Македонија

Една година од убиството на Мартин Нешкоски

Една година од убиството на Мартин Нешкоски

Пред една година беше убиен младиот Мартин Нешкоски, на прославата на ВМРО-ДПМНЕ за изборната победа. Групата „Стоп на полициската бруталност“, преку социјалните мрежи упати повик вечерва во 21:00 часот, да се запали свеќа на местото на злосторството како потсетување, дека мина една година од убиството на Мартин Нешкоски. Во среда, на 6. јуни со почеток […]

Рекорд станува шеталиште

Рекорд станува шеталиште

Улицата Димитрија Чуповски во центарот на Скопје ќе стане шеталиште, а по коловозот ќе може да се движат само автобусите од ЈСП, објави весникот „Дневник“. Според весникот, ова е предвидено со последните измени на Деталниот урбанистички план „Мал ринг“, според кои, автомобилите нема да може да возат од трговскиот центар „Палома бјанка“ па сè до […]

Вељановски на работна посета во Словенија

Вељановски на работна посета во Словенија

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски престојува во дводневна посета на Република Словенија. Вељановски е во Словонеија на покана на на неговиот колега, претседателот Државниот Збор на Република Словенија, Грегор Вирант. Денеска претседателот Вељаноски во рамките на официјалната посета, покрај средбата со домаќинот Вирант, ќе оствари средба и со потпретседателите на Државниот Збор […]

МАНУ избра нови членови

МАНУ избра нови членови

Македонската академија на науките и уметностите во вчерашното седумнаесетто изборно собрание избра нови редовни членови и членови надвор од работниот состав од поднесените 40 предлози за избор на редовни членови и 12 предлози за избор на членови надвор од работниот состав поднесени. Шест лица се избрани за редовни членови на МАНУ – проф. д-р Ѓорѓи […]

Умерено облачно и нестабилно со дожд и грмотевици

Умерено облачно и нестабилно со дожд и грмотевици

Во вторник дестабилизација на временската состојба. Во Македонија ќе биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмотевици, локално можна е појава на град. Ќе дува слаб променлив ветар, кој во доцините попладневни и вечерни часови ќе се засилува (северен и северозападен правец). Утринските температури од 10°C до 18°C, а максималните дневни температури […]

Црвенковски оставил обичен лист без печат во емисијата x/o

Црвенковски оставил обичен лист без печат во емисијата x/o

Документот што го оставил Бранко Црвенковски во емисјтата x/o е лист хартија на кој нема никаков печат или класифицирана назнака. Листот на кој се напишани некои од предлозите за името на државата, а кој СДСМ и јавно го објави, преку новинарот Роберт Поповски е предаден кај надлежните институции, јави Алфа телевизија. Новинарот Роберт Поповски за […]

ВИДЕО: Меѓупартиско препукување за кратењето на буџетот за здравство

ВИДЕО: Меѓупартиско препукување за кратењето на буџетот за здравство

Преку улица во Собранието, владејачкото мнозинство се обидува да не убеди дека кратење во буџетот за здравство во новиот ребаланс е неопходно бидејќи нема средства, а само да погледнат од прозорците ќе ги најдат тие 10 милиони евра, излеани во оваа естетска нелогичност што ја гледаме околу нас, реагираа од СДСМ. Веднаш следуваше одговор од […]

Разрешен струшкиот муфтија

Разрешен струшкиот муфтија

Струшкиот муфтија во ИВЗ Ферат Полиси, попладнево е разрешен од функцијата прв човек на муфтиството во Струга. Највисокото раководство на ИВЗ денеска на седницата покрај Полиси донело одлука за разрешување и на сите тела на муфтиството во Струга. Разрешувањето дошло после последните случувања со рушењето на дел од Мустафа Челеби џамијата во Струга, но и […]

ТАРБС ги повлече тужбите против Македонија

ТАРБС ги повлече тужбите против Македонија

ТАРБС ги повлече сите тужби против Република Македонија, Владата и Министерството за транспорт и врски и се согласи да ги исплати трошоците за постапката за одбрана на тужбата, информира министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. ТАРБС ја повлекoл тужбата на 14. мај, еден ден пред почетокот на судењето во Комерцијалниoт суд, а Министерството за […]

50% поевтини билети за опера и балет, пензионерите задоволни

50% поевтини билети за опера и балет, пензионерите задоволни

Пензионерите, со 50 % поевтини билети ќе можат да ги посетат сите културни институции, и да одат во театрите, музеите, опера, филхармонија и балет, ова е една од владините мерки, која на пензионерите им ја соопшти министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски. – Владата и натаму ќе продолжи да работи интензивно на спроведување […]

Бичиклиски: „Бранко вели „реки народ“, а едвај собрале 4.000

Бичиклиски: „Бранко вели „реки народ“, а едвај собрале 4.000

„20 години го гледаме истиот СДСМ, па, така и вчера Црвенковски го кажа она што го зборува 20 години“, вака ВМРО-ДПМНЕ го оценува митингот на СДСМ во Струмица. „Бранко вели „реки народ“, а едвај собрале 4.000 лица, од кои 2.000 ги донеле на сила од Кавадарци, Неготино, Радовиш, со точно 45 автобуси, а другите 2.000 […]