Кошарка

Бранителот на трофејот на Купот на Македонија, МЗТ Скопје Аеродром последен полуфиналист

Бранителот на трофејот на Купот на Македонија, МЗТ Скопје Аеродром последен полуфиналист

Кошаркарите на МЗТ Скопје како последни се пласираа во полуфиналето на Лимак Купот на Македонија што се одржува во Кавадарци. Во последното четвртфинале одиграно синоќа МЗТ Скопје Аеродром го победи Кожув од Гевгелија со 83:72. Бранителот на трофејот МЗТ Скопје победата ја обезбеди откако ја доби првата четвртина со 23:11. Најефикасни со по 24 поени […]

Работнички противник на Карпош Соколи во полуфиналето на Купот

Работнички противник на Карпош Соколи во полуфиналето на Купот

Екипата на Работнички со победа над Куманово од 87:81 закажа полуфинале против фаворитот Карпош Соколи во „Лимак Купот на Македонија“. Тимот на Докузовски предводен од искусните Мираковски, Чековски, Мишановиќ и Тасовски и без повредениот Влатко Илиевски успеа да извојува голема победа против ривалот Куманово во четвртфиналното дерби. Од првите минута на средбата Работнички предводен од […]

Фени Индустри лесно до полуфиналето во „Лимак Купот на Македонија“

Фени Индустри лесно до полуфиналето во „Лимак Купот на Македонија“

Лесна и убедлива победа на Фени Индустри над АВ Охрид од 112:69 во вториот четвртфинален натпревар од „Лимак Купот на Македонија“ што се игра во Кавадарци. Домашните кошаркари од почетокот до крајот на мечот го диктираа темпото на играта и на крајот заслужено и очекувано стигнаа до убедлив триумф остварен со огромна предност од 43 […]

Карпош Соколи прв полуфиналист во националниот кошаркарски куп

Карпош Соколи прв полуфиналист во националниот кошаркарски куп

Екипата на Карпош Соколи попладнево во првиот меч на завршниот турнир од „Лимак Купот “ во Кавадарци потешко од очекувањата го совлада младиот и борбен состав на Вардар со 92:84. По сигурното водство во првите три четвртини во кои кошаркарите на Карпош Соколи ја одржуваат предноста од 12 до 20 поени, опуштањето во последната делница […]

Петнаесет претенденти за МВП признанието во Евролигата

Петнаесет претенденти за МВП признанието во Евролигата

Во потесниот избор на наградата најкорисен кошаркар во Евролигата се најдоа 15 кандидати. Меѓу претендентите е и минатогодишниот освојувач Нандо Де Коло од ЦСКА Москва. Листа на кандидати за МВП во Евролигата за сезоната 2016/17: НАндо Де Коло и Милош Теодосиќ (ЦСКА Москва), Дерик Браун (Анадолу Ефес), Огњен Кузмиќ (ЦРвена звезда), Кит Лангфорд (Уникс), Николо […]

Тамара Тодевска ќе ја пее химната пред финалето од „ЛИМАК Купот на Македонија“

Тамара Тодевска ќе ја пее химната пред финалето од „ЛИМАК Купот на Македонија“

Поп-пејачката, Тамара Тодевска, ќе ја има привилегијата да го најави финалниот натпревар од „ЛИМАК Купот на Република Македонија во машката конкуренција. Популарната пејачка ќе ја изведе националната химна на Република Македонија, во пресрет на финалето в недела (19 февруари) со почеток во 19 часот. За Тамара Тодевска ова ќе биде второ изведување на химна пред […]

Батлер од слободни фрлања му донесе радост на Чикаго во Бостон

Батлер од слободни фрлања му донесе радост на Чикаго во Бостон

Во пресрет на „Ол стар“ викендот ноќеска во НБА лигата се одиграа само два натпревара, а на еден од нив победникот беше решен со слободни фрлања во последната секунда. Џими Батлер беше прецизен за победа на Чикаго на гости кај Бостон со 104:103. На теренот на ривалот се радуваше и Вашингтон кој убедливо со 111:98 […]

Во Кавадарци богата кошаркарска програма на „Лимак Куп 2017“

Во Кавадарци богата кошаркарска програма на „Лимак Куп 2017“

Осум екипи во машка и четири во женска ќе учествуваат на завршниот турнир од кошаркарскиот национален куп – „Лимак Куп на Македонија 2017“. Денешната програма ќе ја отворат кошаркарите со полуфиналните дуели. Двојките се: Бадел – Кожувчанка (почеток 13 часот) и Вардар – Пелистер (15:30 часот). Во машка конкуренција ќе се одиграат четвртфиналните средби: Карпош […]

Уште еден трипл-дабл за Вестбрук, Клиперс влегоа во серија од четири победи

Уште еден трипл-дабл за Вестбрук, Клиперс влегоа во серија од четири победи

Предводена од Расел Вестбрук Оклахома на домашен терен славеше победа над Њујорк во еден од четиринаесетте натпревари од НБА лигата одиграни ноќеска. Вестбрук средбата ја заврши со 38 поени, 14 скока и 12 асистенции што за него е 27. трипл-дабл оваа сезона. Во победничката серија е и тимот на Лос Анџелес Клиперс кој веќе четири […]

Симболична цена на билетите за кошаркарскиот Куп на Македонија

Симболична цена на билетите за кошаркарскиот Куп на Македонија

Билетите за претстојните натпревари од завршниот турнир на „Лимак Купот на Македонија“ ќе бидат пуштени во продажба утре (четврток, 16. февруари) точно на пладне. Продажбата ќе се врши во „Југотон“ и „Тобако Веро 2“ во Скопје, туристичката агенција „Атлантик Турс“ во Кавадарци, како и на билетарата во салата „Јасмин“ секој ден од 11 до 21:30 […]

Кавадарци ги очекува осумте учесници на завршниот турнир од „Лимак Куп на Македонија“

Кавадарци ги очекува осумте учесници на завршниот турнир од „Лимак Куп на Македонија“

Се е подготвено за завршницата од националниот кошаркарски „Лимак Куп 2017“ што ќе се игра во салата „Јасмин“ во Кавадарци од 17 до 19 февруари. Во пресрет на турнирот обраќање на заедничка прес конференција денеска имаа претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски, претставникот на организаторот на завршниот турнир, директорот на „Лимак Скопје“ Мурат Јурдал, […]