Кошарка

Вујошевиќ: Логично е завршниот турнир да се игра во Белград

Вујошевиќ: Логично е завршниот турнир да се игра во Белград

Тренерот на Партизан, Душко Вујошевиќ, изјави дека доколку неговиот тим и Црвена звезда, изборат пласман на завршниот турнир во АБА лигата, тогаш логично би било Белград да го организира тој турнир. „Доколку двете екипи од Белград се пласираат на ‘фајнал-фор’ тогаш е логично завршниот турнир да биде игран тука. Во тој случај турнирот би го […]

Голден Стејт падна во Јунајтед Центарот

Голден Стејт падна во Јунајтед Центарот

Изненадувањето на оваа сезона, тимот на Голден Стејт беше поразен во Јунајтед центарот во Чикаго со 103:87. Кирк Хајнрих со 25 поени, Нејт Робинсон од клупата со 22 и тројцата стартери со трипл дабл Џими Батлер (16 & 12), Карлос Бузер (15 & 13) и Јоаким Ноа (14 & 16) го предводеа Чикаго до скор […]

Самарџиски ја засилува Црвена Ѕвезда

Самарџиски ја засилува Црвена Ѕвезда

Доскорешниот играш на Литвор Ритас и македонски репрезентативец, Предраг Самарџиски, ја засилува белградска Црвена Ѕвезда. Поранешниот центар на Партизан и ФМП се согласи да го облече црвено-белиот дрес и со него да тргне во напад на првенството на Србија, АБА Лигата и Еврокупот. 26-годишниот и 211 центиметери висок центар ќе пристигне во Белград во недела, […]

Објавени резервите за НБА Ол Стал викендот

Објавени резервите за НБА Ол Стал викендот

Тренерите на НБА тимовите ги одбраа резервните играчи за Ол Стар викендот во Хјустон. Довербата на стручњаците, кога станува збор за играчите од Источната конференција, ја добија: Крис Бош (Мајами), Тајсон Чендлер (Њујорк), Пол Џорџ (Индијана), Кајри Ирвинг (Кливленд), Џру Холидеј (Филаделфија), Луол Денг и Јоаким Ноа (Чикаго). Ова ќе биде прво учество на главната […]

Наваро прв со преку три илјади поени во Евролигата

Наваро прв со преку три илјади поени во Евролигата

Хуан Карлос Наваро е првиот кошаркар во историјата на Евролигата кој постигнал повеќе од 3.000 поени. Играчот на Барселона со 11 поени на синоќешниот дуел против Каха Лаборал за пет поени ја надмина границата од три илјади. Шпанскиот репрезентативец во дресот на Барселона во натпреварите од Евролигата од сезоната 2000/01 до сезоната 2011/12 има постигнато 2.858 поени. Сезонава […]

Победи за Антиќ и Мекејлеб

Победи за Антиќ и Мекејлеб

Македонските претставници во кошаркарската Евролига синоќа во рамките на 5.коло забележаа победи со своите екипи. Лестер Бо Мекејлеб со Улкер Фенербахче на свој терен го победија Химки со 85:82. Македонскиот репрезентативец за 33 минути игра имаше ефект од 16 поени, 5 асистенции и 4 скокови. Олимпијакос за кој настапува Перо Антиќ во неизвесна завршница победи […]

НБА лига: Победа на Њујорк во Бостон

НБА лига: Победа на Њујорк во Бостон

Кошаркарите на Њујорк постигнаа победа на гостувањето кај Бостон, па така „трипл-даблот“ на домашниот играч Раџон Рондо остана без ефект. Бекот на Бостон натпреварот го заврши со 23 поени, 11 асистенции и 10 скокови и не успеа да ја спречи низата од пет порази по ред. Во редовите на победничката екипа најефикасен беше Кармело Ентони со […]

Лестер Бо МекКејлеб не сака да игра за Македонија

Лестер Бо МекКејлеб не сака да игра за Македонија

Лестер Бо МекКејлеб не сака повеќе да игра за кошаркарската репрезентација на Македонија, пишува СпортАрена. МекКејлеб се сретнал со македонски спортски работник, кој инсистира да остане анонимен, на натпревар од Евролигата против Каха Лаборал кој ја следел средбата. на поздравот дека ќе се видат во Македонија на собир на репрезентацијата, МекКејлеб му рекол. А, не, […]

НБА: Шампионот победи по продолжение

НБА: Шампионот победи по продолжение

Актуелниот шампион во НБА лигата и лидер во Источната конференција, тимот на Мајами, до 27.та сезонаска победа ноќеска стигна по дополнителни пет минути против Торонто. За разлика од Мајами, водечката екипа на Западот, Оклахома Сити ноќеска е поразена на гостувањето кај Голден Стејт. Постигнати резултати на ноќешните натпревари во НБА лигата: Шарлот – Атланта 92:104, […]

Промовиран новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Промовиран новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Алеш Пипан, новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, денеска беше промовиран во просториите на Македонската кошаркарска федерација. – Да се биде тренер на Македонија е чест и обврска. Не чека тешка обврска добро да се подготвиме за ЕП. Македонија направи огромен успех на последниот еврошампионат и постави високи норми. Мојата цел е да се оформи игра која […]

МКФ ја објави програмата за подготовките на репрезентацијата за настапот на ЕП

МКФ ја објави програмата за подготовките на репрезентацијата за настапот на ЕП

Македонската кошаркарска федерација денеска ја објави програмата според која ќе течат подготовките на А-репрезентацијата која од 4 до 22 септември ќе настапи на Европското првенство во Словенија. Почетокот на подготовките е закажан за 19 јули во Скопје. Од 26 јули до 4 август македонските кошаркари ќе престојуваат во Словенија каде на 27 јули ќе одиграат […]