Македонија

Во Кавадарци приведени двајца прилепчани со сомнителна растителна материја

Во Кавадарци приведени двајца прилепчани со сомнителна растителна материја

Двајца прилепчани се лишени од слобода во Кавадарци бидејќи кај нив е пронајдена сомнителна растителна материја. Од СВР Велес информираат дека во петокот во 2 часот по полноќ при рутинска контрола во патнички автомобил „југо” со прилепски таблички пронајдена е најлонска кеса со околу еден килограм сува растителна материја. Возилото било управувано од Ф.Џ. (31) […]

(ВИДЕО) Шекеринска: Луѓето кои 10 години навикнаа да бидат Господ не знаат мирно да ја предадат власта

(ВИДЕО) Шекеринска: Луѓето кои 10 години навикнаа да бидат Господ не знаат мирно да ја предадат власта

Луѓето кои 10 години навикнаа да бидат Господ не знаат како мирно да ја предадат власта. Груевски отиде за Малта и ги остави своите сопартијци да се брукаат во Собранието, рече потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска. – Тешко му е на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, тешко им е и на другите членови на ВМРО-ДПМНЕ […]

СЗДМ: Нови терапии за дијабетичарите, редовна дистрибуција на инсулин и регистар

СЗДМ: Нови терапии за дијабетичарите, редовна дистрибуција на инсулин и регистар

Разгледување на можностите и условите за имплементација на нови иновативни инсулински и таблетарни терапии за дијабетичарите, отстранување на проблемот во сервисот на дистрибуција на инсулинската терапија до инсулинските аптеки и детален регистар на лица со дијабетес и транспарентен пристап до него, бараат од Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија (СЗДМ) кои денеска ја презентираа […]

Ѓорге Иванов го именуваше Зоран Иванов за нов директор на Агенцијата за разузнавање

Ѓорге Иванов го именуваше Зоран Иванов за нов директор на Агенцијата за разузнавање

Ѓорге Иванов денеска го именуваше Зоран Иванов за нов директор на Агенцијата за разузнавање, на местото на досегашниот директор Наќе Чулев, чиј мандат истече, соопшти кабинетот на македонскиот претседател. Зоран Иванов досега ја извршуваше функцијата началник на военото разузнавање во рамки на службата за воена безбедност и разузнавање. Тој е професионален кадар на Министерството за […]

(ВИДЕО) Димовски: СДСМ повикуваа на дебата, а сега одбегнуваат да разговараат за последиците од прифаќање на платформата

(ВИДЕО) Димовски: СДСМ повикуваа на дебата, а сега одбегнуваат да разговараат за последиците од прифаќање на платформата

Нема да дозволиме партии како СДСМ кои години наназад ја блокираат работата на Собранието да држат лекции како Собранието треба да работи. Ние го користиме правото на дебата и цениме дека Собранието има обврска да разговара за сите прашања кои се отворија по изборите, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. – Раководители […]

Состанок на Европскиот регионален огранок на Меѓународниот архивски совет

Состанок на Европскиот регионален огранок на Меѓународниот архивски совет

Државниот архив на Република Македонија денеска и утре е домаќин на Состанокот на Извршниот одбор на Европскиот регионален огранок на Меѓународниот архивски совет на кој ќе се дискутира за повеќе прашања што се однесуваат на EURBICA и неговото функционирање, како и за иницијативи за идни проекти. Директорот на Македонскиот архив Филип Петровски информираше дека на […]

Пронајдени 1,5 килограми марихуана во близина на меѓуградската автобуска станица во Тетово

Пронајдени 1,5 килограми марихуана во близина на меѓуградската автобуска станица во Тетово

Килограм ипол непозната тревкаста материја фрлена во близина на меѓуградската автобуска станица во Тетово пронашла утринава тетовската полиција. Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски информира дека утрово околу 8 часот во близина на високонапонскиот трансформатор кај автобуската станица прво се пронајдени две најлонски пакувања со марихуана завиткани со кафеава селотејп лента, а на оддалеченост од […]

(ВИДЕО) Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ го крши деловникот, Талат Џафери е предлог за претседател на Собранието

(ВИДЕО) Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ го крши деловникот, Талат Џафери е предлог за претседател на Собранието

Денеска граѓаните се сведоци за тоа кој сака да ја продолжи кризата. Реплицирањето сами на себе е кршење на деловникот, рече пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов. Тој нагласи дека парламентарното мнозинство нема да дозволи блокирање на Собранието, бидејќи со тоа ќе колабира системот. На новинарско прашање кој е кандидат за претседател на парламентот Шилегов истакна […]

ТХП: Во своите 10 години владеење ВМРО-ДПМНЕ се постави деструктивно кон помалкубројните етнички заедници

ТХП: Во своите 10 години владеење ВМРО-ДПМНЕ се постави деструктивно кон помалкубројните етнички заедници

„Во своето 10 годишно владеење ВМРО-ДПМНЕ се постави деструктивно кон сите помалку бројни етнички заедници. Во изминатава деценија освен што немаше никаков напор, ниту пак цел да се подобрат правата и животниот квалитет на помалку бројните етнички заедници, туку за жал истите беа уназадени и сосема разнебитени. Истата тажна слика се повторува и за турската […]

Исчезнаа тетовец и млада скопјанка

Исчезнаа тетовец и млада скопјанка

МВР извести дека во изминатите 24 часа исчезнале тетовец и млада скопјанка. Во полициската станица во Драчево, С.М. (40) од Скопје вчера пријавил дека пред три дена од дома излегла и не се вратила неговата седумнеаесетгодишна ќерка. Истиот ден во тетовската полиција Р.М. (48) од село Камењане пријавил дека пред два дена неговиот дом излегол […]

Дојранец се задушил од пожар во неговата куќа

Дојранец се задушил од пожар во неговата куќа

С.Д. (50) од Стар Дојран починал вчера, задушувајќи се од чадот од пожарот што избувнал утрото во неговата куќа, соопшти полицијата. Пожарот избувнал околу 07:30 часот, а смртта, без траги на насилство и со изгореници по телото, ја констатирал лекар од Итната медицинска помош. Територијалната противпожарна единица го изгаснала пожарот, а СВР Струмица изврши увид […]