Регион

Ништо сомнително не е пронајдено во евакуираниот авион на „Туркиш ерлајнс“

Ништо сомнително не е пронајдено во евакуираниот авион на „Туркиш ерлајнс“

Ништо сомнително не е пронајдено по истрагата во авионот на турската компанија „Туркиш ерлајнс“, откако претходно беше евакуиран бидејќи во еден од тоалетите на леталото е пронајдена сомнителна порака. Авионот беше евакуиран денеска пред полетување од Истанбул кон канадскиот град Торонто, бидејќи екипажот на летот ТК-17 пронашол порака „Бомба за Торонто“, напишана со големи букви […]

Баша: Слободни избори или нема да ги има

Баша: Слободни избори или нема да ги има

Албанската опозиција на денешниот антивладин протест собра повеќе десетици илјади членови и симпатизери на партиите кои ја сочинуваат, но и голем број, како што беше речено, незадоволни граѓани од работењето на Владата на премиерот Еди Рама. Лидерот на најголемата опозициска сила Демократската партија, Љуљзим Баша во своето обраќањето зборуваше „за еден нов почеток“. – Денеска […]

Евакуиран авион на „Туркиш ерлајнс“, пронајдена порака за бомба

Евакуиран авион на „Туркиш ерлајнс“, пронајдена порака за бомба

Авион на турската компанија „Туркиш ерлајнс“ евакуиран е денеска пред полетување од Истанбул кон канадскиот град Торонто, откако во еден од тоалетите на леталото била пронајдена сомнителна порака. Екипажот на авионот на летот ТК-17 пронашол порака „Бомба за Торонто“, напишана со големи букви на ѕидот од тоалетот. Авионот бил веднаш вратен на делот од аеродромот […]

(ВИДЕО) Вучиќ со копија на украински спот тргна во претседателската трка

(ВИДЕО) Вучиќ со копија на украински спот тргна во претседателската трка

Кандидатот на претседателските избори во Србија, Александар Вучиќ тргна во изборна кампања со спот кој е инспириран од реклама за украинска политичка партија. Од спотот е видливо дека досегашниот премиер Вучиќ и претседателот Томислав Николиќ имале дијаметрално спротивни ставови во однос на иднината на Србија. Николиќ кој ќе биде противкандидат на Вучиќ е наклонет кон […]

Уапсени 26 лица поради вчерашниот бомбашки напад во југоисточниот дел на Турција

Уапсени 26 лица поради вчерашниот бомбашки напад во југоисточниот дел на Турција

Турски официјални претставници соопштија денеска дека се уапсени 26 лица, кои се поврзани со експлозијата на автомобилот-бомба во југоисточниот дел на Турција, во градот Вираншехир, во близина на границата со Сирија. Во вчерашната експлозија во близина на зграда каде што се наоѓаат обвинители, загинало едно дете и еден припадник на обезбедување, а 17 лица се […]

Албанската опозиција на масовен антивладин протест

Албанската опозиција на масовен антивладин протест

Албанската опозиција денеска на пладне најави одржување на досега најмасовен антиваладин протест. Најголемата опозициска сила Демократската партија протестите ги најавила и во полиција, при што во известувањето се наведува дека истите ќе се одржат пред Владата, дека ќе траат четири часа и оти поради тоа побарала блокирање на сообраќајот на плоштадот „Народни херои“. Како што […]

Кривачни пријави против тројца црногорски опозициски лидери

Кривачни пријави против тројца црногорски опозициски лидери

Основното јавно обвинителство на Подгорица денеска поднесе кривични пријави против тројца лидери на опозицискиот Демократски фронт, поради „насилничко однесување и загрозување на безбедноста“. Обвинителството соопшти дека ги повикало пратениците Милан Кнежевиќ, Милутин Ѓукановиќ и Бранко Радуловиќ да дадат изјави во својство на осомничени. Обвинението е поднесено по пријава на тројца пратеници на владејачката Демократска партија […]

Автомобил бомба експлодирал во Турција, убиено едно дете

Автомобил бомба експлодирал во Турција, убиено едно дете

Автомобил бомба експлодирал во Турција при што загинало едно тригодишно дете, а повредени се уште 15 луѓе, известија турските власти. Бомбата експлодирала во близина на местото каде што биле сместени судии и јавни обвинители во градот Вираншахир во близина на границата со Сирија. Гувернерот на провинцијата Шанлурфа, Гунгор Азим Туна го потврдил нападот за агенцијата […]

Еден загинат при несреќа во термоцентрала во Бугарија

Еден загинат при несреќа во термоцентрала во Бугарија

Едно лице загина, а четири други се полесно повредени при инцидент во термоцентралата „Брикел“ кај Галабово, во реонот на бугарскиот град Стара Загора. Како што јави БТА, според првичените резултати од истрагата, несреќата се случила поради дефект во системот за десилфуризација. Претставник на Болницата во Стара Загора соопшти дека попладнево во нивната установа било примено […]

„Блиц“: Москва подготвена да ја финансира кампањата на Николиќ

„Блиц“: Москва подготвена да ја финансира кампањата на Николиќ

За својата кандидатура на претседатлските избори во Србија, актуелниот српски претседател Томислав Николиќ ја има поддршката на Москва, тврди белградскиот весник „Блиц“. Електронското издание на весникот, повикувајќи се на неименувани извори, наведува дека наводно Москва е подготвена да ја финансира предизборната кампања на Николиќ со 20 милиони евра. Според весникот, токму ваквата поддршка била причина […]

Запленето 1.300 килограми марихуана на грчката граница

Запленето 1.300 килограми марихуана на грчката граница

Грчките власти соопштија дека заплениле 1.300 килограми марихуана, чија вредност на црниот пазар изнесува 33 милиони евра, во камион кој пристигнал од Албанија. Откако цариниците најавиле контрола, возачот на камионот ја напуштил кабината и се вратил назад во Албанија, и на тој начин успеал да се спаси од апсење. Од почетокот на годинава грчките цариници […]