Здравје

Спиењето со родителите не е штетно за детето

Спиењето со родителите не е штетно за детето

Родителите кои спијат во ист кревет со детето не го изложуваат на ризик здравјето на детето, ниту го загрозуваат својот брак, наведуваат психолозите. Психологот Дарси Нарваез од Универзитетот Нотр Дам им советува на родителите да не се грижат и дека осамостојувањето на децата и преминувањето во детската соба е само прашање на време. Возраста на […]

Одбележување на Светскиот ден на бубрегот

Одбележување на Светскиот ден на бубрегот

 По осми пат денеска во Скопје ќе биде одбележан Светскиот ден на бубрегот чие мото оваа година е „Стоп за акутното бубрежно оштетување“. Одбележувањето на овој ден ќе се одржи во организација на Здружението на бубрежно болни граѓани Нефрон, со стручна поддршка на Здружението на нефролози и Македонското здружение за нефрологија, дијализа, трансплантација и вештачки […]

Вакцината против свински грип има и мал ризик за нервно пореметување

Вакцината против свински грип има и мал ризик за нервно пореметување

Вакцината против свинскиот грип, поточно вирусот H1N1, има ризик „кој може да се толерира“ од нервно пореметување, познато како Гијен-Бареов синдром, утврдија американски експерти. Се работи за автоимуно пореметување кое може да предизвика слабост на мускулите или привремена парализа. Помеѓу 23 милиони американци кои се вакцинирани за време на епидемијата свински грип во 2009-та и […]

Со тест преку крв ќе се открива Алцхајмерова болест

Со тест преку крв ќе се открива Алцхајмерова болест

 Британски научници развија тест што врз основа на анализа на примерок од крв овозможува откривање на Алцхајмерова болест во ран стадиум. Новиот тест открива комбинација на крвни маркери кои се специфични за Алцхајмеровата болест, појаснуваат истражувачите од Универзитетот Нотингем. Со оглед дека примената на тестот е брза и едноставна, се очекува дека ќе може да биде користен […]

Годишното време влијае на холестеролот

Годишното време влијае на холестеролот

Наодите на бразилски научници укажуваат на можноста временските услови да влијаат на концентрацијата на ХДЛ и ЛДЛ холестеролот во крвта. Истражувачите од универзитетот во Кампинас се користеле со податоци собрани од околу 227.000 испитаници. Се покажало дека во зима кај учесниците во истражувањето доаѓало до зголемување на концентрацијата на т.н. лошиот (ЛДЛ) холестерол за просечно […]

Со секој клик на компјутерското „глувче“ губиме 1,42 калории

Со секој клик на компјутерското „глувче“ губиме 1,42 калории

Нема залуден напор, тврди еден јапонски истражувач кој откри дека и со помош на компјутерското „глувче“ можеме да ослабеме. Во книгата „Претворете се во калории“ (Convert Anything to Calories), која неодамна е објавена во Јапонија, тој наведува дека со секој клик на глувчето губиме 1,42 калории. Овој резултат го добил врз основа на просечната величина […]

По бременоста стапалата остануваат поголеми

По бременоста стапалата остануваат поголеми

Повеќето жени по породувањето сакаат да се вратат на старата телесна тежина, но постои еден дел од телото, кој никогаш не се враќа во првобитната состојба, покажуваат резултатите од истражувањето објавено во списанието „American Journal of Physical Medicine and Rehabilitation“. Станува збор за стапалата, кои за време на бременоста можат да се зголемат за цел […]

Детството завршува на 12 година

Детството завршува на 12 година

Децата во светот на возрасните влегуваат околу 12 година, што е последица на влијанието на интернетот, на рекламите и притисокот од врсниците, покажуваат резултатите од истражувањето на британската интернет-страница „нетмамс“ (netmums). Еден од десетте испитани родители изјавија дека безгрижното детство на нивните ќерки завршило во десетта година по притисокот порано да пораснат. Само два отсто […]

Нова студија ги поврзува гумите за џвакање со помнењето

Нова студија ги поврзува гумите за џвакање со помнењето

Списанието „British Journal of Psychology“ објави наоди од најново истражување според кое гумите за џвакање биле поврзани со подобри резултати на тестирањето на помнењето. Велшки научници од Универзитетот Кардиф тврдат дека џвакањето позитивно влијае на концентрацијата и го олеснува помнењето на информации кои испитаниците ги добиваат по пат на вид или слух. Во новото истражување учествувале […]

Одобрен лек за редуцирање на алкохолот

Одобрен лек за редуцирање на алкохолот

Европската комисија го одобри пласирањето на европскиот пазар на првиот лек „Селинкро“, кој го редуцира внесувањето на алкохол во организмот и претставува иновација во лекувањето на зависниците од алкохол, соопшти фармацевтската компанија „Лундбек“, која го произведе лекот. Одобрувањето на лекот „Селинкро“ важи за сите 27 земји членки на ЕУ. Компанијата „Лундбек“ очекува дека лекот би […]

Книги наместо антидепресиви

Книги наместо антидепресиви

Британските лекари на пациентите кои страдаат од помали психолошки нарушувања наскоро ќе можат, наместо лекови, да им препорачуваат книги за кои се смета дека имаат позитивно терапевтско дејство. Весникот „Дејли телеграф“ пишува дека од следниот мај пациентите кои страдаат од депресија или анксиозност ќе можат во библиотеките „на рецепт“ да изнајмуваат книги за кои лекарите […]