Здравје

Умереното консумирање алкохол влијае на кардиоваскуларното здравје

Умереното консумирање алкохол влијае на кардиоваскуларното здравје

Неодамнешното истражување во кое учествуваа 1,9 милиони здрави, возрасни Британци покажа дека едно пиво или чаша црно вино дневно може да помогне како превенција за кардиоваскуларните заболувања. Имено, научниците утврдиле дека лицата кои пијат по седум пива (од половина литар) на неделно ниво или седум чаши (од по 175 милилитри) црно вино неделно, имаат помал […]

Лукот како лек за отсранување брадавици

Лукот како лек за отсранување брадавици

Природата секогаш ни нуди природни лекови за многу болести, кои можат значително да ја подобрат нашата здравствена состојба. Лукот е еден од најмоќните природни лекови што може да биде поефикасен и од антибиотик. Лукот го штити нашиот организам од бактерии, габички и инфекции, а најефикасен е кога се конзумира на празен желудник. Научно истражување покажало […]

Ибупрофен или парацетамол: Кога треба да се зема лекот?

Ибупрофен или парацетамол: Кога треба да се зема лекот?

За менструалните болки, болките во грбот, па до обични главоболки, луѓето најчесто земаат аналгетици кои им се при рака, не водејќи премногу сметка за тоа кој лек е подобро да се одбере. Најчесто се користат лекови кои соддржат парацетамол или ибупрофен, но важно е да се знае дека секој има различен начин на делување и […]

Наскоро лек против стареење

Наскоро лек против стареење

Експериментите на холандските научници спроведени на глувци, сугерираат дека со помош на нов лек можно е да се запрат некои аспекти на стареењето, пренесоа медиумите. Третираните глувци стекнале поголема издржливост и ново крзно, а засилена е и функцијата на некои органи, објавија истражувачите на Универзитетот Ерасмус во Ротердам. Делувањето на лекот се темели на отстранување […]

На што треба да се обрне внимание при конзумирањето кафе?

На што треба да се обрне внимание при конзумирањето кафе?

Кафето претставува еден од омилените пијалаци во светот, а истовремено и одличен извор на антиоксиданси. Меѓутоа, освен советот за умерено конзумирање кафе, ќе биде добро да обрнете внимание и на други навики. За почеток, ако наутро пиете кафе, а претходно не појадувате, потрудете се да внесете доволно течност пред да го конзумирате. Идеално е пред […]

Контрацептивните таблети ги штитат жените од одредени видови на рак

Контрацептивните таблети ги штитат жените од одредени видови на рак

Жените кои користат контрацептивни апчиња се заштитени од некои видови на рак во период оф 30 години, покажа едно истражување. Според научниицте, жените кои користат таблети за контрацепција имаат помали шанси за рак на дебелото црево, ендомтеријата или јајниците, од оние кои не користат контрацепција. Истражувачите од Универзитетот во Абердин го проучувале ризикот од заболување […]

Големо откритие: Белите дробови не служат само за дишење

Големо откритие: Белите дробови не служат само за дишење

Научниците открија дека белите дробови не служат само за дишење, а извештајот за нивната помалку позната улога е објавен во списанието „Нејчр“. Експерти од Универзитетот во Калифорнија ги проучувале белите дробови и откриле дека тие произведуваат околу половина тромбоцити, крвни зрнца што се важни за згрутчувањето на крвта. Долго време се претпоставуваше дека повеќето, ако […]

Седум намирници кои го јакнат здравјето на секој организам

Седум намирници кои го јакнат здравјето на секој организам

Здравите оброци се полни со хранливи материи, кои имаат широк спектар на дејство врз здравјето во целина. – Житарки Идеални се за појадок, најдобро е да се варат во млеко, не во вода. Го намалуваат шеќерот во крвта. – Спанаќ Голем извор на железо, калциум и витамини А и Ц. Одличен за коските и мозочната […]

Редовното решавање на енигматика влијае на помнењето

Редовното решавање на енигматика влијае на помнењето

Едно истражување покажа дека редовното решавање на крстозбори, судоку и други загатки поволно влијае на способноста за помнење. Важно е постојано да ги менувате загатките што ги решавате. Потребно е да се направат уште истражувања за да се утврди дали решавањето на енегматика штити од сенилна деменција, но секако е добро уште во младоста да […]

Турски универзитет нуди бесплатна храна за студентите кои ќе се откажат од пушење

Турски универзитет нуди бесплатна храна за студентите кои ќе се откажат од пушење

Универзитетот во турскиот град Амасја им вети бесплатна храна во текот на целата година на оние студенти, кои ќе се откажат од пушењето цигари, јави агенцијата Анадолија. Ректорот на Универзитетот, Метин Орбај вели дека целта на проектот е да се поддржат студентите, кои решиле да се откажат од оваа лоша навика. Организаторите на оваа кампања […]

Мразот ги ублажува подочниците

Мразот ги ублажува подочниците

Доколку често имате проблем со потемнети подочници или отечени капаци на очите обидете се да го решите проблемот со мраз. Едноставно ставете неколку коцки мраз во меко платно и потоа држете ги 3-4 секунди под очите. Постапката повторете ја неколкупати. Уште поефикасно решение е наместо со вода мразот да го подготвите со зелен чај. Исто […]