Регион

Порно снимките на српските пејачки и манекенки останаа во полиција

Српските криминалци редовно чуваат видео снимки од сексот со познатите манекенки и пејачки,објавуваат српските медиуми. Најпознато видео е она во кое позната русокоса пејачка се дружи со членовите на земунскиот клан, веднаш покрај маса полна со кокаин, пренесува српски „Пулс“. Глумицата во аматерското секс-видео е Наташа Беквалац, а нејзината снимка не е единствената која завршила […]

Конституирано Собранието на Србија

Новото српско Собрание денеска е конституирано со верификација на сите 250 пратенички мандати. Пратениците по потврдувањето на мандатите положија заклетва. Седницата почна свечено со распоредување на Гардата на војската на Србија и со интонирање на химаната.

Дух на врата од автобус

Дух на врата од автобус

Студентите од Босна и Херцеговина со мобилен телефон снимиле чудна рефлексија на женска силуета, која се појавила на вратата на училишниот автобус. „За вештерката слушнав од еден пријател па дојдов лично да видам и ссе фотографирав со неа“, рече Милош Смиљиќ, ученик во деветто одделение. Локалните жители сметаат дека ова не е ништо чудно, туку […]

Николиќ стапува на должност

Николиќ стапува на должност

Новоизбраниот српски претседател Томислав Николиќ денеска ќе положи заклетва, со што ќе го започне својот петгодишен мандат. За прв пат на свечениот чин на положување заклетва се повикани сите претседателски кандидати. Своето присуство на свеченоста го потврди Борис Тадиќ. Прво ќе биде одржана конститутивна седница на новиот состав на парламентот. На дневниот ред на седницата […]

Почина легендарниот новинар Нисвет Џанко

Почина легендарниот новинар Нисвет Џанко

Нисвет Џанко, легендарниот телевизизки водител и уредник на серијалот Позитивна географија почина денес во Тузла во 49-та година. Пред 10-тина дена докторите му изврши транслплантација на црниот дроб, а првичните резултати беа позитивни и се очекуваше дека ќе биде добро, меѓутоа неговото тело го одби новиот орган. На голема жал не ја доби животната битка […]

Започна дијалогот ЕУ – Косово

Започна дијалогот ЕУ – Косово

Делегација на косовската влада денеска е во посета на Брисел каде што ќе се сретне со официјалните преставници на ЕУ за да разговараат за владеењето на правото, борбата против корупцијата и организираниот криминал во Косово. Приштинската делегација, предводена од вицепремиерот и министер за правда, Хајредин Кучи ќе разговара со Еврокомесарот за проширување Штефан Филе и […]

Закана за Грција од затворање на границите

Закана за Грција од затворање на границите

Се стега обрачот и притисокот околу Грција. Европа сака да ги убеди политичарите и народот, дека не може да се однесува како да не е дел од ЕУ, и да исполнува само тоа што сака, а не и договорот кој го презема за излегување од должничката криза. Последната закана ја пренесува виенски „Стандард“. „Доколку Грција, […]

„Златна зора“ скандираше: Странците надвор

„Златна зора“ скандираше: Странците надвор

„Странците надвор“, вака извикуваа околу 2.000 приврзаници на крајнодесничарската партија „Златна зора“. Со факели во рацете поминуваа и скандираа низ улиците во централниот дел од Атина. Оваа партија, позната по екстремните ставови и по симпатиите и одобрување на начелата на Адолф Хитлер, на изборите доби седум отсто од гласовите. Поради силните несогласувања и програмски разлики […]

Кривична пријава за Зоран Талер

Кривична пријава за Зоран Талер

Поранешниот европратеник Зоран Талер доби кривична пријава која беше поднесена до Јавно обвинителство во Љубљана. Талер се сомничи за примање на поткуп во замена за предлог амандмани во европскиот парламент. Зоран Талер за словенечките медиуми изјави дека сака целиот процес што е можно побргу да заврши бидејќи тој е невин. Тој кажа дека не напраил […]

Хашим Тачи: Србите да се вратат на Косово

Хашим Тачи: Србите да се вратат на Косово

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека интеграцијата на српската заедница на северот на Косово е една од главните задачи на косовските институции, пренесуваат медиумите од Косово. Враќањето на раселените лица на нивните имоти, за Тачи е приоритет на Владата. Тој ги охрабрува да се вратат сите оние кои имаат желба да живеат на Косово. За […]

Финансирањето на партиите се крие како змијата-нозете

Финансирањето на партиите се крие како змијата-нозете

Како змијата нозете, така и политичките партии кријат како се финансираат, колкав им е имотот, како и од кого се парите за скапите кампањи. И ова не е сликата само за Македонија, цел Балкан се соочува со овој, можеби најголем извор на корупција. Законската регулатива некаде е комплетирана, некаде е во фаза на изработка,но она […]