Избори 2016 – 2

ВМРО-ДПМНЕ: Остануваме посветени на формирање нова влада

ВМРО-ДПМНЕ: Остануваме посветени на формирање нова влада

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение наведува дека за нив изборите завршиле на 11 декември и дека остануваат посветени на идните чекори околу формирање нова влада. – Денес, и ние како и целата јавност дознавме, дека и покрај сите напори, теарчани го спречиле обидот за постизборен инжинеринг. Им честитаме за тоа, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Како победници на изборите, […]

Вратени 40 лични карти на гласачи во Теарце

Вратени 40 лични карти на гласачи во Теарце

Набљудувачите на ЦИВИЛ – Центар за слобода дојдоа до неофицијални податоци дека околу 40 лични карти на гласачи во Теарце им биле вратени во текот на денешниот ден на прегласување во избирачкото место 2011. ЦИВИЛ веќе објави информации за изборни притисоци и поткуп на гласачи, при што на дел од граѓанките и граѓаните им се […]

Мост и Цивил ќе го набљудуваат гласањето во Теарце

Мост и Цивил ќе го набљудуваат гласањето во Теарце

Граѓанската асоцијација Мост и невладината Цивил ќе го набљудуваат изборниот процес во недела во Теарце. Цивил денеска постави два штанда за да ги информира жителите за нивното гласачко право. И Мост ќе имаат мобилни тимови на гласачкото место 2011 во Теарце во недела за време на прегласувањето.

СДСМ: Милошоски наместо на прес, во лице нека му каже на Груевски дека нивното заврши!

СДСМ: Милошоски наместо на прес, во лице нека му каже на Груевски дека нивното заврши!

Има право Антонио Милошоски – Никола Груевски кого тој лично го напушти, мора да се помири со изборните резултати. Мнозинството граѓани во Македонија избраа промени. Над 600.000 граѓани во Македонија се изјаснија за живот, за слобода, за правда. Режимот е поразен. Груевски заминува од политичката сцена. Тоа е волјата на граѓаните што никој, најмалку криминалци […]

Милошоски: СДСМ да ги прифати изборните резултати

Милошоски: СДСМ да ги прифати изборните резултати

СДСМ се обидува со некои прегласувања да изманипулираат или да создатат услови за фалсификување на волјата на народот, но ВМРО-ДПМНЕ е сигурна дека и народот во Теарце без разлика на нашиот политички став е позрел од Заев и ќе го победи и таму каде што треба да се прегласува. Ова го истакна попладневно на прес-конференција […]

(ВИДЕО) Нелковски: Политичарите да ги надминат своите суети и да отворат сериозни разговори за формирање стабилна Влада

(ВИДЕО) Нелковски: Политичарите да ги надминат своите суети и да отворат сериозни разговори за формирање стабилна Влада

Македонскиот центар за култура и развој ги повика раководителите на клучните политички субјекти да ги надминат своите суети и да отворат сериозни, суштински, продуктивни и фер разговори кои ќе резултираат со формирање на стабилна Влада. Претседателот на МЦКР, Нелко Нелковски изјави дека двегодишната политичка криза во Република Македонија и резултатот од изборите покажуваат длабока поделеност […]

Шилегов: Теарце заслужува вода за пиење

Шилегов: Теарце заслужува вода за пиење

Планот за живот во Македонија предвидува изградба на канализациска мрежа на целата територија на Општина Теарце, изградба и реконструкција на секундарната мрежа за водоснабдување, бидејќи и Теарце и цел долен Полог кој е под Шара, се уште немаат питка вода за пиење, изјави денеска Петре Шилегов, носител на кандидатска листа во ИЕ6, каде в недела […]

(ВИДЕО) Манчевски: Управниот суд да одлучува според закон

По изјавата за новинарите, потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски одговараше на прашањата на новинарите. Што очекувате од управниот суд дали да ја прифати тужбата на ВМРО ДПМНЕ или пак да ја отфрли и дали доколку евентуално ја прифати тужбата на ВМРО, Вие ќе ги признаете изборните резултати? Очекуваме од Управниот суд да одлучува според Закон. […]

Ахмети на работна средба со американскиот амбасадор Бејли

Ахмети на работна средба со американскиот амбасадор Бејли

Изборниот процес и ситуацијата создадена по изборите, беше тема на разговор на денешната работна средба меѓу претседателот на ДУИ Али Ахмети и американскиот амбасадор Џес Бејли во Резиденцијата на американскиот амбасадор во Скопје. Лидерот на ДУИ Ахмети, информираат од партијата, зборуваше за ставовите на ДУИ во однос на придонесот за стабилност и безбедност во земјата […]

(ВИДЕО) Тодоров: Членови на ДИК се впуштија во постизборен инженеринг

(ВИДЕО) Тодоров: Членови на ДИК се впуштија во постизборен инженеринг

Шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, обвини дека членови на Државната изборна комисија се обиделе да ја оспорат и фалсификуваат волјата на мнозинството граѓани изразена на овие избори. -Целата македонска јавност беше сведок на непрофесионалноста на членовите на ДИК кои се впуштија во пост изборен инжинеринг со тоа што прифатија скандалозен и неоснован […]

Ад хок комисијата не поведе прекршочни постапки за локалните и регионалните медиуми

Ад хок комисијата не поведе прекршочни постапки за локалните и регионалните медиуми

Привремената комисија за следење на медиумското претставување на денешната седница ги разгледа извештаите за регионалните и локалните радиодифузери. На седницата, присутните четворица членови решија да не се поведуваат прекршочни постапки за ниту еден од радиодифузерите. Неколку членови изнесоа забелешки за балансираноста во известувањето на дел од медиумите, но на крајот едногласно беше решено да и се предложи на […]