Здравје

Здравје во кора од портокал

Здравје во кора од портокал

Кога станува збор за овошјето, кората во голем број случаи ја фрламе, бидејќи од неа нема никаква корист или, не сакаме да ја јадеме. Меѓутоа, експертите тврдат дека кората од портокал е добра за здравјето и за убавината. Една од најдобрите здравствени придобивки од кората од портокал е тоа што таа има за 200 проценти […]

Само една цигара дневно му штети на женскиот организам

Само една цигара дневно му штети на женскиот организам

Најновото истражување на американскиот институт за кардиологија при Универзитетот „Алберт Мазанковски“ покажува дека не мора да се биде сериозен пушач за да постои зголемен ризик од ненадејни срцеви удари. Студијата порачува дека жените кои ќе запалат само една цигара дневно имаат поголем ризик да починат при срцев удар, отколку оние кои не пушат. Истражувањето, кое […]

Пет работи што иритираат кај новите мајки

Пет работи што иритираат кај новите мајки

Иако околината треба да го разбере и да го толерира мајчинството, сепак постојат ситуации кога новите мајки знаат да претераат. 1. Разговор со бебето преку телефон. Гугањето, гласното смеење или првите зборови се важни за мајката и таа сака тоа да го подели со целиот свет. Но, непријатно е кога мајката ќе ја стави телефонската […]

Зимски намирници кои го подобруваат здравјето

Зимски намирници кои го подобруваат здравјето

Студените временски прилики не принудуваат поголем дел од времето да го поминуваме дома и да конзумираме силна, зачинета храна. Сепак, во зисмкиот период мора да се води сметка за видот на исхраната која се конзумира, со цел да се спречат повеќе настинки и вируси. Избегнувањето на физичка активност и конзумирањето нездрава храна е најлесниот пат […]

Шеќерот е виновен за брчките

Шеќерот е виновен за брчките

Не е тајна дека слатките лошо влијаат на изгледот на телото, но дерматолозите предупредуваат на уште една „опасност“. Шеќерот го забрзува стареењето на кожата, бидејќи со процесот на глокозилација (поврзување на шеќерот за протеините и липидите) се создаваат предвремени брчки, а може да се оштети и структурата на обвивката на телото. Доколку сакате да се […]

И мажите имаат биолошки часовник

И мажите имаат биолошки часовник

За разлика од мажите, жените се родени со фиксен број на јајце клетки, кои се фундаментални за репродукцијата и со самото тоа по навршените 35 години возраст, имаат тешкотии да забременат. Мажот на тие години создава над сто милиони сперматозоиди на ден, по илјада за секое отчукување на срцето. Теоретски, мажот произведува сперма која е […]

Аспиринот може да го спречи развивањето на ракот

Аспиринот може да го спречи развивањето на ракот

Пациентите кои имаат висок ризик од заболување од канцер би можеле да се заштитат со редовно земање на аспирин, тврадт научници. Постојат докази дека земањето аналгетици може да ги намали шансите за добивање рак за речиси една третина, пишува британскиот весник „Дејли Мејл“. Весникот објавува дека следната година Велика Британија ќе ја разгледа можноста на […]

Чоколадото ја „лекува“ кашлицата

Чоколадото ја „лекува“ кашлицата

Чоколадото може да биде лек против постојана кашлица, покажува најновото истражување. Научниците во какаото пронашле состојки за кои се знае дека ги ублажуваат симптомите на акутна и хронична кашлица. Околу 300 луѓе со постојана кашлица учествувале во клиничко испитување во Велика Британија, каде добивале природни хемикалии на теобромин, добиени од какаото, двапати дневно во текот […]

Грчки научници создадоа маслинки збогатени со пробиотици

Грчки научници создадоа маслинки збогатени со пробиотици

Грчки научници создадоа маслинки, збогатени со пробиотици и чувани помалку во сол, јавија грчките медиуми. Истражувачите од Атинскиот универзитет изолирале бактерија од маслиновото растение, кое подоцна го користеле при маринирање на зелени маслинки. Пробиотикот во маслинките се задржува најмалку четири месеци по пакувањето на производот. Научниците истакнуваат дека нема промена на вкусот, но се подобрува квалитетот на маслинката, која станува полезна за […]

Што не смеете да им пренесете на своите деца

Што не смеете да им пренесете на своите деца

Доколку сте опседнати со диети, чистота или сте зависник од Интернет, потрудете се тие опсесии да не влијаат врз вашите деца. Добро е кога детето од родителите ќе наследи оптимизам или одлично памтење и совршена моќ на забележување, но што ќе се случи доколку „собере“ и ситни нервози, опсесии или стравови, кои навистина можат да […]

Помнењето може да влијае на апетитот

Помнењето може да влијае на апетитот

Британски научници од Универзитетот Бристол утврдиле дека потсетувањето на голем оброк може да го зголеми чувството на заситеност. Според податоците собрани од 100 испитаници, неточните спомени можат да го зголемат апетитот. Оваа појава би можела да се употреби за манипулација со апетитот кај лицата кои се обидуваат да го ограничат внесувањето на храна. Се покажало […]