Кошарка

Николиќ: Добро е што Македонија доби уште еден трофеен клуб

Николиќ: Добро е што Македонија доби уште еден трофеен клуб

Тренерот на Карпош Соколи, Драган Николиќ по триумфот во националниот куп рече дека е добро за македонската кошарка поради тоа што уште еден клуб се запишува во листата на освојувачи на трофеи. – Добро е што Македонија доби уште еден трофеен клуб, се надевам дека прогресот на Карпош Соколи ќе се префрли и во Јадранската […]

Триумф на Карпош Соколи во Лимак Купот на Македонија

Триумф на Карпош Соколи во Лимак Купот на Македонија

Кошаркарите на Карпош Соколи го освоија првиот трофеј откако вечерва во финалето на Лимак Купот на Македонија го совладаа Фени Индустри со 80:69 (21:20; 21:17; 13:15 и 25:17). Финалето беше изедначено во поголемиот дел, а клучната предност победникот на ова натпреварување ја направи на почетокот на последниот период кога имаше двоцифрена предност. Доминик Мавра со […]

Прв трофеј во Купот на Македонија за кошаркарките на Вардар

Прв трофеј во Купот на Македонија за кошаркарките на Вардар

Кошаркарките на Вардар со победата од 69:65 над Бадел за првпат во клупската историја го освоија Купот на Македонија. Ова беше трето финале за Вардар по 2001 и 2011 година. Финалниот натпревар мина во изедначена игра во која двата тима се менуваа во водство. Вардар го доби првото полувреме со 42:37, но Бадел беше подобар […]

(ВИДЕО) НБА Ол-стар: Гордон најдобар во „тројки“, Робинсон во „забивање“

(ВИДЕО) НБА Ол-стар: Гордон најдобар во „тројки“, Робинсон во „забивање“

Бекот на Хјустон Ерик Гордон победи во шутирањето тројки, а Глен Робинсон од Индијана беше најуспешен во забивањето на ноќеска одржаните натпреварувања во рамки на 66.то издание на „Ол старот“. Во финалето во шутирање тројки Кемба Вокер имаше 17 поени, а Кајри Ирвинг и Гордон имаа по 20. Во дополнителното шутирање Гордон беше подобар од […]

Финале во Лимак Купот на Македонија за кошаркарите на Фени Индустри

Финале во Лимак Купот на Македонија за кошаркарите на Фени Индустри

Кошаркарите на Фени Индустри се пласираа во финалето на Лимак Купот откако синоќа во полуфиналето го победија ланскиот победник во ова натпреварување МЗТ Скопје Аеродром со 80:79. Во финалето вечерва од 19 часот кавадарчани ќе игра против ланскиот финалист Карпош Соколи, кој претходно го совлада Работнички со 92:78. Натпреварот изобилуваше со пресврти и драматична завршница. […]

Карпош Соколи прв финалист на Лимак Купот на Македонија

Карпош Соколи прв финалист на Лимак Купот на Македонија

Екипата на Карпош Соколи е првиот финалист на Лимак Купот на Македонија. Во првото полуфинале одиграно вечерва во Кавадарци, Карпош Соколи го победи деветкратниот освојувач на Купот на Македонија Работнички со 92:78 (25:18; 23:19; 25:24 и 19:17). Тимот на Карпош Соколи ги доби сите четвртини во ова полуфинале. Најефикасен на натпреварот беше играчот на Карпош […]

Кошаркарките на Бадел и Вардар финалистки во Купот на Македонија

Кошаркарките на Бадел и Вардар финалистки во Купот на Македонија

Кошаркарките на Бадел и Вардар ќе играат во финалето на женскиот кошаркарски куп на Македонија што се одржува во Кавадарци. Овие две екипи попалднево во полуфиналето постигнаа победи над МНА Кожувчанка односно Пелистер. Во првото полуфинале бранителот на трофејот Бадел го совлада тимот од Кавадарци МНА Кожувчанка со 63:47, а најефикасна беше Нена Трајчевска од […]

Тимот на Свет подобар од американскиот тим на „Ол старот“ во Њу Орлеанс

Тимот на Свет подобар од американскиот тим на „Ол старот“ во Њу Орлеанс

Кошаркарите од Тимот на Свет остварија победа на синоќешниот дуел против американскиот тим со 150:141. Во Тимот на Свет настапија играчи кои се прва или втора сезона во НБА лигата, а истото правило важи и за американскиот тим. Најефикасен на дуелот беше Џамал Мари од Денвер, кој постигна 36 поени и го доби признанието МВП […]

Бранителот на трофејот на Купот на Македонија, МЗТ Скопје Аеродром последен полуфиналист

Бранителот на трофејот на Купот на Македонија, МЗТ Скопје Аеродром последен полуфиналист

Кошаркарите на МЗТ Скопје како последни се пласираа во полуфиналето на Лимак Купот на Македонија што се одржува во Кавадарци. Во последното четвртфинале одиграно синоќа МЗТ Скопје Аеродром го победи Кожув од Гевгелија со 83:72. Бранителот на трофејот МЗТ Скопје победата ја обезбеди откако ја доби првата четвртина со 23:11. Најефикасни со по 24 поени […]

Работнички противник на Карпош Соколи во полуфиналето на Купот

Работнички противник на Карпош Соколи во полуфиналето на Купот

Екипата на Работнички со победа над Куманово од 87:81 закажа полуфинале против фаворитот Карпош Соколи во „Лимак Купот на Македонија“. Тимот на Докузовски предводен од искусните Мираковски, Чековски, Мишановиќ и Тасовски и без повредениот Влатко Илиевски успеа да извојува голема победа против ривалот Куманово во четвртфиналното дерби. Од првите минута на средбата Работнички предводен од […]

Фени Индустри лесно до полуфиналето во „Лимак Купот на Македонија“

Фени Индустри лесно до полуфиналето во „Лимак Купот на Македонија“

Лесна и убедлива победа на Фени Индустри над АВ Охрид од 112:69 во вториот четвртфинален натпревар од „Лимак Купот на Македонија“ што се игра во Кавадарци. Домашните кошаркари од почетокот до крајот на мечот го диктираа темпото на играта и на крајот заслужено и очекувано стигнаа до убедлив триумф остварен со огромна предност од 43 […]