Регион

Пацоли ќе ја напушта Владата на Тачи

Пацоли ќе ја напушта Владата на Тачи

Лидерот на Алијасата за Ново Косово и потпретседателот на косовската Влада, Беџет Пацоли, изјави дека се согласува да се повлече од актуелната владина коалиција, доколку тоа го побара премиерот Хашим Тачи. „Доколку премиерот во иднина сака да има друг партнер во владата, ние сме поготвени да си ги собереме алиштата и да заминеме. Никогаш не […]

Финска : Грците сами решаваат дали ќе останат во еврозоната

Финска : Грците сами решаваат дали ќе останат во еврозоната

„Грците самите ќе одлучат дали ќе останат во зоната на заедничката европска валута или ќе ја напуштат“, одговори финскиот министер за надворешни работи Ерки Туомиоја, на барањето на грчката Влада за одлагање на отплатата на долгот кон кредиторите. Извори во Атина соопштија дека грчкиот премиер Андонис Самарас на претстојните средби со германскиот канцелар Ангела Меркел […]

Мали го призна Косово

Мали го призна Косово

Република Мали денеска го призна Косово, и таа е 92. држава членка на Обединетите Нации која ја признава независноста. На конференцијата за новинари првиот заменик на премиерот на Косово, Беџет Пацоли го покажа писменото признавање на Косово од претседателот на Мали, Дионцоунда Траор. Според Пацоли, Того е моментално единствената држава во западна Африка која го […]

Српскиот филм „Клип“ забранет во Русија

Српскиот филм „Клип“ забранет во Русија

Министерството за култура на Русија го забрани прикажувањето на филмот „Клип“ на Маја Милош во земјата, поради како што се наведува нецезурираните псовки, сцени со користење на дрога и порнографски материјал. Филмот „Клип“ во јануари на фестивалот во Ротердам ја доби едната од трите главни награди.

Ѓилас бара заминување на Тадиќ?

Ѓилас бара заминување на Тадиќ?

Заменик претседателот на демократската странка, Драган Ѓилас, бара лидерот Борис Тадиќ да се повлече од претседателската позиција. Повикувајќи се на извори од партијата, „Блиц“, вели дека Ѓилас може во краен случај да направи своја партија. Компромисен предлог е Тадиќ да биде почесен претседател, а Ѓилас да ја води партијата. Изворот на „Блиц“, вели дека Тадиќ […]

Турција: Не патувајте во Либан

Турција: Не патувајте во Либан

Турските власти ги повикаа своите државјани да не патуваат во Либан, освен ако е неопходно. Предупредувањетоследи по киднапирањето на двајца турски државјани во Либан. Шиидските муслимани, вчера во Либан, киднапираа повеќе од 20 Сиријци . Киднапирањата предизвикаа страв кај населението и загриженост кај јавноста дека сириската војна може да се пренесе и кај нив.

„Тешка“ недела за Самарас

„Тешка“ недела за Самарас

  Тешка и напорна недела за  грчкиот премиер Андонис Самарас е уште една тешка недела во која. Ќе треба добро да се помачи за да ги убеди  лидерите од еврозоната, со кои ќе има средба,  дека Грција ќе ги исполни обврските од договорот за помош од ЕУ, ЕЦБ и ММФ. Самарас на 22 јуни прво […]

Ја убил невенчаната сопруга и детето и се самоубил

Ја убил невенчаната сопруга и детето и се самоубил

Трагедија кај Ниш. Полицијата  пронајде  три тела  во  аутомобил, во  местото  Дабило кај Ниш. Како што  РТС неофицијално објави, човек ја убил невенчаната сопруга и детето, па извршил самоубиство. Станува збор за 44 годишниот Раде С., неговата невенчана сопруга 33 годишната Н.А.  и 16 годишно дете. Телата се пронајдени во автомобил „Застава 128“ со нишка […]

Дачиќ: Белград подготвен за дијалог со Приштина, но Косово нема да го признае

Дачиќ: Белград подготвен за дијалог со Приштина, но Косово нема да го признае

„Белград е подготвен за дијалог со Приштина за нормализирање на билатералните односи, но засега е неизвесно кога и под каква форма ќе биде обновен дијалогот“, изјави српскиот премиер Ивица Дачиќ Белград, вели Дачиќ, уште сега е подготвен за преговори со Приштина, додавајќи дека ставот на Србија за Косово не е променет и оти Белград никогаш […]

Смртни закани за Јанез Јанша

Смртни закани за Јанез Јанша

На словенечкиот премиер Јанез Јанша и на неговата сопруга, анонимно лице им се заканувало со смрт преку е-поста. Како што пренесува „Дело“, лицето во рубриката на порталот „Пишете ни“, му порачала дека во рок од 5 дена ќе фрли бомба пред куќата на премиерот. Во пораката, сопругата на Јанша, Уршка, е предупредена да внимава „каде […]

„Шпигел“: Грција треба да банкротира

„Шпигел“: Грција треба да банкротира

„ Банкротот е единственото решение за Грција, за да може земјата да одбележи раст и да направи нов почеток“, пишува  во електронското издание,  германското списание „Шпигел“. Официјално се оди според планот. Во септември Тројката ќе се врати повторно во Атина, за да ја оцени грчката програма за буџетско штедење. Тогаш таа ќе треба да објави […]