Здравје

Антиоксиданти со кои изобилува црното вино

Антиоксиданти со кои изобилува црното вино

Црното вино содржи флавоноиди и сапонини што го штитат организмот од кардиоваскуларни заболувања, како и ресвератрол, еден од најмоќните антиоксиданти што му помага на организмот да го отстрани заситените масти. Едно истражување покажа дека лицата кои имаат навика во текот на денот да испијат една чаша црно вино имаат пониско ново на холестерол од оние […]

Зголемени расходи и број на смртни случаи од пушење до 2030 година

Зголемени расходи и број на смртни случаи од пушење до 2030 година

Трошоците на глобалната економија, поврзани со пушењето, ќе надминат еден билион долари годишно, а од цигарите животот ќе го загубат 30 отсто повеќе луѓе до 2030 година во споредба со досега, покажуваат резултатите од денеска објавеното истражување на Светската здравствена организација и американскиот Национален институт за борба против ракот. Трошоците далеку ги надминуваат глобалните приходи […]

Родителите го пренесуваат стресот на децата

Родителите го пренесуваат стресот на децата

Родителите денес се под се поголем стрес поради работата, пари, недостиг на слободно време и се потешко ја контролираат нервозата. Но, нивниот стрес се пренесува на децата. За да се избегне тоа психолозите предлагаат неколку начини. 1. Важно е родителите да го насочат вниманието на себе, да научат да се релаксираат на кратко. Кога родителите […]

Луѓето кои живеат крај автопати имаат поголем ризик од деменција

Луѓето кои живеат крај автопати имаат поголем ризик од деменција

Луѓето кои живеат во близина на автопати имаат поголем ризик да заболат од деменција, покажуваат истражувањата објавени во медицинското списание „Лансет“. Околу 10 отсто случаи на деменција кај лица кои живеат 50 метри од автопат, причина може да биде сообраќајот, се наведува во резултатите на студијата. Истражувачите кои следеле околу два милиона луѓе во Канада […]

Пивото е добро за срцето, обилува со антиоксиданси и го намалува стресот

Пивото е добро за срцето, обилува со антиоксиданси и го намалува стресот

 Пиејќи пиво во организмот внесуваме повеќе хранливи материи од колку што мислиме. Истражувањата поврзани со умерено конзумирање на пиво покажуваат дека пивото е добро за срцето и коските, го намалува ризикот од дијабетис и го подобрува психолошкото и конгитивното здравје. Пивото е еден од најпопуларните и најстари алкохолни пијалаци кои многумина го сметаат за течна […]

Болките во рамото може да укажуваат на проблеми со срцето

Болките во рамото може да укажуваат на проблеми со срцето

 Ако имате болки во рамото, тоа би можело да укажува на проблеми со срцето, тврдат научниците. – Ако некој има проблеми со ротационата манжетна на рамото, тоа може да биде знак на некоја друга состојба, т.е. проблеми со срцето, изјави Курт Хегман од Универзитетот во Јута. Во истражувањето научниците анализирале податоците од 1.226 лица, при […]

Мажите не се свесни за ризикот од неплодност

Мажите не се свесни за ризикот од неплодност

Голем број мажи не се свесни дека некои фактори, како дебелината или држењето на лаптоп во скут, можат негативно да влијаат на бројот на сперматозоидите и така да се зголеми ризикот за неплодност. Научници од канадскиот Универзитет „Мекгил“ утврдија дека кај учесниците во нивните студии можат точно да идентификуваат дека само половина од нив се […]

Поедноставно лекување за пациентите со дијабетес

Поедноставно лекување за пациентите со дијабетес

Болните од дијабетес ги очекува полесно лекување со нови комбинации на лековити материи, кои сега ќе бидат концентрирани во една таблета, јави дописникот на МИА од Прага. – Оваа таблета, покрај досега користените ќе содржи и нови препарати, кои значително го намалуваат шеќерот во организмот и истовремено ја намалуваат телесната тежина на пациентите, изјави дијабетологот […]

Како да се изборите со празничната депресија?

Како да се изборите со празничната депресија?

Вечерњи лист – Загреб Сезонското афективно нарушување, кое на многумина им е познато по името „празнична депресија”, два пати почесто ги погодува жените. Ова нарушување спаѓа во форми на нарушувања на расположението, а е карактеристично за студените месеци. Симптомите се слични на другите нарушувањана расположението: нерасположение, губење на енергија и замор, зголемен апетит, поспаност. „Причините […]

Како да се избегне главоболка од вино?

Како да се избегне главоболка од вино?

Најсигурен начин да се избегне главоболка после вино е да се консумира умререно. Меѓутоа, ретки се тие кои ја знаат причината за главоболката, а тоа не е само чашка повеќе. Според Винепаир, главните виновници за главоболката се танинот, хистаминот и шеќерот. Танини се антиоксиданси кои се наоѓаат во лушпата на грозјето, семките и рачките и […]

ВИДЕО: Невролозите откриле песна што ја намалува анксиозноста за 65%

ВИДЕО: Невролозите откриле песна што ја намалува анксиозноста за 65%

Психолошките симптоми на анксиозноста се претерана плашливост и загриженост, чувство на внатрешна напнатост и немир, ослабена концентрација, раздразливост, зголемена чувствителност на бука, лесно заморување, слаба меморија која често е резултат на намаленото внимание и концентрација. Телесните симптоми на анксиозноста се забрзана работа на срцето, тешко дишење, чувство на недостаток на воздух, стегање во градите, сува […]