Кошарка

Тројца судии од Турција ќе ја судат мајсторката меѓу МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи

Тројца судии од Турција ќе ја судат мајсторката меѓу МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) за мајсторката од финалето на плеј офот што ќе се игра утре меѓу МЗТСкопје Аеродром и Карпош Соколи одлучи да делагира судии од Турција. Воедно по овој дуел ќе биде познат и шампионот на Македонија во кошарка за оваа натпреварувачка сезона. Судии на натпреварот ќе бидат: Мехмет Кесератар, Фатих Арсаноглу и […]

Македонските млади кошаркари стартуваат со подготовките за ЕП во Романија

Македонските млади кошаркари стартуваат со подготовките за ЕП во Романија

Македонската кошаркарска селекција до 20 години ги започнува подготовките за настап на Европското првенство (Дивизија Б) кое во периодот од 14 до 23 јули ќе се одржи во Орадеа, Романија. Тренерското трио составено од Дарко Радуловиќ, Драган Миленковиќ и селекторот Мирко Петрески ги селектираа кошаркарите за овој турнир. Повикани за првиот собир закажан за 6 […]

Трето по ред НБА финале за Голден Стејт

Трето по ред НБА финале за Голден Стејт

Екипата на Голден Стејт трета сезона во низа ќе игра во големото финалето на НБА лигата. „Воините“ ноќеска во натпреварот број 4 од финалето на Западната конференција го совладаа Сан Антонио на негов терен со 129:115 и со максимални 4-0 го елиминираа ривалот. Стеф Кари со 36 и Кевин Дурант со 29 поени беа предводници […]

Прва титула европски шампион за Фенербахче

Прва титула европски шампион за Фенербахче

Кошаркарите на Фенербахче со убедливи 80:64 (26:18; 13:16; 21:14 и 20:16) го победија Олимпијакос во финалето од Евролигата и го освоија вредниот трофеј, а Перо Антиќ стана првиот Македонец кој три пати ја освојувал титулата европски шампион. За Фенербахче ова беше прв трофеј во елитното натпреварување, додека нивниот тренер Жељко Обрадовиќ ја запиша деветтата титула […]

Прва победа за Бостон во конференциското финале со Кливленд

Прва победа за Бостон во конференциското финале со Кливленд

Кошаркарите на Бостон ја забележаа првата победа во финалната серија од Источната конференција со НБА шампионот Кливленд. „Селтикси“ ноќеска на гостувањето славеа тримуф со 111-108 со што го намалија водството на противникот на 2-1 во победи во серијата подобар до четири. Маркус Смарт со 27 и Ејери Бредли со 20 поени беа најзаслужните за оваа […]

Карпош Соколи се избори за мајсторка против МЗТ Скопје

Карпош Соколи се избори за мајсторка против МЗТ Скопје

Екипата на Карпош Соколи се избори за петти решавачки натпревар против МЗТ Скопје Аеродром во финалето на кошаркарскиот шампионат на Македонија. На четвртиот меч од финалната серија, синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ кошаркарите на Карпош Соколи го совлада актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром со 86-78 (26-25, 30-14, 9-22, 21-17), со што го израмнија резултатот на […]

Фенербахче и Олимпијакос во дуел за титулата во Евролигата

Фенербахче и Олимпијакос во дуел за титулата во Евролигата

Кошаркарската Евролига е пред самиот крај. откако денеска на завршниот „фајнал-фор“ турнир, што се одржува во Истанбул, ќе се одиграат последните две средби. Во „малото финала“, односно дуелот за третото место, ќе играат двете првопласирани екипи од регуларниот дел на сезоната, се уште актуелниопт првак ЦСКА Москва и мадридски Реал. Почетокот на натпреварот е од […]

МЗТ Скопје ја има првата „меч топка“ за шампионската титула

МЗТ Скопје ја има првата „меч топка“ за шампионската титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе ја имаат првата „меч топка“ за освојување на шампионската титула во домашното првенство. Аеродромци вечерва против Карпош Соколи ќе го играат четвртиот натпревар во финалето од плелејофот. Актуелниот првак веќе има два триумфи во серијата подобар до три победи, па на МЗТ Скопје му треба уште една да […]

Голден Стејт на чекор до големото НБА финале

Голден Стејт на чекор до големото НБА финале

Кошаркарите на Голден Стејт се на чекор до пласман во големото финале на НБА лигата. „Воините“ ноќеска ја остварија и третата победа во дуелот против Сан Антонио и тоа на гостински терен совладувајќи ги „Потковиците“ со 120-108 со што Голден Стејт поведе со 3-0 во победи во финалето на Западната конференција. Кевин Дурант со дабол-дабл […]

НБА плејоф: Шампионот Кливленд убедливо до втора победа против Бостон

НБА плејоф: Шампионот Кливленд убедливо до втора победа против Бостон

Кошаркарите на Кливленд ја остварија и втората победа против Бостон во плејофот на НБА лигата. Актуелниот шампион на убедлив начин со 130-86 го совлада Бостон и тоа на гостински терен, со што Кливленд поведе со 2-0 во победи во финалето на Источната конференција. Триото Џејмс-Ирвинг-Лав заедно постигнаа 73 поени за „Кавси“. Леброн Џејмс средбата ја […]

Фенербахче се избори за финале во Евролигата

Фенербахче се избори за финале во Евролигата

Екипита на Фенербахче е вториот тим кој обезбеди пласман во финалето на кошаркарската Евролига, откако синоќа во втор полуфинален меч на завршниот „фајнал-фор“ турнир, што се одржува во Истанбул, пред речиси 15.000 гледачи во салата „Синан Ерден Дом“, убедливо со 84-75 го совлада Реал Мадрид. Најдобар поединец на натпреварот беше Екбе Удох кој средбата ја […]