Здравје

Осум најголеми заблуди на пушачите

Осум најголеми заблуди на пушачите

Данас – Белград Дури и тие кои се обидуваат да ги остават цигарите по своја волја повторно почнуваат да пушат само затоа што не ги сфатиле заблудите кои им се наметнати преку филмовите, музиката, стереотипите и општеството, укажува Миленко Петронијевиќ, поранешен пушач, терапевт во Центарот за одвикнување од пушење Ален Кар. Основните заблуди на пушачите […]

Често консумирање помфрит го зголемува ризикот од прерана смрт

Често консумирање помфрит го зголемува ризикот од прерана смрт

Начинот на кој се подготвува компирот многу влијае на човековото здравје. Лица кои јадат пржени компири два или повеќе пати во неделата, имаат поголеми шанси да умрат млади, од тие кои ги избегнуваат, покажува истражувањето објавено во „Американскиот журнал за клиничка исхрана“. – Конзумирањето на пржен компир се зголемува во целиот свет, загрижен е доктор […]

Лекарите ги советуваат мајките по царскиот рез да џвакаат гуми за џвакање

Лекарите ги советуваат мајките по царскиот рез да џвакаат гуми за џвакање

Жените кои се породуваат со царски рез, потоа секојдневно треба да џвакаат гуми за џвакање, велат експерите. Многу жени по царскиот рез страдаат од постоперативен илеус, што е медицински термин за „мрзливи црева“, по овој зафат. Студијата спроведена во Филаделфија покажа дека нормалното функционирање на цревата може да се врати со џвакање гуми за џвакање […]

Хранливи вредности со кои изобилуваат црешите

Хранливи вредности со кои изобилуваат црешите

Црешите поседуваат многу хранливи вредности, поради тоа е препорачливо да се консумираат во големи количини. Во 100 грама цреши (без семка) има 13 грама шеќер, еден грам протеин, 0.2 грама масти и два грама влакна (вкупно 63 калории). Кога станува збор за витамини и минерали, црешите содржат витамин Ц, мала количина на витамин Б-комплекс, како […]

Мајките кои дојат покусо од шест месеци му наштетуваат на црниот дроб на бебето

Мајките кои дојат покусо од шест месеци му наштетуваат на црниот дроб на бебето

Бебињата кои мајките ги дојат помалку од шест месеци имаат 40 отсто поголем ризик од заболување на црниот дроб, додека тие шанси кај дебелите мајки се двјоно поголеми. Децата кои мајките не ги дојат или престануваат да ги дојат во првите шест месеци, на тој начин имаат зголемен ризик од дури 40 отсто да заболат […]

Осум илјади долари за трансфузија на „млада крв“

Осум илјади долари за трансфузија на „млада крв“

Секоја година милијарда долари се трошат на истражувања во доменот на науката што се занимава со продолжување на животот, позната како геронтологија. Малата компанија „Амбросиа“ верува дека постои сосема едноставен и директен начин за успорувањето на процесто на стареење и „изневерувањето“ на смртта. Раководителот на компанијата Џеси Кармазин наведе дека, „Амбосиа“ верува дека клучот на […]

Откриен нов антибиотик, ефикасен против отпорни бактерии

Откриен нов антибиотик, ефикасен против отпорни бактерии

Научници открија нов антибиотик, кој е исклучително ефикасен против бактерии отпорни на веќе познати антимикробални агенси. Антибиотикот е пронајден во примерок од земја во Италија, поточно во бактерија која се наоѓа во земја и наречен е „псевдоуридимицин“ или ПУМ. Антибиотикот успешно елиминира широк спектар бактерии во лабораториски тестови и излекувал глувци инфицирани од шарлах. Деталите […]

Храната што е богата со влакна го подобрува квалитетот на сонот

Храната што е богата со влакна го подобрува квалитетот на сонот

Истражувачите од Универзитетот во Колумбија утврдиле дека храната што изобилува со хранливи влакна го продолжува траењето на длабокиот сон. Од друга страна, поголемото консумирање на шеќери и заштитени масти во текот на денот придонесува за чести будења во текот на ноќта. Особено треба да се обрне внимание на последниот оброк во денот – избегнувајте да […]

Варените брокули не придонесуваат за подобро здравје

Варените брокули не придонесуваат за подобро здравје

Многу луѓе ги подготвуваат брокулите така што ги варат. Меѓутоа, на тој начин се уништуваат сите вредни нутриенти на зеленчук, витамините од групата Б и витаминот Ц. Дури и глукозинолатите, за кои научниците веруваат дека можат да се борат против канцерогените клетки, се разложуваат при варење во вода. Многу подобар начин за подготвување на брокули […]

Пешачењето помага во учењето

Пешачењето помага во учењето

Учениците, кои секој ден пешачат од 20 до 30 минути имаат повеќе концентрација за учење и се чувствуваат подобро и посмирено, покажа едно истражување на компанијата „Интелиџнт хелт“. Во студијата учестувале 2.500 деца од седум и осум години кои пешачеле од дома до училиште. Осум од десет ученици изјвиле дека се посмирени и дека полесно […]

Трик што ќе ви помогне да ја издржите диетата

Трик што ќе ви помогне да ја издржите диетата

Според неодамнешната студија на холандски и португалски истражувачи, доколку за време на диетата си дозволиме на себе еден ден во неделата кога можеме да го прекршиме режимот на исхрана и да изедеме некое омилено „забрането“ јадење, поголеми се шансите дека ќе ја издржиме диетата. Истражувачите следеле две групи на испитаници кои сакале да ја намалат […]