Регион

Ѓул: Сирија нема да ја нападне Турција

Ѓул: Сирија нема да ја нападне Турција

Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави дека е малку веројатен сириски напад врз Турција, истакнувајќи дека ваквата разврска би била „лудост“, пренесоа турските медиуми. Анкара побара од НАТО разместување на ракетите „Патриот“ долж турско-сириската граница заради евентуална закана од Сирија. -Искрено сметам дека директна закана, опасност, насочена кон Турција, навистина не е можна, бидејќи таквата веројатност […]

Додик: Одлуката е понижување за сите српски жртви

Додик: Одлуката е понижување за сите српски жртви

„Пресудата на Хашкиот трибунал за ослободување на Рамуш Харадинај е срамна и понижувачка за сите жртви“, рече претседателот на Република Српска, Милорад Додик. „По кој знае кој пат, Србите се изложени на бескурпулозна меѓународна неправда која се спроведува преку Хашкиот трибунал и меѓународното право, со што се фалсификува историјата на срамен начин“, вели Додик. Претседателот […]

Рикер: Очекувам Сараево да остане воздржано во текот на гласањето за Палестина

Рикер: Очекувам Сараево да остане воздржано во текот на гласањето за Палестина

Заменик-помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски работи Филип Рикер порача денеска во Сараево дека американската администрација очекува од Босна и Херцеговина да остане воздржана во текот на гласањето за унапредување на статусот на Палестина во Обединетите нации. Рикер истакна дека САД би ја поддржале одлуката на БиХ да се воздржи во текот […]

Амнести Интернешенел: Дали некој ќе одговара за злосторствата на ОВК?

Амнести Интернешенел: Дали некој ќе одговара за злосторствата на ОВК?

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешенел , по ослободителната пресуда за Рамуш Харадинај порача дека за семејствата на жртвите на злосторставата на Косово останува прашањето-дали некој некогаш ќе одговара за сето она што беше направено? „После денешната пресуда останува прашањето-со оглед дека судот утврди дека тројца поранешни припадници на Ослободителната војска на […]

Гром удри во авион, нема повредени

Гром удри во авион, нема повредени

Авион на Кроација еирлајнс, на летот Загреб – Подгорица, со кој патувале околу 50 луѓе, бил удрен од гром, над Херцег Нови. Патниците кои седеле на седиштата покрај прозорците забележале како гром удира во авионот, потоа виделе пламен и почувствувале силни турбуленции. Пилотот одлучил авионот принудно да го спушти на аеродромот во Дубровник, од каде […]

Николиќ: Во овој момент од Трибуналот да излезат и сите Срби

Николиќ: Во овој момент од Трибуналот да излезат и сите Срби

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ оцени дека изрекувањето на пресудата за Харадинај, е моментот кога од Трибуналот треба да излезат сите Срби. Претседателот Николиќ истовремено изрази очекување дека ослободителната пресуда за Харадинај ќе ги обедини сите Срби, зашто како шти истакна неправдата кон Србите коже само да ги воздигне, а никако да ги собори. „Мислам […]

На сајтот на Бујановац хакери поставиле слика на Ѓоковиќ

На сајтот на Бујановац хакери поставиле слика на Ѓоковиќ

Хакери потпишани како „Српски анонимуси“, го турнаа сајтот на општина Бујановац и на негово место поставиле слика од тенисерот Новак Ѓоковиќ со српско знаме. Исто така ги поставиле и натписите „Бујановац е Србија“, „Косово е Србија“ и „Жолтата куќа е злосторство“. Сите пароли се напишани на српски и албански јазик. Хакерскиот упат следува еден ден откако […]

ВИДЕО: 29-ти Ноември – Денот на Републиката

ВИДЕО: 29-ти Ноември – Денот на Републиката

29-ти Ноември, Денот на Републиката шест децении беше еден од најголемите празници во поранешна СФРЈ, а денеска е само повод за сеќавање на заедничкиот живот. Со овој празник се обележуваше годишнината од Второто заседание на АВНОЈ, кога во Јајце беше донесена одлуката за федералното уредување на Југославија. Националниот комитет за ослободување на Југославија беше востановен на […]

Хаг: Некои злосторства се утврдени, за нив пред националните судови

Хаг: Некои злосторства се утврдени, за нив пред националните судови

Портпаролот на хашкиот Трибунал, Магдалена Спалинјска изјави дека судиите кои ја донесоа ослободителната пресуда за Харадинај и неговите соработници, сепак утврдиле дека се извршени злосторства за кои извршителите мора да одговараат. Таа порача дека постапката за овие злосторства треба да продолжи пред националните судови. „Важно е да се знае дека судиите утврдија дека се извршени […]

ФОТО: Циклонот „Перислав“ ја погоди Далмација

ФОТО: Циклонот „Перислав“ ја погоди Далмација

Циклонот „Перислав“, проследен со силен јужен ветер и обилни врнежи, синоќа ја погоди Далмација пособно Сплит и Задар, прекинувајќи голем број бродски линии кон островите. Задар и околината синоќа беше зафатен од невреме проследено со силен јужен ветер, кој на повеќе места во градот искорна  дрвја што ги блокираа улиците и патиштата. Поројни дождови синоќа […]

(ВИДЕО) Тепачка: Парчиња од торта летаа на сите страни во Тирана

(ВИДЕО) Тепачка: Парчиња од торта летаа на сите страни во Тирана

Oткако прво се туркаа и полнеа кофи со славеничката торта, започна вистинска тепачка со парчињата торта на плоштадот во Tирана. Дененеска организаторите се цел на медиумски критики, зошто дозволиле да се случи ваков срам и не успеале да се прослави стогодишнината на албанската држава на достоинствен начин.