Регион

Грција одреди 40 пусти острови кои можат да се дадат под концесија

Грција одреди 40 пусти острови кои можат да се дадат под концесија

Грчката агенција за приватизација одреди 40 пусти острови, кои претставуваат интерес за туризмот и можат да бидат дадени под закуп за период од 30 до 50 години. Островите имаат добар терен, не претставуваат никаква опасност за националната безбедост и имаат добра инфраструктура. На листата се нашле острови со површина од 500.000 до 3.000.000 метри квадратни […]

ВИДЕО: Голема полициска операција против организиран криминал во Босна

ВИДЕО: Голема полициска операција против организиран криминал во Босна

Властите во БиХ денеска презедоа голема операција против неколку криминални групи осомничени за шест убиства, грабежи, незаконски трансфер на пари и шверц со наркотици. Операцијата е наречена „Лутка“. Во операцијата се приведени „десетици“ осомничени и извршен е претрес на неколку објекти во државата. Спроед западни медиуми кои ја оквалификуваа акцијата како најсилен удар врз организираниот […]

Басеску: Во Романија нема затвори на ЦИА

Басеску: Во Романија нема затвори на ЦИА

Неодамна спроведената истрага покажа дека во Романија нема затвори на ЦИА, изјави денеска романскиот претседател Трајан Басеску. Европскиот парламент прифати резолуција, со која се поттикнуваат Романија, Литванија и Полска како евентуални места, каде има тајни затвори на ЦИА, да преземат нови истраги за постоење на такви затвори на нивна територија. Ќе ја прифатиме оваа резолуција […]

Убиец на Мексиканката во Сплит е Рекси од Нови Сад

Убиец на Мексиканката во Сплит е Рекси од Нови Сад

Хрватската полиција во истрагата за убиството на 31 годишната Мексиканка Селена Маседо во Сплит дојде до нови докази кои упатуваат на еден жител на Нови Сад. Како што пренесуваат хрватските медиуми дресот на фудбалскиот клуб „Милан“ кој е пронајден на ридот Марјан во близина на местото на убиството, му припаѓа на маж кој во текот […]

Учители, лекари, воени лица на масовен протест во Грција

Учители, лекари, воени лица на масовен протест во Грција

Масовен штрајк во Грција против планираното намалување на платите, соопшти електронското издание на грчкиот весник „Нафтемборики“. На улиците излегуваат учители, лекари и воени лица Лекарите од болниците прогласија 24-часовен штрајк, најавувајќи дека од 17 септември во нивниот протест ќе се вклучат сите државни болници. Продолжуваат и протестите на фармацевтите заради неисплатените обврски од страна на […]

Грција: Два земјотреси во 90 минути

Грција: Два земјотреси во 90 минути

Два земјотреси во интервал од 90 минути се регистрирани во Егејското Море во близина на островите Крит и Милос, соопштија денеска грчките сеизмолози. Повредени нема, а не е причинета ниту материјална штета. Првиот земјотрес со интензитет од 5.6 степени според Рихтер се случил во 6:30 минути по локално време јужно од Крит. Епицентарот на земјотресот […]

Русија го пополнува буџетот на Србија

Русија го пополнува буџетот на Србија

Русија ќе одобри кредит за Србија со кој ќе се пополнат празнините во буџетот, а со тоа ќе се овозможи редовно исплаќање на платите и пензиите, дознава Танјуг. Тоа е еден од резултатите од разговорите меѓу претседателот на Русија, Владимир Путин и претседателот на Србија, Томислав Николиќ. Тие разговарале за што поскоро потпишување на Стратешки […]

Фајон: БиХ во политичка блокада

Фајон: БиХ во политичка блокада

Европратеничката Тања Фајон оцени дека политичката ситуација во Босна и Херцеговина се влошува и оти земјата е во политичка блокада, која дополнително ја дестабилизира и економската ситуација. Фајон ова го изјави откако БиХ не ги исполни во предвидениот рок условите од патоказите, меѓу кои е и имплементирањето на пресудата на Европскиот суд во случајот „Сејдиќ-Финци“. […]

Тензии во грчкиот парламент поради акциите на „Златна Зора“

Тензии во грчкиот парламент поради акциите на „Златна Зора“

Несогласувањето меѓу грчката Влада и крајнодесничарската Златна зора се пренесе во парламентот, јави АНА-МПА. Тензиите се појавија при седница на парламентарна комисија по повод последните акции на партијата против емигранти. Во петокот и саботата групи од Златна зора преземаа самоволни проверки на диви пазарџии во пристанишниот град Рафина и на пазар во градот Месолонги. Во […]

Еден загинат при бомбашки напад пред полициска станица во Истанбул

Еден загинат при бомбашки напад пред полициска станица во Истанбул

Еден турски полицаец загина, а уште пет други лица се повредени денеска кога бомбаш-самоубиец го активирал експлозивот што го носел на себе во дворот на полициска станица во северното истанбулско предградие Султангази. Турските медиуми јавуваат дека конечниот биланс на загинати може да биде поголем, бидејќи повредените се наоѓаат во критична состојба. При експлозијата се оштетени […]

Русија: Косово останува квази држава

Русија: Косово останува квази држава

Косово останува „квази држава“ и крајот на надгледуваната независност не нуди основа за признавање на тој регион како независна држава, соопшти руското министерство за надворешни работи. „Бидејќи Меѓународната управувачка група (МУП) нема општ признат статус, ние поаѓаме од начелото дека Косово, независно од таа одлука, останува квази држава без потребниот меѓународен легитимитет“, изјави заменикот на […]