Македонија

Повеќе локални патишта се уште блокирани од снегот

Повеќе локални патишта се уште блокирани од снегот

Состојбата со снегот што ја зафати државава во изминатите денови е стабилна и без проблеми, а движењето по магистралните и регионалните патишта се одвива без потешкотии, соопшти денеска Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Екипи на ДЗС ја следат состојбата на терен и зависно од потребите  се работат на расчистување на снегот и пробивање на локални патишта во неколку […]

Група малолетници нападнале момче во автобус во Скопје

Група малолетници нападнале момче во автобус во Скопје

Во Скопје на бул. „Никола Карев“, вчера околу 18 часот, во автобус на ЈСП бр.50,  неколку малолетни лица без повод и причина физички го нападнале Г.С.(17) од Скопје, нанесувајќи му повреда во пределот на десната рака. Се преземаат мерки за откривање на сторителите и расчистување на случајот.

Пожар во дирекцијата на Македонија пат во Охрид

Пожар во дирекцијата на Македонија пат во Охрид

Во дирекцијата на Македонија пат во Охрид утрово изби пожар. Според раководството на охридската секција на Македонија пат најпрво се запалил оџакот на бараката, а потоа огнот се прошириле на таванскиот дел. Во моментов на терен се противпожарните екипи од Противпожарната служба во Охрид каде со неколку возила интервенираат во гаснење на пожарот. „Нема повредени, […]

Во пожар во трафостаница во Скопје повредени двајца работници

Во пожар во трафостаница во Скопје повредени двајца работници

Двајца работници на ЕВН се повредени во пожар што избувнал синоќа околу полноќ во трафостаница на ул. Шитска, во скопската населба Ѓорче Петров. Екипи на пожарната го локализирале пожарот, а лицата Б.Ѓ. роден 1973 година и Г.Б.роден 1981 година, кои работеле на отстранување на дефект се здобиле со телесни повреди и им била укажана помош во градската болница „8 Септември“.

Седници на комисиите за финансирање, за европски прашања и на Законодавно-правната комисија

Седници на комисиите за финансирање, за европски прашања и на Законодавно-правната комисија

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за финансирање и буџет,  Комисијата за европски прашања и Законодавно правната комисија. Комисија за финансирање и буџет денеска ќе ја продолжи расправата по Предлог-буџетот на Република Македонија за 2013 година. Единствена точка на дневниот ред на Комисијата за европски прашања е Предлог-законот за изменување и […]

Неколку села по долината на Радика завени и без струја

Неколку села по долината на Радика завени и без струја

Во општина Маврово-Ростуше во неколку населени места како што се Жировница, Скудриње, Требиште, Присојница, Аџиевци, нема електрична енергија неколку денови. Во местата каде што ја има, снабдувањето не е редовно и со постојани прекини од кои се уништуваат електричните апарати, соопшти Општинскиот кризен штаб по седницата на која беше разгледана актуелната состојба по снежните врнежи и ниските […]

Факултетот за земјоделски науки и храна одбележува 65 години

Факултетот за земјоделски науки и храна одбележува 65 години

Факултетот за земјоделски науки и храна денеска и утре ќе ја одбележи 65-годишнината од постоењето со Меѓународен симпозиум за земјоделство и храна. Ќе учествуваат голем број научни работници и експерти од Македонија и од странство, а дел од настанот ќе биде и презентација на земјоделски производи и храна на познати домашни и странски брендови. На […]

Премиерот Груевски на Самит на Европските народни партии во Брисел

Премиерот Груевски на Самит на Европските народни партии во Брисел

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, заедно со министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска ќе присуствува на Самитот на Европските народни партии (ЕПП) што напладне ќе започне во Кралската академиja во Брисел. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, во присуство на лидерите на земји-членки на Европската унија и на земји што […]

Укинати забраните за камиони на Маврово-Дебар, Стража и Македонски Брод-Прилеп

Укинати забраните за камиони на Маврово-Дебар, Стража и Македонски Брод-Прилеп

Забраните за тешки товарни возила на патнитe правци Маврово-Дебар, планинскиот превој Стража и Кичево- Македонски Брод – Прилеп се укинати, информира Авто мото сојузот на Македонија. Активни остануваат забраните на патните правци Дебар-Струга и Тетово-Попова Шапка. Забраната за движење тешки товарни возила беше воведена поради остатоци од снег на коловозот. На останатите магистрални и регионални патни правци сообраќајот се […]

Во Битола утрово минус 19 степени

Во Битола утрово минус 19 степени

Битола, Тетово и Берово утрово без најстудени градови во Македонија. Температурата измерена во седум часот во Битола изнесува минус 19, а во Тетово и Берово  минус 17 степени. Во Скопје во седум часот се измерени минус 16 степени, во Крива Паланка, Штип, Прилеп, Куманово и Маврово мин ус 12, во Струмица и Крушево минус 11 степени,во Демир Капија и Дебар […]

Европратениците поделени околу Македонија

Европратениците поделени околу Македонија

Европратениците со различни гледишта за заклучоците усвоени на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ. Од една страна едни се задоволни и ги гледаат како позитивни и чекор напред, додека другите сметаат дека се необјективни и неправедни кон Македонија. Словачкиот европратеник Едуард Кукан вели дека во заклучоците за Македонија на многу места од текстот се изразува […]