Храна

Полнети лигњи

Полнети лигњи

Потребно е: 8 средно големи лигњи 2 главици кромид, ситно сецкани 2 домати 100 гр средина од леб 100 мл млеко или супа 6 чешниња лук, ситно сецкани 1 јајца 1 китка магдонос малку капари 2 ловорови листови 1 гранче мајчина душичка 100 мл бело вино 4 лажици маслиново масло сол, бибер Подготовка: – Средината […]

„Бургер Кинг“ ќе престане да купува месо од малтретирани животни

„Бургер Кинг“ ќе престане да купува месо од малтретирани животни

Синџирот на ресторани за брза храна „Бургер Кинг“ соопшти дека ќе престане да купува пилешко месо од фарми каде се малтретираат животните. Компанијата најави дека планира до 2024 година да купува само кокошки во склоп со стандардите што ги постави организацијата Глобално животинско партнерство. „Бургер Кинг“ смета дека на тој начин ќе се намалат страдањата […]

Вкусни суви колачиња со лешници и чоколадо

Вкусни суви колачиња со лешници и чоколадо

Вкусни, со богат вкус … Потребно е: 400 гр брашно 250 гр растопен маргарин 100 мл масло 100 мл вода 3 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 1 прашок за пециво 100 гр сецкани лешници 100 гр брашно од кокос 100 гр црно чоколадо, сецкано на коцкички 100 гр сусам Подготовка: – Растопете го маргаринот, исецкајте […]

Полнети лепчиња

Полнети лепчиња

Потребно е: 750 гр бело брашно 20 гр свеж квасец 3 јајца 100 мл вода 200 гр кисело млеко 4 лажици масло 1 лажица сол 1 рамно лажиче шеќер за полнењето: 200 гр мелено месо 1 морков 150 гр шампињони 1 страк праз 1 лажица кечап 1 лажица сенф сол, бибер ким масло, за пржење […]

Денови на француската кујна со Оливер Бепмал во Македонија

Денови на француската кујна со Оливер Бепмал во Македонија

Богатиот француски вкус и гастрономија ќе бидат претставни од реномираниот готвач гостин Оливер Бепмал на Денови на француската кујна, што од 21. до 26. март ќе се одржат во рамки на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“. Деновите на француската кујна, како што информира организаторот, се дел од глобалниот настан „Вкусот на Франција“ во кој […]

Фина пита со јаболки

Фина пита со јаболки

Одличен вкус како старинска мрзлива пита … Потребно е: 1 кг јаболки цимет во прав 1 ванилин шеќер шеќер, количината по желба за тестото: 2 чаши (од 250 мл) брашно 2 чаши гриз 1 чаша шеќер 1 ванилин шеќер 1 прашок за пециво прстофат сол 150 гр путер или маргарин шеќер во прав, за посипување […]

Запечено пилешко со праз

Запечено пилешко со праз

Едноставно јадење со пилешко, праз и кашкавал, готово за само 30 минути … Потребно е: 4 парчиња пилешки гради 2 страка праз 1 лажица маслиново масло 25 гр путер 2 лажици брашно 300 мл млеко 100 гр изрендан топлив кашкавал (ајдамер, гауда …) сол, бибер Подготовка: – Месото измијте го и исушете го. Потоа исечете […]

Ролнички со ориз

Ролнички со ориз

Како да го искористите преостанатиот ориз … Потребно е: 16 парчиња шунка 8 парчиња некој топлив кашкавал (Ајдамер, Гауда, Трапист, …) 16 лажици сварен ориз Подготовка: – Прво сварете го оризот во вода со малку масло и сол. – На работна површина ставете едно парче шунка (четвороаголно), одозгора тенко парче кашкавал па повторно парче шунка. […]

Виното на „Стоби“ меѓу најдобрите „шардонеа“ во светот

Виното на „Стоби“ меѓу најдобрите „шардонеа“ во светот

Белото вино „Шардоне“ од бербата од 2015 година на винаријата „Стоби“ доби златен медал на 24. издание на Интернационалниот натпревар на најдобрите вина од сортата „шардоне“ во светот кој се одржа во Франција. Беа оценувани 706 примероци од 38 земји меѓу кои и Јужна Африка, Австралија, Австрија, Канада, Чиле, Шпанија итн. Победниците беа избрани од […]

Македонската храна повторно на популарните светски интернет портали

Македонската храна повторно на популарните светски интернет портали

Пробајте боза, ракија и вино, пинџур, макало, биено сирење и шкембе чорба, научете како се прават традиционални домашни пецива, наведува Интрепид травел во написот „Македонија: земја на питите, страста и изобилството“. Авторите на оваа своевидна репортажа најпрво го пренесуваат искуството од престојот во Маврово и зборуваат за превкусните тиганици што домаќините им ги подготвиле за […]

Лосос мариниран во мед

Лосос мариниран во мед

Уште една идеја за подготовка на вкусна риба … Потребно е: 500 гр филе од лосос 1 чешне лук 1 лажиче свежо рендан ѓумбир 3 лажици маслиново масло 1 лажица соја сос 2 лажичиња багремов мед каенски бибер сол, мелен црн бибер Подготовка: – Во еден сад измешајте ги солта, биберот, изренданиот ѓумбир, каенскиот бибер, […]