Македонија

Македонија станува дел од „1 Billion Rising“

Македонија станува дел од „1 Billion Rising“

Македонија годинава станува дел од светската кампања „1 Billion Rising“ за запирање на насилството врз жените и девојките. Со почеток на 14-ти февруари, во 14 часот на плоштадот Македонија, организацијата „ВиДеј Македонија“ во соработка со Националната мрежа против семејно насилство и насилство врз жените ќе им се приклучат на активистите кои насекаде низ светот ќе […]

10% од студентите даваат поткуп за испит, 50% мамат за време на студиите

10% од студентите даваат поткуп за испит, 50% мамат за време на студиите

Околу 10 отсто од студентите на Универзитетот во Белград дале пари за да го положат испитот, секој втор мами за време на студиите, а 20 проценти од нив имаат директно искуство со ситуацијата во која професорот дава повисока оценка поради врска, покажува најновото истражување на Белградската отворена школа (БОШ). Во Белград, Пловдив, Скопје и на […]

СДСМ: Скандал во Ѓорче Петров, Сокол користи градинки за политички цели

СДСМ: Скандал во Ѓорче Петров, Сокол користи градинки за политички цели

Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Сокол Митровски ги користи градинките за дневно политички цели. Срамно е да се држат партиски состаноци во градинки кои служат за образование на нашите деца. Недозволиво е што се злоупотребуваат градинките за состаноци и за промоција на кандидатурата на Сокол и очекуваме државниот просветен инспекторат да покрене постапка.

СДСМ Кратово: Градоначалникот ја злоупотребува општинската веб-страна

СДСМ Кратово: Градоначалникот ја злоупотребува општинската веб-страна

Вечерва во кино салата во Кратово со почеток од 19:30 часот ќе биде промовирана изборната програма на кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Мите Андоновски. Ова е веста објавена на официјалната веб страна на општина Кратово. Членовите од општинската организација на СДСМ во Кратово велат дека е класична злоупотреба на официјалниот сајт на општината […]

(ВИДЕО) Кој се беше на промоцијата на Тодоровиќ

(ВИДЕО) Кој се беше на промоцијата на Тодоровиќ

На синоќешната промоција на повторната кандитатура на Владимир Тодоровиќ за градоначалничката функција во општина Центар беа присутни и дел од македонската естрада, актери, кошаркари, пеачи. Промоцијата ја водеше актерката Јелена Жугиќ, една од водачите на протестот во декември против опозицијата поради неносењето на буџетот. Во Домот на АРМ каде се одржа собирот, беа присутни и […]

СДСМ Прилеп: Ристески, Прилеп не е во Египет

СДСМ Прилеп: Ристески, Прилеп не е во Египет

Гледаме сега Марјане, твоето најголемо достигнување ќе било пирамида во центарот на Прилеп, се вели во писменото соопштение од СДСМ. ОО на СДСМ од Прилеп вели дека градоначалникот Марајн Ристески наменува милионски суми за стаклени пирамиди, а веќе два дена основното училиште „Рампо Левката“ нема нафта за греење и дека учениците се смрзнуваат. Господине Марјан […]

Уставниот суд оспори два члена од Законот за високо образование

Уставниот суд оспори два члена од Законот за високо образование

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за два члена од оспорените 19 членови од Законот за високо образование. Од останатите 17 членови за 14 одлучи да не поведе постапка, а за три да ја отфрли иницијативата. Поведена е постапка за членот 70 став 2 од Законот кој се однесува на Одборот за акредитација и […]

Промовирана втората фаза од „Интегрирано гранично управување“

Промовирана втората фаза од „Интегрирано гранично управување“

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и евроамбасадорот Аиво Орав денеска присуствуваа на презентација на имплементацијата на проектот „Интегрирано гранично управување“ – ТЕТРА втора фаза во рамки на дигиталниот систем за радио комуникации за потребите на полицијата, со поддршка на ЕУ. Овој систем, нагласи Јанкулоска, обезбедува безбедна и стабилна комуникација помеѓу полициските служби во земјата […]

Во Кавадарци отворена Регионална комора за Вардарскиот плански регион

Во Кавадарци отворена Регионална комора за Вардарскиот плански регион

Вардарскиот плански регион, во кој влегуваат општините Кавадарци, Росоман, Неготино и Демир Капија, зафаќа 16,2 отсто од територијата на Република Македонија и е пример кон кој треба да тежнее целата држава бидејќи 53 отсто од БДП го создава во индустриската дејност. Овој регион 24 отсто од производството извезува, а има увоз само 6 до 8 […]

Иванов на средба со европратеници: Македонија постигна напредок во процесот на евроинтеграциите

Иванов на средба со европратеници: Македонија постигна напредок во процесот на евроинтеграциите

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со пратеници од Европскиот парламент, припадници на групата на Европската народна партија, Јержи Бузек од Република Полска, Туне Келам од Република Естонија, Мирослав Миколашик од Словачка Република и Ласло Токес од Романија. Иванов оствари средба и со членовите на Работната група 3 на Европската народна партија, предводена од Корин […]

Кумановец за казна од паркинг се заканувал дека ќе ги убие вработените

Кумановец за казна од паркинг се заканувал дека ќе ги убие вработените

[staff name=”Eлена Георгиевска” position=”Автор”][/staff] Дваесет и седумгодишен кумановец, од с.Романовце на вработените во ЈП „Куманово-паркинг„ им го скршил ретровизорот на службеното возило и им се заканувал дека ќе ги убие, бидејќи морал да плати казна за паркинг. О.Е. го пречекорил времето за паркирање на неговото патничко возило „ауди“, по што вработените му поставиле блокатор. Откако […]