Македонија_1

Кабинет на Иванов: Македонските служби не побарале услуги од Живаљевиќ

Кабинет на Иванов: Македонските служби не побарале услуги од Живаљевиќ

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат во врска со изјавата на српскиот разузнувач Горан Живаљевиќ, дадена за српската агенција Танјуг. Живаљевиќ не побарал дозвола, туку „по завршување на дејствијата и активностите во Собранието“, испратил пораки до лица вработени во институциите, меѓу кои и до советникот за безбедност на претседателот Иванов, дека бил во Собранието […]

Персоналот во српската Амбасада во Скопје се враќа утре

Персоналот во српската Амбасада во Скопје се враќа утре

Персоналот на српската Амбасада утре ќе пристигне назад во Скопје. Ова, како што соопшти Министерството за надворешни работи, го информирал првиот заменик премиер и министер за надворешни работи на Република Србија Ивица Дачиќ во разговор попладнево македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. Во соопштението наведуваат дека е договорена и средба меѓу Димитров и Дачиќ […]

Заев-Вучиќ: Македонија и Србија ќе ги унапредуваат односите, проблемите ќе се решаваат со дијаолог

Заев-Вучиќ: Македонија и Србија ќе ги унапредуваат односите, проблемите ќе се решаваат со дијаолог

Македонија и Србија ќе работат на зачувување и унапредување на билатералните односи, а секое евентуално несогласување во меѓусебните односи ќе го решаваат исклучиво со дијалог, договориле македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ во денешниот телефонски разговор за новонастанатата состојба во односите меѓу Скопје и Белград. Заев и Вучиќ, како што се наведува […]

Османи: Работиме на затворање на отворените прашања на нашиот пат кон евроинтеграциите, имаме коректен однос кон сите соседи

Османи: Работиме на затворање на отворените прашања на нашиот пат кон евроинтеграциите, имаме коректен однос кон сите соседи

Македонија се наоѓа во историски момент на позитивна клима и внатре и во регионот за да направиме исчекор во евроинтеграците, и ќе биде грешка на било кој ако си дозволи да отвора нови прашања со соседите, изјави денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи. Тој тоа го посочи како одговор на новинарско […]

Заев за српски „Блиц“: Во разговорот со Вучиќ ќе ги решиме сите недоразбирања

Заев за српски „Блиц“: Во разговорот со Вучиќ ќе ги решиме сите недоразбирања

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во изјава за српски „Блиц“ изјави дека без никакви предвремено донесени заклучоци го поддржува повикот од Белград за заштита на односите помеѓу Македонија и Србија и за воспоставување на стандарден кодекс за однесување. Тој изјави дека во денешниот разговор со претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе ги решат сите евентуални […]

(ВИДЕО) Вучиќ за РТС: Се правеа блесави на вашава телевизија, а имаат одлука да гласаат за Косово во УНЕСКО

(ВИДЕО) Вучиќ за РТС: Се правеа  блесави на вашава телевизија, а имаат одлука да гласаат за Косово во УНЕСКО

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за РТС кажа дека се води кампањата да се претстави Србија дека кова завери со цел Македонија да гласа за влез на Косово во УНЕСКО. Нашата служба е многу силна, знаеме се што правеле. Ние нема да дозволиме да не вовлечат во играта, сите во Светот се информирани какви […]

(ВИДЕО) Димитров: Уште во неделата попладне се обидов да го добијам Дачиќ, но не ми одговори на повикот

(ВИДЕО) Димитров: Уште во неделата попладне се обидов да го добијам Дачиќ, но не ми одговори на повикот

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска одржа прес-конференција на која што ја објасни ситуацијата во врска со повлекувањето на персоналот од српската амбасада од Скопје и обвинувањата за разузнавачки активности против Србија. – Владата на Македонија немала намери, ни дала инструкции, ниту пак извршила разузнавачки дејства против нашите соседни земји, вклучувајќи ја тука и […]

(ВИДЕО)Османи: Будно ја следиме ситуацијата со Србија, не би брзале со заклучоци

(ВИДЕО)Османи: Будно ја следиме ситуацијата со Србија, не би брзале со заклучоци

Будно ја следиме ситуацијата со соседна Србија, но не би брзале со заклучоци околу тоа. Го поддржуваме српскиот официјален став за заштита на пријателските односи и враќање на состојбите во вообичаени рамки, рече вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. -Република Македонија развива добрососетски односи со сите држави од регионот. Новата влада го покажа тоа и […]

Александар Обрадовиќ тајно доби канцеларија и се удоми во ЕЛЕМ

Александар Обрадовиќ тајно доби канцеларија и се удоми во ЕЛЕМ

Не стана директор, ама доаѓа на работа секој ден во ЕЛЕМ. Поранешниот директор на српското електростопанство, Александар Обрадовиќ, според информации на „А1он“, секој ден доаѓа во зградата на ЕЛЕМ каде што веќе има и сопствена канцеларија. За да биде сместен, исфрлени се досегашните двајца советници на директорот и преместени се во друг простор. Не е […]

(ВИДЕО) Тевдовски: Од ИПА фондовите досега се изгубени 119 милиони евра

(ВИДЕО) Тевдовски: Од ИПА фондовите досега се изгубени 119 милиони евра

Владата ќе изработи нов мастер-план кој ќе биде поделен во три етапи за поефикасно користење на ИПА средствата, информираше вице-премиерот за европски прашања, а воедно и координатор за ИПА фондовите, Бујар Османи. Според него, ИПА фондовите за оваа година не се целосно програмирани, односно недостасуваат 150 милиони евра или 25 отсто од средствата кои треба […]

Дачиќ: Сакаме во Скопје да разберат дека знаеме се

Дачиќ: Сакаме во Скопје да разберат дека знаеме се

Потпретседателот на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, изјави денеска дека одлуката да биде повлечен целиот персонал од амбасадата во Македонија претставува порака до Скопје дека Белград „знае се што договарале или за што се договориле“, а тоа, како што наведе, е нешто што не им се прави на пријателите. Но, […]