Регион

Румен Радев инаугуриран за нов бугарски претседател

Румен Радев инаугуриран за нов бугарски претседател

Румен Радев од денска е новиот претседател на Бугарија. Тој беше инаугуриран на свеченост пред црквата Александар Невски во Софија. Во првиот говор тој вети дека ќе дејствува во корист на „обединето општество во име на демократијата“. Радев истакна дека ќе биде претседател на сите Бугари без оглед на нивната партиска припадност или етничка и […]

Пленковиќ: Се обидуваме да ги решиме проблемите со соседите

Пленковиќ: Се обидуваме да ги решиме проблемите со соседите

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ изјави дека ќе настојува неговата влада да реши прашања што ги отежнуваат односите со соседите. – Ќе настојуваме да бидеме влада која ќе реши бројни прашања што ги отежнуваат нашите односи со соседите, но ќе ги решаваме интелегентно, смирено настојувајќи да се потпреме на сите политички и дипломатски средства кои […]

Издадени налози за 400 апсења во Турција

Издадени налози за 400 апсења во Турција

Турското обвинителство издаде налози за апсење на повеќе од 400 луѓе, меѓу кои се наоѓаат војници и припадници на обезбедување во 48 провинции ширум земјата, поради сомнеж дека се вмешани во обидот за пуч во јули минатата година. Тие се осомничени дека користеле „Билок“ – кодирана смартфон апликација за размена на пораки, за која турската […]

Ердоган почна кампања за референдумот за неговите поголеми овластувања

Ердоган почна кампања за референдумот за неговите поголеми овластувања

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган започна кампања за поддршка на уставните реформи, кои значително ќе ги зголемат претседателските овластувања, откако рано изутринава беше изгласан во Парламентот пакетот уставни измени со што се овозможува организирање референдум по ова прашање. – Со Божја волја, народот ќе донесе вистинско и конечно решение, истакна Ердоган, додавајќи дека „таа одлука […]

Турскиот парламент одобри поголеми овластувања на Ердоган

Турскиот парламент одобри поголеми овластувања на Ердоган

Турскиот парламент одобри измени во Уставот, со кои е предвидено и зголемување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Со тоа е отворен патот за одржување на референдум, кој се очекува на пролет, а со што ќе му се овозможи на Ердоган да биде шеф на државата до 2029 година. Парламентот ги одобри измените во […]

Скокна во замрзнатиот Дунав за да спаси куче

Скокна во замрзнатиот Дунав за да спаси куче

Жител на Белград влезе во Дунав по кој пловат огромни санти мраз за да спаси куче. Кучето одело по мразот и во еден момент пропаднало. Неколку мажи тргнале да го спасуваат, а еден од нив влегол во водата. На социјалните мрежи се наведува името на човекот, односно дека се работи за Светозар Јовановиќ Тоза од […]

Му нуделе пет милиони евра да открие каде е Радован Караџиќ

Му нуделе пет милиони евра да открие каде е Радован Караџиќ

Американците ми нудеа пет милиони евра за информација каде се крие Радован Караџиќ, тврди Лука Караџиќ, брат на првиот претседател на Република Српска. Братот на Радован Караџиќ, кој исто така заедно со сопругата и ќерката на Радован Караџиќ повеќе од една деценија се наоѓа на црната листа за влез во САД тврди дека во понудениот […]

Шимшек: Решавањето на сириската криза без Асад во моментов е нереално

Шимшек: Решавањето на сириската криза без Асад во моментов е нереално

Турција оценува дека решавањето на сириската криза без претседателот на Сирија Башар ал Асад во моментов е нереално, изјави турскиот вицепремиер Мехмет Шимшек во рамки на светскиот економски форум во Давос. – За страдањата на сирискиот народ е виновен Асад, но ние треба да бидеме прагматични, да се потпреме на реалноста. Ситуацијата радикално се промени, […]

ЦИА открива дека Милошевиќ не сакал да ги одбрани Србите од хрватската „Олуја“

ЦИА открива дека Милошевиќ не сакал да ги одбрани Србите од хрватската „Олуја“

На Слободан Милошевиќ му било поважно да ги тргне санкциите кон СР Југославија, отколку да го спречи егзодусот на Србите од Хрватска во акцијата „Олуја“. Ова се наведува во еден од документите на ЦИА од кои е тргната назнаката за тајност. Во документ кој датира од август 1995 година, пишува дека Милошевиќ бил подготвен да […]

Турската полиција трага по тројца членови на ИД, кои го држат синот на напаѓачот од „Реина“

Турската полиција трага по тројца членови на ИД, кои го држат синот на напаѓачот од „Реина“

Турската полиција трага по тројца членови на ИД, за кои се претпоставува дека го чуваат четиригодишниот син на напаѓачот од ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул, кој на новогодишната ноќ уби 39 лица. При распитот во полицијата Абдулгадир Машарипов постојано прашувал за неговиот син, наведе „Хабертурк“. Напаѓачот пред истражителите открил дека додека бил во Силиври, кај […]

Ердоган: Турција од одбрана премина во напад

Ердоган: Турција од одбрана премина во напад

„Куршумите им завршија, сега е редот на нас“ – под овој наслов турскиот весник „Акшам“ ја цитира изјавата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Ердоган изјави дека Турција истовремено води борба на неколку фронта – против тероризмот, во економијата и со прекуграничните операции. – Повеќе не им останаа куршуми. Сега е редот на нас, преминуваме […]