Здравје

Очила за далтонисти

Очила за далтонисти

Научници создале очила кои би можеле да го трансформираат начинот на кој далтонистите го гледаат светот околу себе. Очилата се со розеви стакла, кои ги зајакнуваат црвената и зелената боја и им овозможуваат на далтонистите подобро да ги разликуваат овие две бои. – Главниот проблем кај далтонистите е тоа што тие не ја гледаат разликата меѓу […]

Амбициозните мајки лошо влијаат врз децата

Амбициозните мајки лошо влијаат врз децата

Мајките, кои ги оптоваруваат децата со активности и го контролираат секој дел од нивниот живот, предизвикуваат големо незадоволство кај децата, пишува „Дејли мејл“. Група научници изврши експеримент над повеќе од 2.000 деца од предучилишна возраст за време на играта со мајките. Научниците дошле до заклучок дека амбициозните мајки им го наметнувале на децата начинот на […]

Вештачки направен вирус ги убива клетките на ракот

Вештачки направен вирус ги убива клетките на ракот

Вирус создаден со генетски инженеринг тестиран на 30 пациенти кои биле во последната фаза на рак на црниот дроб, значајно го продолжил нивниот живот, ги уби туморите и спречил развој на нови, сооштија научниците. Шеснаесет пациенти на кои им е дадена голема доза од вирусот живееле во просек подолго за 14,1 месец во однос 6,7 месеци […]

Тренинг на конкретно размислување нов лек за депресија

Тренинг на конкретно размислување нов лек за депресија

Нова научна студија укажува дека иновативниот психолошки третман под името „тренинг на конкретност“ би можел да ја намали депресијата за само два месеци. Научниците од Универзитетот Ексетер велат дека новата техника може да се спроведува и како терапија за самопомош. Тренингот на „конкретно размислување“ е новитет на полето на психолошка помош за заболените од депресија, […]

Солзите ослободуваат од стрес, болка, го јакнат имунолошкиот систем…

Солзите ослободуваат од стрес, болка, го јакнат имунолошкиот систем…

 Научниците на Универзитетот Индијана неодамна докажаа дека мажите кои плачат имаат поголема самодоверба од тие кои се воздржуваат да заплачат. Доказите укажуваат дека солзите ја намалуваат алергијата, ја намалуваат болката кај ревматолошкиот артритис, а го регулираат и имунолошкиот систем… Во студијата од 2006 година, експертите проучувале реакции на 60 лица кои страдале од екцем и […]

Исхраната влијае на квалитетот на сонот

Исхраната влијае на квалитетот на сонот

Ново истражување од Универзитетот во Пенсилванија укажува на врската меѓу исхраната на луѓето и квалитетот на сонот. – Познато е дека лицата кои спијат 7-8 часа во текот на ноќта генерално имаат подобро здравје и квалитет на животот, така што одлучивме да дознаеме дали постојат разлики во исхраната на луѓето кои спијат кратко, долго или […]

Плескавиците од коњско месо не се опасни за здравјето

Плескавиците од коњско месо не се опасни за здравјето

Британскиот министер за земјоделство и животна средина  Овен Патерсон изјави денеска дека плескавиците од коњско месо не се опасни за здравјето на луѓето, како и дека во аферата што продолжува да се шири низ ЕУ, потрошувачите треба да очекуваат нови сознанија и изненадувања. Во разговор за Би-Би-Си, Патерсон вели дека аферата не е здравствен случај, […]

Бебињата учат подобро во седечка положба

Бебињата учат подобро во седечка положба

Бебињата на возраст од 5,5 месеци кои имаат поддршка за да седат се во можност да користат обрасци за разликување на предмети, покажуваат резултатите од едно истражување. – Важен дел на човечкиот когнитивен развој е способноста да се разбере дали набљудуваниот објект е ист или различен од објектот, кој е виден претходно, изјави Ребека Вудс, […]

Смртоносниот лек „Диане 35“ се продава во Македонија

Смртоносниот лек „Диане 35“ се продава во Македонија

Лекот „Диане 35″ се продава во Македонија, иако од него починаа две лица во Франција, додека млада девојка во Хрватска едвај преживеала откако лекот кој требало да и помогне, и предизвикал тромбоза на десната рака, објави Новатв.мк. Овој препарат во Македонија им се дава на девојчиња кои имаат хормонски промени или мозолчиња по лицето. Според […]

По млекото „Дукат“, се повлече и туната „Риал“

По млекото „Дукат“, се повлече и туната „Риал“

Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора по веста за млекото „Дукат“, ја повлекоа и конзервата со туна „Риал“, под сомнение дека содржи високо ниво на хистамин. Лекарите изјавиле дека сардините се потенцијално ризични, затоа што содржат тешки метали, па брендовите со сомнителен квалитет треба да се избегнуваат иако се многу поефтини. Туната „Риал“ е […]

Хрватите смируваат: Нема причина за паника од млекото на „Дукат“ и „Виндија“

Хрватите смируваат: Нема причина за паника од млекото на „Дукат“ и „Виндија“

Откако вчера поради присуство на канцероген афлатоксин побара повлекување на трајното мелко на двата производители „Дукат“ и „Виндија“, хрватското Министерство за земјоделство денеска порача дека нема причина за паника, бидејќи треба да се конзумираат големи количини на млеко за штетните материи да имаат било какво влијание врз човечкиот организам. Претставници на Министерството соопштија дека примероци […]