Македонија

Втор состанок на работната група за подготовка на измени на Законот за високо образование

Втор состанок на работната група за подготовка на измени на Законот за високо образование

Работната група за утврдување на потребата за измени на Законот за високо образование денеска ја одржа втората седница на која, како што соопшти Министерството за образование и наука, присуствувал и странскиот експерт за високо образование, Џамил Салми, кој ќе учествува во процесот на подготовка на нов закон за високо образование. Министерката за образование и наука […]

Заменик министерот Макрадули се сретна со екологисти од повеќе градови

Заменик министерот Макрадули се сретна со екологисти од повеќе градови

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули се сретна со екологисти од повеќе градови во Кавадарци. Тие како членови на Движењето на екологисти на Македонија го запознаа со еколошките проблеми во нивните општини. – Во овој момент граѓанските здруженија и невладините организации имаат собрано многу знаење и многу искуство и денес овде […]

Средба на Заев со претставници на Сојузот на дефектолози: Лицата со попреченост ќе бидат целосно вклучени во општеството

Средба на Заев со претставници на Сојузот на дефектолози: Лицата со попреченост ќе бидат целосно вклучени во општеството

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерката за образование, Рената Дескоска, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и од заменик министерот за здравство, Гоце Чакароски, денеска се сретна со претставници на Сојузот на дефектолози на Република Македонија, претседателот Горан Петрушев и членот Спасе Додевски. На средбата се разговараше за […]

Паријата на Саша Јанковиќ: Со политика на опасен конфликт Вучиќ ги влоши односите со Скопје

Паријата на Саша Јанковиќ: Со политика на опасен конфликт Вучиќ ги влоши односите со Скопје

Движењето на слободни граѓани на Саша Јанковиќ упати критики за надворешната политика на српскиот претседател Александар Вучиќ, нарекувајќи ја „политика на опасен конфликт“, посебно влошувањето на односите со соседните земји, со кои Србија немала сериозни несогласувања. – Никогаш, ако го исклучиме периодот од војните во 90-те години, односите на Србија со соседите не биле нестабилни […]

Средба на Заев со претставници на стечајните работници: Поздравени чекорите на владата низ дијалог да се решат проблемите

Средба на Заев со претставници на стечајните работници: Поздравени чекорите на владата низ дијалог да се решат проблемите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска се сретна со координаторите на стечајните работници од Здружението на стечајни работници Унит 1 на ниво на Република Македонија. Претставниците на стечајните работници го поздравија чекорот на новата Влада за законско решавање на прашањето на стечајните […]

Професионалните војници постари од 45 години бараат прераспределба во МВР

Професионалните војници постари од 45 години бараат прераспределба во МВР

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска оствари работна средба со Независниот синдикат на професионалните војници на Република Македонија. Тема на состанокот беше прераспределба на професионалните војници по навршување на 45 години од Министерството за одбрана во Министерството за внатрешни работи. Претставниците од Независниот синдикат го образложија своето барање на министерот Спасовски. Тие се повикуваат […]

ДСЗИ: Потврдено е труење со храна кај шест лица во „Седмица“ предизвикано од Salmonella enteritidis

ДСЗИ: Потврдено е труење со храна кај шест лица во „Седмица“ предизвикано од Salmonella enteritidis

Државниот санитарен и здравствен инспекторат на ден 23.08.2017 година електронски ја доби завршната информација од ЈЗУ ЦЈЗ Скопје, во врска со труењето од Сендвичара 7 во Скопје во која во стручното мислење стои: „Врз основа на должината на инкубационит период, клиничката слика на затруените лица, епидемиолошката анкета, епидемиолошката поврзаност на затруените лица, докажување на Salmonella […]

Починале три новороденчиња, тројка на УК за гинекологија и акушерство

Починале три новороденчиња, тројка на УК за гинекологија и акушерство

Според информациите од Клиниката за гинекологија и акушерство, пациентката И.М била хоспитализирана на 21 август на Клиниката за гинекологија и акушерство заради болки во абдоменот. Истиот ден е породена со царски рез во 27 недела со тројка, по претходно прснат воденик и пролабирана (испадната) папочна врвца и со цел да не биде прекинат доводот на […]

Трпески: Новиот директор на ЈП „Јасен“ е незаконски поставен

Трпески: Новиот директор на ЈП „Јасен“ е незаконски поставен

Славче Трпески од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција рече дека СДСМ и Заев ги урнисале институциите до темел. – Уште еден од низата скандалозни примери е незаконското разрешување и поставување на директор на Јавното Претпријатије „Јасен”, каде за директор е поставено лице без никакво искуство и компетенции, лице кое предходно има работено во детско одмаралиште. Спротивно […]

(ВИДЕО) Георгиевски: Владата не планира изградба на станови за бегалци бидејќи Македонија е само транзитна земја

(ВИДЕО) Георгиевски: Владата не планира изградба на станови за бегалци бидејќи Македонија е само транзитна земја

Борче Георгиевски, претседател на ОО СДСМ Гази Баба денеска во изјава за медиумите рече дека јавноста и граѓаните може да се уверат дека лажните вести за наводни кампови или станови за мигранти што ги шири ВМРО-ДПМНЕ немале врска со реалноста. – Се наоѓаме во Општина Гази Баба, на потегот на патниот правец од Стајковци кон […]

Претставници на ЗНМ и ССНМР се сретнаа со министерката Царовска

Претставници на ЗНМ и ССНМР се сретнаа со министерката Царовска

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија и на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници денеска имаа работна средба со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. На средбата, како што соопшти ЗНМ, се разговарало за можноста новинарите стечајци од затворените локални радија да бидат опфатени со измените и дополнувањата на Законот за […]