Здравје

Хранливи материи со кои изобилува сончогледот

Хранливи материи со кои изобилува сончогледот

Семките од сончоглед се идеални здрави грицки, што брзо го уништуваат гладот, додека истоврено организмот обезбедува мноштво витамини, минерали и есенцијални масни киселини. Во 30 грамови сирови излупени семки од сончоглед има 175 калории, седум грамови протеин, шест грамови јаглехидрати и 15 грамови масни киселини. Семките од сончоглед претставуаат силен извор на витамин Е – […]

Кусите „дремки“ не прават посреќни и попродуктивни

Кусите „дремки“ не прават посреќни и попродуктивни

Британските истражувачи откриле дека дремката, не помага само одморни да го завршите работниот ден, туку може да ве направи посреќни. Над 1.000 луѓе на различна возраст учествувале на интернет анкета на Единбуршкиот интернационален фестивал на науките. Резултатите покажале дека нивното ниво на среќа зависи од тоа дали и колку долго дремнуваат во текот на денот. […]

Несоницата предизвикува мозочни и срцеви удари

Несоницата предизвикува мозочни и срцеви удари

Големо повеќегодишно истражување покажува дека несоницата (инсомнија) е многу опасна по здравјето, дека предизвикува срцеви и мозочни удари, како и дека кај жените тој ризик е малку поголем отколку кај мажите. Студијата, која траела 30 години и следела 160.000 луѓе, утврдила дека лошиот сон, како и неговиот недостиг имаат катастрофални последици по здравјето. Милиони луѓе […]

Топлата купка ги топи калориите исто како и пешачење од 30 минути

Топлата купка ги топи калориите исто како и пешачење од 30 минути

Опуштањето во топла купка, во зависност од тоа колку е топла водата, може да поднесете за топење на калориите, исто како и шетање од 30 минути, велат истражувачите од британскиот Универзитетот во Лоуборо. Тим на истражувачи следеле 14 мажи преку два теста. Едната група мажи морале еден час да возат велосипед, а другата да лежат […]

Мешунките како превенција за дијабетес

Мешунките како превенција за дијабетес

Резултатите од едно неодамнешно истражување покажаа дека мешунките како леќа, наут, грашок, соја и слично помагаат како превенција за дијабетес тип 2. Во истражувањето учествувале 3.349 лица кои имале висок ризик од кардиоваскуларни заболувања, но немале дијабетес тип 2. Нивната здравствена состојба е следена четири години и утврдено е дека испитаниците кои редовно консумирале мешунки […]

Цигарата не ве смирува, туку ве прави депресивни

Цигарата не ве смирува, туку ве прави депресивни

Пушачите имаат 70 отсто поголеми шанси да страдаат од депресија и анксиозност, покажува нова студија. Истражувачите велат дека оставањето на пушењето може да им помогне на луѓето да се борат против овие проблеми и да го подобрат своето ментално здравје. Откриено е дека ризикот од тие проблеми кај лица кои пред повеќе години го оставиле […]

Необичен чај против несоница

Необичен чај против несоница

Бананите изобилуваат со бета-каротен, витамини од групата Б и витамин Ц и Е. Содржат многу хранливи влакна и препорачливо е да се консумираат секое утро. Бананите благотворно делуваат кај несоницата. Доколку патите од несоница, чајот од банана и цимет ќе ви помогне да имате убав сон. Подготовка: Излупете една банана и ставете ја цела во […]

Две намирници што помагаат за киселина во желудникот

Две намирници што помагаат за киселина во желудникот

Киселината во желудникот може да се јави по лути и масни оброци, како и пиењето на кафе или алкохол. Постојат две намирници што помагаат за намалувањето на киселините – ѓумбирот и сировите бадеми. Едноставно земете парче ѓумбир, сварете го во вода, и така подготвената течност испијте ја. За да ја смирите желудечната киселна земете десетина […]

Мамурлукот заминува во историјата

Мамурлукот заминува во историјата

За надминување на мамурлукот по „бурната“ ноќ, многумина користат разни природни препарати или лекови, но една коземетичка компанија сега на пазарот исфрли спреј за отсранување на видливите негативни ефекти од прекумерната конзумација на алкохол. Компанија „Ту Фејсед“ тврди дека спрејот ги отсранува видливите знаци на заморот од пијанството, како што се подочниците. Според производителот, спрејот […]

Наскоро стигнува вакцина против вирусот зика

Наскоро стигнува вакцина против вирусот зика

Истражувачите на Медицинскиот факултет „Бејлор“ во Хјустон ја почнаа втората фаза на клинички истражувања на новата вакцина против вирусот зика, а резултатите треба да ги добијат кон крајот на оваа година. Ендрју Пекош, професор по микробиологија и имунологија на Универзитетот „Џонс Хопкинс“, смета дека вакцината има голем потенцијал да спречи појава на болеста, а задоволен […]

Остатоци од храната штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?

Остатоци од храната штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?

Со оглед на брзото темпо на модерниот живот, ретко кој денес може да одвои време и енергија за свежо подготвена храна, а остатоците се речиси половина од сите оброци на просечен вработен човек. Иако нема ништо проблематично во довршување на вчерашната вечера или ручек, секоја храна не е добра за конзумирање вториот или третиот ден, […]