Регион

Црна Гора – безбедна туристичка дестинација

Црна Гора – безбедна туристичка дестинација

Црногорската полиција соопштила дека државата е безбедна туристичка дестинација, а придонес кон тоа ќе дадат и полицајците од регионот кои ќе учествуваат во заеднички патроли. Управата на полицијата на Црна Гора соопштила дека ги презела сите мерки и активности со цел безбедно одвивање на претстоечката туристичка сезона, односно формирала Оперативен штаб, под името „Лето 2012“.

Грција ќе привлекува турски туристи

Грција ќе привлекува турски туристи

Од утре Грција почнува пилот – програма за привлекување на туристи од соседната Турција. По регистрираниот пад на резервациите за оваа година таа воведува влезни визи за Турците кои се „последна надеж за грчкиот туризам“, според „Етнос“. Програмата ќе трае до крајот на септември, а ќе има за цел да се олесни процедурата за издавање […]

СИРИЗА е за сложено име со географска одредница за севкупна употреба

СИРИЗА е за сложено име со географска одредница за севкупна употреба

СИРИЗА, се залага за сложено име со географска одредница за севкупна употреба. Прашањето за името е меѓу 20-те круцијални ставови на партијата, презентирани во Атина, пред амбасадорите на земјите од групата Г20. Ако неговата партија формира влада, таа ќе води „мултудимензионална и пацифистичка“ политика, но и силно ќе ги брани правата на земјата во рамките […]

Спасувачка драма на Велебит

Спасувачка драма на Велебит

Еден тешко повреден италијански алпинист со хеликоптер е спасен од Велебит, а спасувачката мисија сеуште трага по групата британски туристи кои се загубени на планината. Поради дехидратација и исцрпеност, британските туристи заглавени на Вагански Врв, висок 1757 метри, побарале помош од хрватската спасувачка служба. На помош веднаш им е пратена копнената екипа од Задар, но […]

Автобус пали на туркање

Автобус пали на туркање

Услугите на јавното градско сообраќајно претпријатие во Сараево граѓаните ги користат од 1953 година. Веројатно автобусот на сликата е понов но сепак мораше да биде турнат да запали.

Не е Бетмен, не е Спајдермен, туку Шчипоња

Не е Бетмен, не е Спајдермен, туку Шчипоња

Албанскиот стрип уметник Гани Сундури неодамна во Центарот за култура и информации на Европската унија во Приштина, го презентираше својот нов стрип херој, по потекло од Албанија. Инспирација за креирањето на својот јунак, Гани го барал во американските стрипови, но не сакал тоа да биде ниту како Бетмен, ниту како Фантом, ниту пак Спајдермен. Тој […]

Дорис Пак: Николиќ го запира напредокот на Србија

Дорис Пак: Николиќ го запира напредокот на Србија

Известувачот на Европскиот парламент за Босна и Херцеговина, Дорис Пак изјави дека новиот српски претседател Томислав Николиќ треба да им докаже на своите гласачи, но и на Европската Унија, дека навистина сака напредок на земјата. Таа оценува дека Николиќ, со својот тврд и недипломатски став, ја враќа Србија назад и штети на патот кон ЕУ, […]

Експлозија на магацин со оружје во Бугарија

Експлозија на магацин со оружје во Бугарија

Три работници се исчезнати, а девет се повредени вчера по серија експлозии во складиштето за застарена муниција во источниот дел на Бугарија, изјави министерот за внатрешни работи Цветан Цветанов. „Потрагата по трите работници во работилницата каде што експлодира првата експлозија не покажа резултати“, рече министерот Цветанов и додаде дека експлозијата направила 4 метри длабока дупка, […]

Македонец крадел во Нишка Бања

Македонец крадел во Нишка Бања

Македонски граѓанин Орхан С. (29) е упасен и притворен поради сомнеж дека на 31. мај провалил во куќа во село Куновица во општината Нишка Бања и однел вредна роба. По сослушувањето нишкиот судија му одреди 30-дневен притвор.

САД ја осуди изјавата на Николиќ за Сребреница

Соединетите Американски Држави изразиле жалење затоа што новиот претседател на Србија го негирал постоењето на геноцид во Сребреница во 1995. Вашингтон неговата изјава ја оценува како контрапродуктивна. Потпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер, изјавил дека геноцидот не е субјетивно утврдена квалификација, туку е јасно дефинирано кривично дело кое го препознал Меѓународниот кривичен суд за бивша […]

Продолжуваат консултациите за новата српска влада

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска ќе ги продолжи консултациите за формирање нова влада со претставниците на избирачкиот список на Демократската странка. Според најаваите, на состанокот кандидатот за премиер на Демократската странка, Борис Тадиќ ќе го информира Николиќ дека постои парламентарно мнозинство кое го сочинуваат ДП, коалицијата околу Социјалистичката партија на Србија, Либерално-демократската партија и Партијата […]