Македонија

(ВИДЕО) СДСМ најави кривични пријави против службени лица вработени во МВР

(ВИДЕО) СДСМ најави кривични пријави против службени лица вработени во МВР

Денес гласно ја отварам дилемата: Колкав е бројот на фантомски гласачи во Битола? На колку фиктивни гласачи МВР му обезбедила биометриски документи со лажни адреси? праша пратеничката Весна Бендевска. Кривичниот законик рече, под изборна измама подразбира низа активности кои имаат за цел да влијаат врз изборниот резултат, да ја фалсификуваат слободната воља на граѓаните и […]

За крадците на бомби од воениот магацин кај Штип 13 години затвор

За крадците на бомби од воениот магацин кај Штип 13 години затвор

Вкупно 13 години затвор за четирите лица кои украдоа бомби од воените магацини кај Новакова чешма, е пресудата на Кривичниот судски совет чиј претседател е судијата Сашко Георгиев денеска по завршните зборoви на одбраната и обвинителство ја донесе пресудата за четирите лица кои ја извршија оваа тешка кражба, а потоа бомбите ги однеле во нивните […]

(ВИДЕО) Ковачевски: Улица Јабланица уште едно лажно ветување на Талески

(ВИДЕО) Ковачевски: Улица Јабланица уште едно лажно ветување на Талески

Се наоѓаме на ул. Јабланица во нас. Горно Оризари. Пред само еден час, овде на ова место кандидатот за Градоначалник од ДПМНЕ, Владимир Талески даде изјава дека овде се работи и се средуваат комуналните проблеми на жителите на оваа населба, рече Васко Ковачевски, носител на Советничка листа од Сојузот за иднината. Користејќи ја функцијата актуелен […]

Тодоровиќ ги отфрли обвинувњата од Жерновски

Тодоровиќ ги отфрли обвинувњата од Жерновски

Кандидатот за градоначалник на општина Центар од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ Владимир Тодоровиќ денеска ги отфрли тврдењата на неговиот противкандидат Андреј Жерновски оти компанијата „Тинекс“ нечесно заработува или пак заработува со помош на власта. – Илјадници луѓе ме познаваат, знаат како е моето работење и кој е мојот успех. Не знам зошто тој […]

Чадиев ја доби поддршката од шесте избрани градоначалници од Вардарскиот плански регион

Чадиев ја доби поддршката од шесте избрани градоначалници од Вардарскиот плански регион

Кандидатот за градоначалник на општина Велес од коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Славчо Чадиев доби поддршка од избраните градоначалници во Вардарскиот плански регион од првиот изборен круг. Славчо Чадиев денеска оствари средба со шесте избрани градоначалници од Вардарскиот плански регион: Чашка, Свети Николе, Градско, Неготино, Демир Капија и Росоман, со кои разговараше за […]

Отказ за Тања Петровска поради лошата изјава?

Отказ за Тања Петровска поради лошата изјава?

Кандидатката за градоначалник на Велес од првиот изборен круг Тања Петровска од Социјалдемократската партија доби отказ поради лошата изјава од вчера, објави Аце Коцевски од СДСМ. Тој обвини дека со ова на дело се покажуваат методите кои ги користи владеачката партија. Од општината Кисела вода во Скопје каде таа е привремено ангажирана, демантираат, овјави Телма. […]

Скопското обвинителство размислува дали ќе покрене истрага за Чаир

Скопското обвинителство размислува дали ќе покрене истрага за Чаир

Скопското обвинителство побарало од Државната изборна комисија известување за неправилилностите кои беа утврдени во Општината Чаир. Врз основа на добиените сознанија, ќе се одлучува дали ќе биде отворена истрага за случајот. Според кривичниот законик за изборна измама предвидена е минимална казна затвор од 5 години за членови на избирачки тела кои учествувале во измамата. ДИК […]

Антикорупциска: Жерновски давал неточни и непотполни податоци за својот имот

Антикорупциска: Жерновски давал неточни и непотполни податоци за својот имот

Кандидатот за градоначалник на општина Центар од коалицијата „Сојуз за иднината“ Андреј Жерновски давал неточни и непотполни инфомации за неговиот имот што создава основа за барање кривична одговорност, соопшти денеска Државната комисија за спречување на корупцијата. Ваквата оценка следи по направениот увид во сите анкетни листови што ги има давано Андреј Жерновски во својство на […]

Алексовски официјално ја презеде функцијата градоначалник на Крива Паланка

Алексовски официјално ја презеде функцијата градоначалник на Крива Паланка

Претседателот на Општинската изборна комисија на Крива Паланка, Ристовски денеска му го врачи уверението за избор на градоначалник на општина Крива Паланка на Арсенчо Алексовски. Директорот, пак, на Градскиот музеј на Крива Паланка по вообичаена традиција му го додели преодниот клуч на градот Егри Дере, кој во својот кабинет ќе го чува со поттик градот […]

Груби: Руфи Османи е виновен за малиот број албански пратеници

Груби: Руфи Османи е виновен за малиот број албански пратеници

Пред изборите на 24 март, Руфи Османи лидерот на НДП излезе со прогноза дека ќе победи уште во првиот круг, но загуби затоа што во Гостивар, ДУИ победи со 11.208 гласови наспроти НДП со 10.775 гласа. На републичко ниво, партијата на Руфи Османи доби 28.369 гласови додека Демократската Унија за Интеграција има 134.690 гласови. Руфи […]

Дамјановски вети изградба на деловно-административен комплекс во Куманово

Дамјановски вети изградба на деловно-административен комплекс во Куманово

Кандидатот за градоначалник од СДСМ Зоран Дамјановски денеска на прес-конференција вети изградба на деловно-административен комплекс на локација „Чоробенско Ќоше“. Идејниот проект веќе е избран на конкурс, а според Дамјановски, комплексот ќе биде економски исплатлив објект. – Се работи за пет и пол илјади кавдратни метри комерцијални содржини со што долниот дел ќе има подземни трикатни […]