Македонија_1

(ВИДЕО) Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до договор, со БЕСА немаме разговарано за имиња

(ВИДЕО) Заев: Со ДУИ и Алијансата сме блиску до договор, со БЕСА немаме разговарано за имиња

Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев во изјава за Ал Џезеира Балканс рече дека се блиску до договор со ДУИ и Алијансата за Албанците, а со Движењето БЕСА се уште немаат разговарано за имиња. – Со БЕСА немаме уште разговарано за имиња, само за ресори. Ќе ги продолжам разговорите веднаш чим се вратам во […]

Трет неуспешен обид да се „вдомат“ послушните обвинители

Трет неуспешен обид да се „вдомат“ послушните обвинители

И денеска, во третиот обид, јавниот обвинител Марко Зврлевски и претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, не успеаја да изберат своите луѓе во обвинителствата. Овој пат немало мнозинство за усвојување на дневниот ред, односно гласале помалку членови за да се смета за усвоен дневниот ред на седницата на Совет на јавни обвинители. Советот […]

Одложено судењето на Богоевски, Ахмети и Џафери не се појавија на рочиштето

Одложено судењето на Богоевски, Ахмети и Џафери не се појавија на рочиштето

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и Муса Џафери не се појавиа на рочиштето на кое го тужат екс разузнавачот Слободан Богоевски за навреда и клевета за сведоштво пред Окружниот суд во Њујорк за случајот „Маѓар Телеком“. Судијата Нухи Рустеми ја сослуша адвокатката Билјана Панова, како полномошник на Американската комисија за хартии од вредност, пред која […]

(ВИДЕО) Заев: На почетокот на наредната недела Македонија ќе има нова Влада

(ВИДЕО) Заев: На почетокот на наредната недела Македонија ќе има нова Влада

Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев од Брисел најави дека идната недела Македонија ќе има нова влада. – Можам да кажам дека со сите партии освен БЕСА сме многу поблиску и за кадри и за ресори. Со БЕСА се уште разговараме за тоа. Ќе се обидеме до крајот на неделата да испратиме предлог до […]

Груевски: Не планирам да се повлечам од лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ

Груевски: Не планирам да се повлечам од лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ

Не планирам да се повлечам од лидерската позиција. Ние на последните избори победивме и освоивме најмногу гласови во Македонија и имам долг кон сите граѓани што не поддржаа и што гласаа за нас да продолжиме да се бориме за една добра иднина за Македонија, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по […]

ВИДЕО: Панорамското тркало се гради и на неработен ден

ВИДЕО: Панорамското тркало се гради и на неработен ден

Иако според Законот за празници на Република Македонија, празникот Св. Кирил и Методиј, денот на сесловенските просветители е неработен, денеска сепак се вршат градежни активности на реката Вардар за изградба на Панорамското тркало кое е дел од проектот „Скопје 2014“. Раководителите на проектот велат дека нема ништо не легално во тоа што тие денеска работат […]

ВИДЕО: Споменикот на Мајка Тереза на плоштад ќе биде украсен со милосрдни сестри, ангели и декоративни венци

ВИДЕО: Споменикот на Мајка Тереза на плоштад ќе биде украсен со милосрдни сестри, ангели и декоративни венци

Споменикот на Мајка Тереза сместен на плоштадот „Македонија“ го добива својот финален изглед. Споменикот вреден 5.5 милиони евра требаше да го гради Субрата Рој, но поради одредени малверзации во Индија тој заврши во затвор, па споменикот продолжи со градба под покровителство на Министерството за култура. Индискиот бизнисмен во 2013 година заедно со тогашниот премиер Никола […]

Градоначалникот на Параќин: Чие сценарио спроведува Србија на македонските протести?

Градоначалникот на Параќин: Чие сценарио спроведува Србија на македонските протести?

Градоначалникот на општина Параќин, Саша Пауновиќ, по информацијата дека во Собранието на Македонија во крвавиот четврток дивеел дипломат од Амбасадата на Србија во Македонија на својот твитер профил праша чие сценарио спроведува Србија на протестите во Македонија. „Ако по таблоидите ЦИА агенти следат протести во Белград да го спроведат Соросовото сценаро, чие сценарио спроведуваат нашите […]

Заев во Брисел на одделна средба и вечера на премиерско ниво со Могерини

Заев во Брисел на одделна средба и вечера на премиерско ниво со Могерини

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, мандатар за состав на новата Влада на Р.Македонија e во работна посета на Брисел. Вечерва е предвидена одделна средба на претседателот на СДСМ и мандатар, Заев, со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини. Претседателот Заев е поканет и ќе биде присутен на вечерата што […]

Високи функционери од „бомбите“ се снабдиле со „психијатриска“ дијагноза

Високи функционери од „бомбите“ се снабдиле со „психијатриска“ дијагноза

Поголем дел од високи функционери осомничени и обвинети од СЈО имаат досиеја на Клиниката за психијатрија во Скопје, дознава А1он. Поголем дел од нив уште пред објавувањето на прислушуваните материјали отвориле досиеја на Клиниката и се пријавени како пациенти, а има кои тоа го направиле и по објавувањето на бомбите. Според извори од Клиниката, дел […]

(ВИДЕО) Наков: Брзаат за да ги спасат насилниците, со новите докази пресудите ќе бидат преквалификувани

(ВИДЕО) Наков: Брзаат за да ги спасат насилниците, со новите докази пресудите ќе бидат преквалификувани

Ова е скандалозна пресуда, брзањето да се донесе пресуда укажува на планот и програмата на едно злосторничко здружение кое бега од правдата и вистината. Целта на донесувањето на ваквите пресуди е да станат правосилни како не би можеле да бидат преквалификувани, изјави за А1он, поранешниот Јавен обвинител Александар Наков во однос на денешната пресуда за […]