Македонија

Ограбена бензинска пумпа во Арачиново

Ограбена бензинска пумпа во Арачиново

Две непознати маскирани лица вчера околу 17:50 часот извршиле разбојништво над вработениот на бензинска пумпа во село Арачиново и притоа со закана со пиштол одзеле 180.000 денари. МВР соопшти дека откако разбојниците од вработениот ги одзеле парите од дневниот промет, побегнале во непознат правец. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување […]

Фулбајт програмата претставена пред студентите на Државниот универзитет во Тетово

Фулбајт програмата претставена пред студентите на Државниот универзитет во Тетово

Претставници од амбасадата на САД во Македонија денеска на Економскиот факултет при Државниот универзитет во Тетово ја претставија програмата Fulbright Scholar (Фулбрајт Сколар) за студентите и академскиот кадар од оваа високообразовна институција. Претставникот на амбасадата на САД Газменд Иљази освен програмите и стипендиите наменети за оние што се на постипломски и докторски студии информираше и […]

СДСМ и Алијансата на Албанците ќе го разгледуваат нацрт-законот за албански јазик

СДСМ и Алијансата на Албанците ќе го разгледуваат нацрт-законот за албански јазик

Работни групи на СДСМ и Алијансата на Албанците ќе се сретнат во хотел Александар Палас каде ќе ги разгледуваат материјалите за нацрт-законот за употреба на албанскиот јазик. Претставници на СДСМ ќе биде тројката која преговара со ДУИ, заменик претседателката Радмила Шеќеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и потпретседателката Рената Дескоска, а од Алијансата ќе учествува Арбен […]

Проект за вработување негувателки за грижа на стари луѓе

Проект за вработување негувателки за грижа на стари луѓе

Вработување на долгорочно невработените жени над 40 години, обука за негуватели за грижа на стари лица во домашни услови и поттикнување на јавно-приватно партнерство предвидува проектот „Креирање на можноста за нови вработувања на жената“ кој денеска го презентираше Црвениот крст на Македонија заедно со здружението Хуманост, финансиран од ЕУ. Генералниот секретар на Црвениот крст на […]

Судиите кои прифаќаа барања на СЈО прераспоредени, за бомбите ќе судат Панчевски, сопруга на функционер од ВМРО-ДПМНЕ и Лидија Петровска

Судиите кои прифаќаа барања на СЈО прераспоредени, за бомбите ќе судат Панчевски, сопруга на функционер од ВМРО-ДПМНЕ и Лидија Петровска

В.д. претседателката на Основниот суд Скопје 1 Татјана Михајлова направила прераспоредување на судиите. Судии кои долги години биле во Кривичниот суд Михајлова ги преместила во Судот за прекршоци, а судиите веќе добиле документ за прераспоредба. Меѓу прераспоредените се и Весна Димишкова, судијка која даде наредба за претрес на СЈО во Управата за безбедност и контраразузнавање, […]

Преспа против владиката Петар и намерата да се сече шумата

Преспа против владиката Петар и намерата да се сече шумата

Жителите на село Јанковец почнаа Иницијатива против одлуката на владика Петар да ја сече шумата околу манастирот Св. Петар. „За сите зделки и бизниси на горенаведениот господин сите сме добро запознаени и знаеме како функционираат. Сите ние знаеме што претставува тој заштитен појас од густа дабова шума за нашето место. Заканата од масовна сеча ќе […]

Продолжува штрајкот на вработените од МПМ, од денеска тој ќе трае 6 часа

Продолжува штрајкот на вработените од МПМ, од денеска тој ќе трае 6 часа

Штрајкувачките одбори на „Вест“, „Утрински“ и „Дневник“ со симболично делење на петилјадитиот број на весникот „Вест“ го одбележаа петтиот ден од штрајкот на медиумските работници од МПМ. Како што беше најавено, од денеска вработените ќе штрајкуваат 6 часа. – Прекинот на работата заради неисполнетите барања за плата и за хонорари продолжува, но и нашата подготвеност […]

Мессер Вардар Техногас поведе внатрешна анализа за ненадејната смрт на вработен

Мессер Вардар Техногас поведе внатрешна анализа за ненадејната смрт на вработен

Компанијата Мессер Вардар Техногас поведе внатрешна анализа во врска со ненадејната смрт на вработен која пред два дена се случи во кругот на фабриката за производство на јаглероден диоксид во битолското село Меџитлија. Од Мессер Вардар Техногас информираат дека вработениот Борче Ристевски (47) на 19-ти февруари бил пронајден починат на работното место од негов колега […]

ЛДП: Марко Зврлевски – последниот бастион на режимот на Груевски

ЛДП: Марко Зврлевски – последниот бастион на режимот на Груевски

„Првиот човек на Основното јавно обвинителство на Македонија, Марко Зврлевски, уште еднаш потврди дека е последното упориште на режимот на Никола Груевски. Јавниот обвинител, по којзнае кој пат, длабоко заглавен во политиките на ВМРО-ДПМНЕ, се реши парцијално и еднодимензионално да води истраги за криминал, корупција и изборни измами и тоа само во градовите Скопје, Струмица […]

Во Крива Паланка и Ранковце вкупно 336 барања за бесплатен викенд и бања

Во Крива Паланка и Ранковце вкупно 336 барања за бесплатен викенд и бања

Вкупно 336 пензионери од Крива Паланка и Ранковце аплицирале за користење на услугите од проектите „Бесплатен викенд“ и „Бесплатна бањско-климатска рекреација“ на Министерството за труд и социјална политика на Република Македонија. – Рокот за поднесување барања траеше од 23 јануари, заклучно со 20 февруари. Во Филијалата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување во Крива […]

Се поставуваат семафори на две раскрсници во Гевгелија

Се поставуваат семафори на две раскрсници во Гевгелија

На две крстосници во Гевгелија денеска почнаа изведбените работи за поставување нови семафори за регулирање на сообраќајот, соопштија од надлежната општинска служба. – По уредувањето на кружните текови,беше констатирано дека просторот на крстосниците меѓу улиците „Ристо Фршинин“ и „Мирче Ацев“, како и на „Булевар Гевгелија“ со „Деко Ковачев“ не е доволен за кружни текови, па […]