа што обезбеди пласман во четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Италија. Во последнот натпревар од осминафиналето на „Копа Италија“ фудбалерите на Рома, синоќа, пред својата публика на „Олимпико“, во Рим, славеа убедлива победа со 4:0 во дуелот против Сампдорија. Рома за противник во четвртиналето ќе ја има екипата на Чезена. […]

Габриел Жесус ќе дебитира зс Сити против Тотенхем

Габриел Жесус ќе дебитира зс Сити против Тотенхем

Бразилецот Габриел Жесус од денеска и официјално е дел од Манчестер Сити, шест месеци по трансферот од Палмеирас. Овој 19-годишен фудбалер летото потпиша договор со Манчестер Сити, во вредност од 32 милиони евра, но денеска се приклучи на тимот од Премиер лигата. -Англиската фудбалска лига е многу силна. Се надевам дека брзо ќе се адаптирам. […]

Паје одби 30 милиони долари од Кина

Паје одби 30 милиони долари од Кина

Фудбалерот на Вест Хем, Димитри Паје кој е надвор од тимот, одби богата понуда од Кина и со тоа да стане втор најплатен фудбалер на светот зад Карлос Тевез. Како што е соопштено од страна на „Скај Спорт“ Хебеи Форчн и две неименувани екипи од Кина му понудиле на Французинот годишна плата од 30 милиони […]

Познати сите учесници во шеснаесетина финалето на англискиот ФА купот

Познати сите учесници во шеснаесетина финалето на англискиот ФА купот

Познати се сите уште три тима кои обезбедија пласман во шеснаесет финалето од англискиот ФА купот. Откако синоќа се одигра повторени дуели кои претходно завршија нерешено, место во следната рунда обезбедија екипите на Ливерпул, Саутемптон и Њукасл. На синоќешните средби, Ливерпул на гости славеше минимална победа над Плимунд со 1:0, а со истиот резултат Саутемптон […]

Реал Мадрид поразен од Селта Виго

Реал Мадрид поразен од Селта Виго

Екипата на Реал Мадрид го претрпе и вториот пораз во низа, откако претходно „Кралевите“ не знаеја за пораз на 40 натпревари. Реал синоќа загуби од Селта Виго со 2:1 во првиот натпревар од четвртфиналето на Купот на Шпанија. Иаго Аспас во 64. минута го најави изненадувањето во Мадрид. Иако Марсело израмни пет минути подоцна (69), […]

Пандев постигна гол, но Џенова е елиминирана од Купот на Италија

Пандев постигна гол, но Џенова е елиминирана од Купот на Италија

Иако капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев постигна гол за својата екипа Џенова, сепак неговиот тим е елиминиран од Лацио во осминафиналето на Купот на Италија. Пандев беше стрелец на вториот гол за Џенова на гостувањето во Рим, каде загуби од Лацио со 4-2. Пласман во четвртфиналето обезбеди и Чезена со победата од 2-1 […]

Меси: Ќе играм за Барселона онолку долго колку што клубот посакува

Меси: Ќе играм за Барселона онолку долго колку што клубот посакува

Еден од најдобрите играчи во светот Лионел Меси, ги отфрли шпекулациите дека би можел да ја напушти Барселона и да прејде во Манчестер Сити, истакнувајќи дека е многу среќен во Каталонија. Британските медиуми објавија дека менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола се обидел да го искористи пријателскиот однос со Аргентинецот за да ја добие неговата согласност […]

Одиграни шест повторени натпревари во ФА купот

Одиграни шест повторени натпревари во ФА купот

Познати се сите уште шест двојки за шеснаесет финалето од ФА купот, откако синоќа се одигра повторени дуели кои претходно завршија нерешено. Постигнати резултати: Барнсли – Блекпул 1:2 (по продолжение), Барнли – Сандерленд 2:0, Флитвуд – Бристол Сити 0:1, Вимблдон – Сатон 1:3, Кристал Палас – Болтон 2:1 и Линколн – Ипсвич 1:0. Двојки за […]

Египетскиот голман Ел Хадари најстар учесник во историјата на Купот на нациите

Египетскиот голман Ел Хадари најстар учесник во историјата на Купот на нациите

Голманот на фудбалската репрезентација на Египет, Есам Ел Хадари влезе во историјата на африканскиот Куп на нации како најстар учесник во ова натпреварување. 44-годишниот чувар на мрежата на синоќешниот дуел со Мали во игра влезе во 25.минута на местото на повредениот Ахмед Ел Шенаи и го собори досегашниот рекорд на неговиот сонародник Хосам Хасан кој […]