Регион

Дури 45 отсто од албанските граѓани не зантересирани да излезат на гласање

Дури 45 отсто од албанските граѓани не зантересирани да излезат на гласање

Граѓанскиот форум,кого го сочинуваат група интелектуалции, побараа од албанските граѓани масовно да излезат на неделните парламентарни избори и да гласаат според сопственото убедување. Ова следува по објавените резултати од повеќе анкети кои покажуваат дека дури 45 отсто од граѓаните, со право на глас, не покажуваат интерес да излезат на гласање. Поранешниот албански претседател,кој е дел […]

Изборите во Албанија ќе ги обезбедуваат 5.851 полициски работник

Изборите во Албанија ќе ги обезбедуваат 5.851 полициски работник

На 25 јуни,на денот на изборите, во Албанија ќе бидат ангажрани 5.851 припадник на полицијата,кои директно ќе ги обезбедуваат избирачките места. Ова на попладневната средба со новинарите го соопшти Алтин Ќато, директор на Управата за јавна безбедност во албанското Мистертвото за внатрешни работи, според кого во соработка со ОБСЕ/ОДИХР на содветна обука биле 7.040 припадници […]

Локалните избори во Косово ќе се одржат на 22 октомври

Локалните избори во Косово ќе се одржат на 22 октомври

Косовскиот претседател Хашим Тачи потпиша денеска декрет за одржување локални избори на 22 октомври, објави приштинскиот весник Газета експрес. Претходно други медиуми во Косово објавија дека мнозинство партии на состанок со Тачи се изјасниле дека локалните избори на Косово треба да се одржат на 22 октомври. Заменик претседтаелот на Демократската партија на Косово, Уран Исмаили […]

Во Хрватска уапсени седум лица поради шверц на 30 тони тутун

Во Хрватска уапсени седум лица поради шверц на 30 тони тутун

Хрватската полиција уапси седум луѓе под сомнеж дека во најмалку девет наврати од Словенија во Хрватска прошверцувале речиси 30 тони тутун во листови. Штетата за државниот буџет се проценува на околу 2,3 милиони евра. Седумте лица, кои се на возраст од 22 до 34 години, се уапсени во загрепската, личко-сењската и карловачката жупанија. Од шверцот […]

ЕУ и Турција засега немаат интерес да ги вратат меѓусебните односи на нивото пред пучот

ЕУ и Турција засега немаат интерес да ги вратат меѓусебните односи на нивото пред пучот

ЕУ и Анкара моментно воопшто не ја разгледуваат можноста за враќање на меѓусебните односи на нивото што постоеше пред обидот за државен удар во Турција и последователните мерки на турските власти, изјави денеска во Брисел дипломатски извор од Советот на ЕУ. – Воопшто не се разгледува прашањето за враќање на нивото на односите меѓу ЕУ […]

Ципрас не доби поддршка од опозицијата за договорот со Еврогрупата

Ципрас не доби поддршка од опозицијата за договорот со Еврогрупата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера заврши со информирањето на лидерите на опозицијата за договорот на неговата Влада со Еврогрупата, што беше склучен за време на разговорите кои имаа за цел да биде утврдена заедничката позиција за преговорите за Кипар, пишува „Катимерини“. Анонимни извори на весникот, навеле дека сите партии постигнале согласност за Кипар, но Ципрас […]

Штрајк на собирачите на смет во Атина

Штрајк на собирачите на смет во Атина

Атинскиот Синдикат на општинската администрација и вработените во секторот за комунална хигиена (ПОЕ-ОТА) денеска објави 24-часовен штрајк, по средбата на негови претставници со грчкиот министер за внатрешни работи Панос Скурлетис, која не вроди со плод, пишува „Катимерини”. Според синдикалците, министерот не го остварил ветувањето дека сите работници ќе ги задржат своите работни места. Синдикатот ПОЕ-ОТА […]

Црногорската опозиција бара предвремени парламентарни избори

Црногорската опозиција бара предвремени парламентарни избори

Црна Гора се наоѓа во сериозна политичка криза, а единствен излез од неа е одржување на предвремени парламентарни избори, изјави потпретседателот на црногорската опозициска партија Обединета реформска акција (УРА), Милош Конатар. Тој во интревју за подгоричкиот весник „Дан“ вели дека и на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС) и е јасно дека нови избори се […]

Во стомакот на пациентка заборавиле компресивна газа

Во стомакот на пациентка заборавиле компресивна газа

Две докторки од босанскиот град Бијељина се осомничени за несовесно лекување, откако при операција во стомакот на пацинтака заборавиле компресивна газа. Според полициските извештаи, тие во август минатата 2016 година, при оперативен зафат „постапиле спротивно од принципите и упатствата за безбедна хирургија“. Ваквата лекарска несовесност предизвикала тешки телесни повреди и нарушување на здравјето на пациентката.

Вучиќ: Србија никогаш нема да се придружи кон антируските санкции

Вучиќ: Србија никогаш нема да се придружи кон антируските санкции

Србија има за цел да ги задржи пријателските односи со Русија и никогаш нема да се придружи кон антируските санкции, изјави синоќа српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за националната телевизија РТС. Тој како цел на српската надворешна политика го посочи и подобрувањето на односите со Кина. – Ние одиме по европски пат. Нашата цел […]

Хан со честитки до Србија и Црна Гора за отворањето нови поглавја од пристапните преговори со ЕУ

Хан со честитки до Србија и Црна Гора за отворањето нови поглавја од пристапните преговори со ЕУ

Европскиоткомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан и честиташе на Србија за отворањето две нови поглавја во пристапните преговори со Европската унија. Србија денеска на шестата Меѓувладина конференција во Луксембург ги отвори поглавјата 29 и 7. Хан и честиташе и на Црна Гора која исто така отвори две и затвори едно поглавје. – Голем […]