Патувања

Париз ќе поставува стаклен ѕид околу Ајфеловата кула

Париз ќе поставува стаклен ѕид околу Ајфеловата кула

Стаклен ѕид кој што ќе заштитува од куршуми, висок 2,5 метри, ќе биде подигнат оваа есен околу Ајфеловата кула во Париз, заради зајакнување на сигурноста. Планот за заштита ќе чини 20 милиони евра, а денеска го објави градската управа во весникот Ле Паризиен. „Ќе ги замениме металните огради на северниот и јужниот дел со стаклени […]

Овие шест места наскоро ќе исчезнат – посетете ги што побрзо

Овие шест места наскоро ќе исчезнат – посетете ги што побрзо

Од водите на Индискиот Океан до Северна Америка се расфрлани бисери на природата кои наскоро би можеле да исчезнат. Климатските промени ја уништуваат природата на која сме навикнати. Токму заради тоа, сега е последен момент за посета на некои од најубавите и најзагрозените места. „Форбс“ состави листа на шест места кои туристите би требало да […]

Приватноста загарантирана: Хотел само со една соба

Приватноста загарантирана: Хотел само со една соба

Во овој хотел во Прага дефинитивно нема да ви смета бучавата од другите соби, ниту пак ќе се судрите со другите гости во ходникот. Едноставно тоа теоретски е невозможно со оглед на тоа дека хотелот има само една соба. Сите оние, кои сакаат апсолутна дискреција, од денеска на неа во целост можат да сметаат во […]

Најдолгиот лет во светот: Патници поминаа низ десет временски зони

Најдолгиот лет во светот: Патници поминаа низ десет временски зони

Летот QR920 на компанијата „Катар ервејс“ од Доха кон Оукланд, со авион Боинг 777-200LR траеше нешто повеќе од 16 часа, а авионот на Нов Зеланда слета 15 минути пред закажаното време. Патниците од Доха поминаа низ десет временски зони, полетувајќи во неделата изутрината и слетувајќи денеска изутрината по новозеландско време. Летот е долг 14.535 километри, […]

Нов мега проект: Комплекс на каскадни кули за аџиите во Мека

Нов мега проект: Комплекс на каскадни кули за аџиите во Мека

Светски признатата компанија Foster + Partners победи на конкурсот за изградба на каскадни кули во Мека и Саудиска Арабија. Овој комплекс ќе пружи сместување на верниците кои доаѓаат во градот на аџилак. Ќе се наоѓа меѓу железничката станица Харамаин и Големата џамија, т.е. на клучен дел од патот кон Каба. Во комплексот наречен Јабал Омар […]

Оксфорд и Рединг најдобри места за живот и работа во Британија

Оксфорд и Рединг најдобри места за живот и работа во Британија

Универзитетскиот центар Оксфорд и Рединг во југозаадна Англија, се прогласени за најдобри градови за живот и работа во Велика Британија. Мидлсборо, Стоктон и Сандерленд, сите во североисточна Англија, се на самото дно од листата на градовите и населените места во земјата, според индексот за 42 британски локации за „Гуд гроут фор ситис“ за 2016 година. […]

Започна најдолгиот лет на патнички авион во светот

Започна најдолгиот лет на патнички авион во светот

Авион од типот „Боинг 777“ на авиокомпанијата „Катар Ервејс“ денеска полета од аеродормот во Доха кон новозеландскиот град Оукленд, на досега најдолгиот лет на еден патнички авион во историјата. „Боингот“ полета од Доха во 5.02 часот по локално време (3.02 по средноевропско време) и треба да пристигне во Оукленд во понеделник во 7:30 часот по […]