Избори 2016 – 1

Во Теарце победи СДСМ

Во Теарце победи СДСМ

Официјални резултати од ДИК од денешното прегласување во Теарце: 245 гласа се за СДСМ, а 149 за ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО за Макдеонија освои 2 гласа, а по еден глас за ДУИ, ДПА и Алијанса за Албанците. Претходно, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави дека: „Победата на мнозинството граѓани во земјава кои гласаа за промени се потврди […]

Заев: Теарце избра промени и живот

Заев: Теарце избра промени и живот

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитки до жителите на Теарце велејќи дека тие со своето гласање прецизно го потврдија севкупното расположение во Македонија. – Победата на мнозинството граѓани во земјава кои гласаа за промени се потврди и во мултиетничко Теарце. Најискрени честитки до граѓаните на Теарце кои со своето гласање многу прецизно го потврдија […]

ДИК: 35,29 отсто излезеност до 13 часот на гласачкото место во Теарце

ДИК: 35,29 отсто излезеност до 13 часот на гласачкото место во Теарце

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека на избирачкото место број 2011 во Теарце до 13 часот на гласање излегле 252, или 35.29 отсто од запишани 714 избирачи во Избирачкиот список. Следниот податок за излезеност на гласачите ДИК ќе го соопшти по 17 часот. Гласањето се одвива мирно и без проблеми. Околу 9 часот имаше петнаесетминутен […]

До пладне излезеноста на прегласувањето поголема од 11 декември

До пладне излезеноста на прегласувањето поголема од 11 декември

Околу 150 лица изглегле на гласање до 11:30 часот на избирачкото место 2011 во Теарце, каде денеска се прегласува во рамки на предвремените парламентарни избори 2016. – Гласањето се одвива мирно и без проблеми. До 11:30 часот излезеноста е околу 150 лица, од вкупно запишаните 714 на Избирачкиот список и споредбено со изборите на 11 […]

(ВИДЕО) Чуприна: Одзивот до 10 часот е 10%

(ВИДЕО) Чуприна: Одзивот до 10 часот е 10%

На избирачкото место 2011 во Теарце до сега гласале 70 гласачи или 10%, изјави заменик оретседателката на избирачкото место, Татијана Чуприна. Гласањето започна точно во 7 часот. Присутни беа сите членови на избирачкиот одбор и набљудувачи. Текот на гласањето беше во ред до 8:30 часот, кога востановивме дека една од УВ ламбите не работи, ја […]

Прекинато, па продолжено гласањето во Теарце

Прекинато, па продолжено гласањето во Теарце

Само два часа по отварањето на гласачкото место во Теарце, гласањето беше прекинато. Неколку гласачи кои пристигнаа да го дадат својот глас во училиштето каде се одвива гласањето беа вратени назад и им беше речено да дојдат за еден час бидејќи и двете УВ ламби наменети за проверка не работат. Од избирачкиот одбор претходно не […]

Теарце гласа

Теарце гласа

Утрово во 7 часот беше отворено гласачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општина Теарце каде се прегласува откако Управен суд одлучи да го поништи гласањето во ова тетовско село. Изборниот молк кој започна во петокот на полноќ ќе трае до затворање на избирачкото место во 19 часот. На терен се присутни и […]

ДИК е подготвена за прегласувањето во Теарце, избирачкото ливче е исто

ДИК е подготвена за прегласувањето во Теарце, избирачкото ливче е исто

Утре во Теарце ќе се прегласува на избирачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ по одлуката на Управниот суд да го поништи гласањето на ова избирачко место. Државната изборна комисија едногласно донесе одлука за прегласување бидејќи симулацијата направена од ИТ-секторот покажала дека прегласувањето може да влијае на резултатот од изборите. Според ДИК, Теарце е […]

Изборен молк, во недела се прегласува во Теарце

Изборен молк, во недела се прегласува во Теарце

Почна изборниот молк за повторувањето на гласањето на гласачкото место бр, 2011, во општина Теарце. Молкот ќе трае до недела до 19 часот. За време на изборниот молк, престануваат сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања. Според Изборниот законик, за прекршување на изборниот молк се смета емитувањето: какви било информации, фотографии, […]

Заев: Убеден сум во победа во Теарце

Заев: Убеден сум во победа во Теарце

СДСМ доцна вечерва во спортската сала од основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во Теарце го одржа последниот митинг пред предизборниот молк и повтореното гласање на едно избирачко место во недела во Теарце. На присутните им се обрати лидерот на СДСМ Зоран Заев. – Јас сум убеден во убава победа во Теарце и зборувам за тоа по […]

Шилегов: Теарце во недела ќе гласа за започнатите промени

Граѓаните на Теарце ја имаат таа чест да ја потврдат победата на граѓанска, демократска и единствена Македонија. Сите лаги, манипулации, заплашувања и делби на Никола Груевски и неговите послушници паднаа во вода пред одлучноста на граѓаните да стават крај на режимот и да изберат живот во Македонија, рече Петре Шилегов, носител на кандидатска листа во ИЕ6. […]