Здравје

Со дување свеќички се шират бактерии

Со дување свеќички се шират бактерии

Сите оние кои сакаат роденденски торти после овој текст повеќе никогаш овој десерт нема да го гледаат со исти очи, пишува „Дејли Мејл“. Тимот научници од Универзитетот Клемсон во Јужна Каролина откри дека во текот на дувањето роденденските свеќички, се шират ситни капки плунка која го зголемува количеството бактерии на површината на тортата за дури […]

Првиот генетски модифициран ембрион

Првиот генетски модифициран ембрион

Првпат во историјата американските научници успеаја да ја променат ДНК-та на човечкиот ембрион во обид да ги поправат гените кои носат наследни болести. Истражувачите од Универзитетот во Портланд успеаја да модифицираат неколку ембриони користејќи тешка техника CRISPR. Тимот го предовел американскиот биолог Шукрат Маталипов, кој успеал безбедно да вбризга хемикалија задолжена за поправка на „погрешни […]

ВИДЕО: Синтетичка дрога што ги претвора луѓето во „зомбија“

ВИДЕО: Синтетичка дрога што ги претвора луѓето во „зомбија“

Шокирачки снимки од англискиот град Нотингем го покажуваат вџашувачкиот ефект на нова синтетичка дрога врз луѓето, пренесува „Дејли Меил“. Видеото го снимил случаен минувач. На него се гледа како еден од „храбрите” лежи на улица свртен со лицето надолу, додека друг си „гушнал“ една корпа за отпадоци и не може да се „одлепи“ од неа. […]

Силни менстраулни болки може да се предзнак за неплодност

Силни менстраулни болки може да се предзнак за неплодност

Ако имате силни грчеви кои ве спречуваат во извршување на секојдневните активности, морате да знаете дека овој вид на грчеви не е многу нормална ситуација. Голем број на жени ја имаат таа несреќа многу добро да знаат што се менструални грчеви, а само ретките среќници немаат поим со каков проблем остатокот од жените се соочуваат. […]

Зеленчук што го подмладува мозокот

Зеленчук што го подмладува мозокот

Клучните хранливи состојки може да го забават влошувањето на состојбата мозокот, па дури и да му ја врати некогашната сила. Две порции на ден спанаќ или кељ го подмладуваат мозокот и до 11 години, првенствено поради витаминот К. Во истражувањето се мерени когнитивните способности на старите луѓе, а се покажало дека оние кои редовно јадат […]

Многу е важно бебињата да спијат на грб

Многу е важно бебињата да спијат на грб

Американската Академијата на педијатри тврди дека спиењето на грб е најдобриот начин да се спречи развојот на синдромот на ненадејна смрт кај новороденчињата. Бебето не би требало често да се остава да спие во седечка положба. Новородените бебиња би требало да спијат на грб, а не на страна или на стомак, како што вообичанео лекарите […]

Пресметајте која е вашата идеална тежина

Пресметајте која е вашата идеална тежина

Жените често ја замислуваат својата идеална тежина помала од препорачаната, додека мажите сметаат дека нивната телесна тежина треба да биде поголема од прпорачаната. Идеалната телесна тежина се проценува земајќи ги предвид висината, возраста и полот на одредена личност. Таа подразбира оптимален удел на поедини компоненти на телото (масно ткиво, коскена маса, мускулна маса и вода). […]

Популарната музика го опушта пациентот пред операција

Популарната музика го опушта пациентот пред операција

Музиката во операционите сали ја намалува нервозата кај пациенти кои се подготвуваат за операција, тврдат хирурзи од болницата „Џон Редклиф” во британскиот град Оксфорд. Музиката дури може да помогне и во заздравување по оперативниот зафат, при што најделотворни се популарните хитови. Сличен ефект е постигнат и кај пациенти оперирани со локална анестезија. Слушањето музика за […]

Мозокот на психопатите функционира поинаку отколку кај здравите луѓе

Мозокот на психопатите функционира поинаку отколку кај здравите луѓе

Студијата спроведена со 49 лица покажа дека психопатите прават сосема поинакви избори од луѓето без ова нарушување. Др. Џош Бакхолц, невролог од Харвард, проучувал мозоци на 49 лица кај кои е утврдена оваа болест. – Со години бевме фокусирани на идејата дека психопатите се луѓе кои не се во состојба да ги генерираат своите емоции […]

Акција за бесплатно и анонимно тестирања за Хепатит Ц во Рамстор мол во Скопје

Акција за бесплатно и анонимно тестирања за Хепатит Ц во Рамстор мол во Скопје

Акција за бесплатно и анонимно тестирања за Хепатит Ц ќе се одржи денеска од 9:30 до 12 часот во ТЦ Рамстор мол во Скопје, по повод Светскиот ден за борба против хепатит, а во организација на Хепар Центар Битола. На акцијата ќе присуствува и заменик-министерот за здравство, Гоце Чакаровски. Целта на настанот е подигнување на […]

Хипохондриците живеат подолго

Хипохондриците живеат подолго

За хипохондриците најчесто се вели дека нивната непотребна грижа за здравјето „ќе ги однесе в гроб”, но една нова студија покажува тие всушност живеат подолго. Генерално, невротичните луѓе кои го оцениле своето здравје како лошо без физички причини за тоа, имаат помал ризик од смрт. Се смета дека „здравите невротици” повеќе водат грижа за своето […]