Македонија

СДСМ: Дојдено е време да се разобличат неправдите, Груевски тоа не може да го спречи!

СДСМ: Дојдено е време да се разобличат неправдите, Груевски тоа не може да го спречи!

„Никола Груевски не може да ја спречи правдата. Дојдено е времето за комплетно разобличување на неправдите во Македонија и на сите монтирани политички случаи. Граѓаните препознаваат зошто Груевски е нервозен и зошто прави конструкции, бидејки не сака да се разобличат неправдите до крај. Граѓаните, секој на свој начин, доживеаја големи неправди од владеењето на Груевски. […]

Коце Трајановски даде отчет за реализираните проекти во 2016 година

Коце Трајановски даде отчет за реализираните проекти во 2016 година

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска одржа конференција за печатот на која даде отчет за реализираните проекти во 2016 година. – Изминатава 2016 година беше успешна за Градот Скопје, година во која реализиравме голем број капитални проекти во сите 10 општини на територијата на Скопје со кои значително ќе се подобри квалитетот на животот […]

Кекеновски: ВМРО-ДПМНЕ се спремни да продадат се за да си ја спасат сопствената кожа

Кекеновски: ВМРО-ДПМНЕ се спремни да продадат се за да си ја спасат сопствената кожа

Професорот Јове Кекеновски јавно преку социјалните мрежи ја искоментира изјавата на како што тој го нарекува безгласниот технички премиер каде Димитриев вели дека е логично Владата да ја составуваат македонската и албанската партија кои освоиле најмногу гласови на изборите и дека ВМРО-ДПМНЕ се спремни да продадат се само за да си ја спасат сопствената кожа. […]

ДС: Кристално јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се во можност да формираат Влада

ДС: Кристално јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се во можност да формираат Влада

„Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата. Граѓаните очекуваат промени на подобро, а не пазарења со националните и државните интереси. Албанците што гласаа за и против ДУИ исто така се за промени, така да […]

ВИДЕО: БЕСА одржа состанок со претставниците на Институтот Arti Future

ВИДЕО: БЕСА одржа состанок со претставниците на Институтот Arti Future

„Движењето БЕСА денеска го одржa вториот состанок со претставниците на Институтот Arti Future од Словенија. Главната тема на овој состанок беше проектот за развој „Кораб 2025”, во кој се предвидени многу развојни инвестициски проекти во областа на туризмот и други области кои го вклучуваат регионот од Јажинци до Охрид. Со овој проект и албанските општини […]

Магла на патните правци Велес-Катланово и Скопје-Тетово-Гостивар

Магла на патните правци Велес-Катланово и Скопје-Тетово-Гостивар

Врнежи од слаб снег има во Демир Капија и Удово, а магла со видливост до 100 метри на патните правци Велес – Катланово, Тетово – Скопје и Тетово – Гостивар, соопшти попладнево јавното претпријатие „Македонија пат“. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози. „Македонија пат“ апелира […]

Дел од општина Чаир утре без струја

Дел од општина Чаир утре без струја

Дел од корисниците од улиците „Алберт Станиќ“, „Војдан Чернодрински“ и „Рифат Бурџевиќ“ во општина Чаир утре од 14:30 до 15 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведувањето планирани технички зафати во електро-мрежата […]

Катастарот ќе бара продолжување на рокот за елаборати за легализација

Катастарот ќе бара продолжување на рокот за елаборати за легализација

Петнаесет илјади геодетски елаборати неопходни за комлетирање документација за легализација на дивоградби не се доставени до општините до истекот на законскиот рок на крајот на минатата година поради што Катастарот ќе побара продлжување на рокот. Податоците од геодетските фирми покажуваат дека до крајот на декември лани 5.000 елаборати иако биле изготвени не биле подигнати од […]

Центар: Жерновски ја донираше декемвриската плата, продолжуваат хуманитарните активности

Центар: Жерновски ја донираше декемвриската плата, продолжуваат хуманитарните активности

Општина Центар во изминатиот период организираше низа добротворни активности за помош на 100-тина деца кои потекнуваат од социјално загрозени семејства и живеат на територија на општината. Околу 760.000 денари беа собрани во овие хуманитарни активности, од кои 600.000 денари се донациија од самите артисти кои настапуваа на пречекот на новата година на Сквер Јадран, организиран […]

Од утре без снег, но постудено

Од утре без снег, но постудено

Врнежите од снег, кои денеска се со умерен интензитет во западните и јужните делови, утре ќе престануваат и ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засиелн ветер од северен правец. Од четврток облачноста постепено ќе се намалува и утринските температури повторно на повеќе места ќе бидат под -10 степени, а дневната за време на викендот […]

Поларните температури можат да предизвикаат сериозни оштетувања кај овошните насади

Поларните температури можат да предизвикаат сериозни оштетувања кај овошните насади

Поларните температури кои ги зафатија Пијанец и Малешевијата можат да предизвикаат сериозни оштетувања на овошните насади на сливи, вишни и јаболка, а ниските температури кои цел месец се во двоцифрен минус, можат и целосно да го унштат стеблото на овошките, предупредуваат агрономите. Агрономот Неџбедин Мемедов од Агенцијата за поттикнување на земјоделството од Делчево, вели дека […]