Македонија

Бесими со поранешните министри и началници на ГШ на АРМ

Бесими со поранешните министри и началници на ГШ на АРМ

Mинистерот за одбрана Фатмир Бесими ќе оствари средба со поранешните министри за одбрана и началници на Генералштабот на АРМ. Средбата на Бесими со поранешните министри е во пресрет на централното одбележување на јубилејот „20 години АРМ“. Бесими треба да ги информира своите поранешни колеги за процесите во Министерството за одбрана и во АРМ, но и […]

Време: Сончево, топло и ветровито

Време: Сончево, топло и ветровито

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно сончево, топло и ветровито. Ќе дува засилен северен и северозападен ветар. Утринските температури ќе се движат од 10 до 20 степени, а максималните дневни ќе го достигнат 35-от степен. Во Скопје и околината ќе биде претежно сончево, потопло и ветровито, со максимална дневна температура од 32 степени. УВ […]

Бедем: Бесими функцијата не смее да ја употребува за партиски цели

Бедем: Бесими функцијата не смее да ја употребува за партиски цели

Реакција на  здружението „Бедем“ излегоа со свој став за положувањето цвеќе од официјални претставници на Владата и од припадници на АЕМ и на ГШ пред споменикот на УЧК во Слупчане. „Положувањето на цвеќе од страна на министерот за одбрана пред споменик на УЧК не е правилен чекор. Министерот за одбрана е должен да ги почитува […]

Приврзаниците на Вранишковски бараат помош од Томислав Николиќ

Приврзаниците на Вранишковски бараат помош од Томислав Николиќ

Приврзаниците на Јован Вранишковски денеска на прием кај српскиот претседател барале морална поддршка и заштита на основните човекови права и верски слободи. Тие го запознале српскиот претседател со проблемите на нивната црква во Македонија, а посебно со судбината на Јован Вранишковски кој е во затворот во Идризово. Епископот Иринеј рече дека не станува збор за […]

И АРМ гаси кај „Јасен“

И АРМ гаси кај „Јасен“

И АРМ се вклучи во совладувањето на огнената стихија кај  Националниот парк „Јасен“.Два армиски хеликоптери се вклучени во гаснење на пожарот. На терен дејствуваат противпожарни екипи, два авиони од Дирекцијата за заштита и спасување, како и армиските хеликоптери.

СДСМ: Што ќе преземе Груевски за вчерашното случување во Слупчане?

СДСМ: Што ќе преземе Груевски за вчерашното случување во Слупчане?

„Во своето денешно соопштение до јавноста ВМРО–ДПМНЕ вели дека „не се согласува со вчерашниот чин на положување на цвеќе на споменик на УЧК“. Истовремено медиумите пренесуваат дека „Владата нема донесено одлука за официјално одбележување на настанот кој се случил вчера во Слупчане, ниту пак има испратено владина делегација на таков настан“, стои во писменото соопштение […]

Бесими контра Владата и ГШ за полагањето цвеќе на споменикот на УЧК

Бесими контра Владата и ГШ за полагањето цвеќе на споменикот на УЧК

Владата се огласи за вчерашното положување цвеќе од оддавање почит на споменикот на УЧК во Слупчане од страна на неколку министри во Владата од редовите на ДУИ. Владата велат,  не донела одлука ниту испратила делегација во Слупчане. „Положувањето венец од страна на министерот за одбрана и припадници на АРМ на споменик на припадниците на ОНА […]

Прилепчанец во двор си одгледувал марихуана

Прилепчанец во двор си одгледувал марихуана

Полицијата во Прилеп до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против Г.Н.(50) од Прилеп, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори”. Пријавениот, користејќи ја можноста што ја нудело неговото оградено дворно место од куќата во која живее во Прилеп, од пред […]

По 20 години сменети 2.000 болнички душеци

По 20 години сменети 2.000 болнички душеци

По цели 20 години, сменети се 2.000 душеци во болниците. Нивната цена е 12 милиони денари и ги набави Министерството за здравство. Душеците ќе бидат распоредени на Скопските клиники „Мајка Тереза“, како и во повеќето клинички и општи болници низ Македонија. „Набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. Со неа ќе се […]

ВМРО-ДПМНЕ: Не се согласуваме со положувањето цвеќе на споменик на УЧК

ВМРО-ДПМНЕ: Не се согласуваме со положувањето цвеќе на споменик на УЧК

„ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со вчерашниот чин на положување на цвеќе на споменик на УЧК, во присуство на униформирани лица од македонската одбран, стои во соопштението со ставот на ВМРО-ДПМНЕ за вчерашниот настан. Таквиот чин, велат од ВМРО-ДПМНЕ, воопшто не ги одразува политиките и политичките ставови на ВМРО-ДПМНЕ. „Ваквите настани никако не водат кон зголемување […]

Јовановски: Иванов и Груевски да одговорат за положувањето цвеќе ка споменикот на ОНА

Јовановски: Иванов и Груевски да одговорат за положувањето цвеќе ка споменикот на ОНА

СДСМ вели дека за вчерашното положување цвеќе во Слупчане од страна на официјални офицери и претставници на војската и министерството за одбрана, на спомениците на паднатите борци на ОНА траба првида одговорат врховниот командант на АРМ, претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот на Владата Никола Груевски. „Врховниот командант треба да одговори дали со негова дозвола, офицери […]