Регион

Грчката црква против работењето на продавниците во недела

Грчката црква против работењето на продавниците во недела

Грчкиот архиепископ Јероним се изјасни против работењето на продавниците во недела, објави електронското издание на грчкиот весник „Нафтемборики“. – Се занимаваме само со бројки и ги забораваме душите. Кога трговците ќе си ги видат своите деца, кога ќе си ги видат семејствата, кога ќе се одморат и ќе ги обноват силите?, коментира грчкиот архиепископ, откако […]

Речиси половина од Косовците не ги поддржуваат разговорите со Белград

Речиси половина од Косовците не ги поддржуваат разговорите со Белград

Повеќе 60 отсто од граѓаните на Косово актуелната политичка состојба ја оценуваат како лоша, додека 48 отсто не ги поддржуваат политичките разговори помеѓу Белград и Приштина, покажуваат резулатите од анкетата спроведена од косовскиот Центар за безбедносни студии на тема „Косовски барометар на безбедноста“. Како што јави дописникот на МИА, околу 52 отсто од испитаниците не му […]

Грчки медиуми за односите Македонија – ЕУ: од пролет ќе видиме

Грчки медиуми за односите Македонија – ЕУ: од пролет ќе видиме

Решавањето на прашањето за името е услов за почеток на преговори на Македонија со ЕУ, е најчест наслов во денешните извештаи на грчките медиуми за вчерашниот состанок на ГАК на кој Грција уште еднаш ја спречи нашата земја да добие датум. Грчките медиуми ја истакнуваат „победата“ на Аврамопулос да издејствува за првпат решавањето на прашањето, […]

Албанија ќе ги затвора амбасади поради економската криза

Албанија ќе ги затвора амбасади поради економската криза

Шефот на албанската дипломатија, Едмонд Панарити, најави дека поради економската криза и недостиг на фондови, ќе бидат затворени неколку албански амбасади и дипломатски мисии во светот, јави дописникот на МИА од Тирана. Буџетот на Министертвото за надворешни работи за следната година е помал за 60 милиони лека (околу 30 милиони денари) споредено со годинава и до […]

Беговиќ: БиХ ќе направи се за да се дојде до вистината за загинувањето на Трајковски

Беговиќ: БиХ ќе направи се за да се дојде до вистината за загинувањето на Трајковски

Органите на Босна и Херцеговина се многу заинтересирани и ќе направат се од своја страна да дојдеме до целосна вистина околу случајот со загинувањето на претседателот Борис Трајковски, вели босанскиот амбасадор во Македонија Здравко Беговиќ повикувајќи ги сите што имаат некакви докази да ги предадат.  – Ја користам и оваа пригода да ги повикам јавноста на […]

Желев: Одлуката на Бугарија да не ја поддржи Македонија е грешка

Желев: Одлуката на Бугарија да не ја поддржи Македонија е грешка

Тоа е грешка, така не се прави, изјави првиот бугарски демократски избран претседател Жељу Желев по повод за одлуката на Бугарија да не се согласи да биде одреден датум за започнување преговори со Република Македонија за приклучување кон ЕУ. Желев во изјава за БГнес оценува дека на тој начин земјата паѓа на нивото на Грција, која ја блокира Македонија […]

Завршен извештајот за смртта на Тургут Озал

Завршен извештајот за смртта на Тургут Озал

Завршен е извештајот на вештаците по судска медицина во врска со смртта на осмиот турски претседател Тургут Озал, јави Анадолија, дополнувајќи дека извештајот е доставен и до Државното обвинителство во Анкара. Осмиот претседател на Турција Тургут Озал, именуван е на таа функција во 1989 година, а почина во 1993 година. Соопштено е дека Озал починал […]

Во Србија приведени Мирослав и Марко Мишковиќ

Во Србија приведени Мирослав и Марко Мишковиќ

Во Србија се приведени Мирослав Мишковиќ, неговиот син Марко како и уште девет лица кои се сомничат за махинации при приватизацијата на претпријатија за патишта и одреден им е 48 – часовен притвор. Работната група на Управата на криминалистичката полиција, според РТС, ги привела Мирослав Мишковиќ сопственик на „Делта холдинг“, неговиот син Марко сопственик на […]

Позитивна оценка за евроинтеграцискиот напредок на Црна Гора

Позитивна оценка за евроинтеграцискиот напредок на Црна Гора

Советот на Европската унија истакнува дека напредокот во преговорите со Црна Гора ќе биде проследен со напредокот кој оваа земја го остварува и подготовките за пристапување, вклучувајќи ги обврските во рамките на Спогодбата за стабилизација и асоцијација како и напредокот постигнат во остранувањето на слабостите, кои се идентификувани во мислењето на Европската комисија. Советот позитивно […]

Шведска бара визи за Западен Балкан

Шведска бара визи за Западен Балкан

ЕУ е блиску до донесување одлука да го спречи правото за државјаните на земјите на Западен Балкан да патуваат на подрачјето на Унијата без визи, јави дописникот на МИА од Гетеборг. Шведската Влада, според министерот за миграции Тобиас Билстром, го поддржува барањето за повторно воведување на визите. – Причината за тоа е премногу големиот број […]

ЕУ разочарана од застојот во напредокот на БиХ

ЕУ разочарана од застојот во напредокот на БиХ

Европската унија е разочарана од застојот во напредокот на Босна и Херцеговина кога е во прашање реформскиот процес во насока на евроинтеграциите, а посебно разочарување ЕУ изразува поради продолжувањето на сецесионистичката реторика во земјата, стои во извештајот на Европската комисија во врска со напредокот на БиХ, јавува Анадолија. Советот на Европската унија го цени прогресот […]