Фудбал

Шкендија го потврди пласманот во третата рунда во Лига Европа

Шкендија го потврди пласманот во третата рунда во Лига Европа

Фудбалерите на Шкендија го потврдија својот пласман во третото квалификациско коло за Лига Европа. Шкендија попладнево на гостувањето во Хелсинки во реванш меч против тимот на ХЈК одигра нерешено 1:1, а со вкупен резултат од 4:2 тетовци се пласираа во следната рунда. Во првиот дел домаќините поведоа со 1:0 благодарение на авто-голот на Марјан Радески […]

Италијанецот Роки ќе го суди Суперкупот во Скопје

Италијанецот Роки ќе го суди Суперкупот во Скопје

Италијанскиот судија Џанлука Роки е избран да го суди натпреварот од УЕФА Суперкупот, помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед кој што ќе се игра во Скопје на 8. август. Роки има 43 години и по потекло е од Фиренца, а во Скопје помошници ќе му бидат петте негови сонародници: Ди Либераторе, Тонолини, Маса, Ирати и […]

Работнички елиминиран од Лига Европа

Работнички елиминиран од Лига Европа

Екипата на Работнички го заврши својот настап на европската фудбалска сцена. „Романтичарите“ се поразени од Динамо Минск со 3:0 во реванш дуелот од второто квалификациско коло во Лига Европа, откако првиот меч во Струмица заврши со 1:1, па со вкупен резултат 4:1 белорускиот тим се пласира во следната рунда. Откако Душко Трајчевски во 18. минута […]

Вардар против Копенхаген ќе игра на арената „Филип Втори“ во Скопје

Вардар против Копенхаген ќе игра на арената „Филип Втори“ во Скопје

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го прифати барањето на македонскиот првак Вардар дуелот од втретото квалификациско коло за Лигата на шампионите против Копенхаген да се игра на арената „Филип Втори“ во Скопје. Македонскиот шампион Вардар мораше да се пресели и да ги игра европските натпревари на стадионот „Младост“ во Струмица, поради европскиот Суперкуп, кој на 8 […]

(ВИДЕО) СДСМ Штип: И покрај силната поддршка од општината, раководството на ФК Брегалница не ги оправда очекувањата

(ВИДЕО) СДСМ Штип: И покрај силната поддршка од општината, раководството на ФК Брегалница не ги оправда очекувањата

Јане Миланов, координатор на советничката група на СДСМ од Штип денеска одржа прес-конференција на која што кажа дека испаѓањето на Брегалница Штип од првата македонска лига предизвикал револт и разочараување кај граѓаните и љубителите на спортот во Штип, бидејќи овој некогашен фудбаслки град се претворил во фудбалска провинција. – Дополнителен револт кај граѓаните предизвикува фактот […]

Официјално: Де Шиљо нов играч на Јувентус

Официјално: Де Шиљо нов играч на Јувентус

Матиа Де Шиљо и официјално е фудбалер на Јувентус. Италијанскиот шампион денеска го промовираше своето најново засилување. Де Шиљо во Јувентус дојде од Милан за 12 милиони евра плус половина милион евра бонуси. – Јувентус ја информира јавноста дека сите детали околу договорот со некогашниот играч на Милан Де Шиљо се завршени и дека следните […]

Навивачи на шкотскиот клуб „Абердин“ претепани во Мостар

Навивачи на шкотскиот клуб „Абердин“ претепани во Мостар

Двајца навивачи на шкотскиот фудбалски клуб „Абердин“ се пренсени во болница на лекување, откако група од околу 50 Шкотланѓани, кои носеле ознаки на својот клуб, биле нападнати во стариот дел на Мостар. Над 200 шкотски навивачи допатуваа во овој град во Босна и Херцеговина, за да ги бодрат играчите од „Абердин“ за реванш мечот на […]

Вардар прв пат во својата историја против данска екипа во европските купови

Вардар прв пат во својата историја против данска екипа во европските купови

Вардар го доби противникот во третото квалификациско коло од Лигата на шампоните. Данскиот првак Копенхаген ќе биде ривал на „црвено-црните“ во следната рунда. И покрај поразот од 1:2 од Жилина, сепак, благодарение на триумфот од 1:3 на првиот меч, Копенхаген се пласираше во следната фаза. Копенхаген е формиран 1992 година, и од тогаш е чест […]

УЕФА го даде Вардар на дисциплинска поради пропустите на мечот со Малме

УЕФА го даде Вардар на дисциплинска поради пропустите на мечот со Малме

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) покрена дисциплинска постапка против македонскиот шампион Вардар поради пропустите и инцидентите за време на натпреварот од второто квалификациско коло за Лигата на шампионите против Малме на стадионот „Младост“ во Струмица одигран во вторникот. Делегатот на овој натпревар во записникот ја нагласил лошата организацијата. Тој ги забележал фрлањето тврди предмети од страна […]

Костарика и САД изборија полуфинале во Голд купот

Костарика и САД изборија полуфинале во Голд купот

На КОНКАКАФ Голд купот што се одржува во Соединетите Американски Држави ноќеска во Филаделфија се одиграа првите две средби од четвртфиналната фаза. Пласман во полуфиналето изборија Костарика и домаќинот на купот САД. Постигнати резултати: Костарика – Панама 1:0 и САД – Салвадор 2:0. Другите два четвртфинални дуела се играат вечер по полноќ. Двојките се: Јамајка […]

Познати двојките за третото квалификациско коло во ЛШ

Познати двојките за третото квалификациско коло во ЛШ

По одигрувањето на реванш-натпреварите од втората квалификациска рунда во фудбалската Лига на шампиони познати се паровите за третото коло. Единственото изненадување во втората рунда го направи Вардар кој во вторникот го елиминира фаворитот и шведски првак Малме. Синоќа немаше изненадувања па фаворитите како што се АПОЕЛ, Легија, Селтик, Салцбург, Лудогорец, одат понатаму. Двојки за 3.коло: […]