Патувања

Долината Сват – природно богатство на Пакистан

Долината Сват – природно богатство на Пакистан

Долината Сват во Пакистан, која ја краси исклучително богата природна убавина, а која во светот е позната како „џенетска долина“, донеодамна беше туристичка атракција за туристите од целиот свет, додека денес никој нема храброст да го посети ова место, кое сега е познато како локација на која се кријат талибанските бунтовници. Долината Сват се наоѓа […]

Швајцарија е најдобра земја за да се родите

Швајцарија е најдобра земја за да се родите

Швајцарија е најдобра земја во која можете да се родите, утврди истражувањето на британската компанија „The Economisti Intelligence Unit “ спроведена во 90 земји од светот. Истражувачите барале да откријат која земја на бебињата кои ќе се родат во 2013 година им нуди најдобри услови за здрав и среќен живот. Швајцарците се посреќни и имаат подобар […]

Мало село во Турција доживеа туристички бум поради претпоставките поврзани со календарот на Маите

Мало село во Турција доживеа туристички бум поради претпоставките поврзани со календарот на Маите

Мирното село Ширинџе со население од 600 жители во западна Турција, кое се наоѓа во близина на античкиот град Ефес, веќе неколку недели доживува туристички бум, поради шпекулациите поврзани дио древниот календар на Маите. Според некои претпоставките, кои се засноваат на календарот на Маите, на 21 декември светот ќе биде уништен, а ќе опстанат единствено селото […]

ФОТО: Три најинтересни хотели во светот

ФОТО: Три најинтересни хотели во светот

Овие хотели во Рим, Лас Вегас и Бостон, освен луксузното сместување и услугите со пет ѕвезди имат и допонителни адути, кои ги издвојуваат од конкуренцијата. Хотел во поранешен затвор Liberty хотелот во Бостон (чие име во превод значи слобода) е луксузно преуреден поранешен затвор и место каде сигурнио не би ви пречело да бидете затворени. […]

Анталија во петте топ дестинации за патување во светот

Анталија во петте топ дестинации за патување во светот

Турското медитеранско одмаралиште Анталија е меѓу петте главни дестинации за патување во светот, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“. Според класификацијата на Светската организација за туризам при Обединетите нации на челната позиција е Париз, а потоа следуваат Лондон, Њујорк, Анталија и Сингапур. Експертите нагласуваат дека земјите како Гватемала, Доминиканска Република и Брегот на Слоновата Коска, кои […]

ВИДЕО: На дното на „Бермудскиот триаголник“ откриен древен град

ВИДЕО: На дното на „Бермудскиот триаголник“ откриен древен град

На дното на Атлантскиот океанот во регионот “Бермудски триаголник” тим на канадски научници, предводени од Пол Веинзиг и Паулин Залитски, открија напуштен град. Како што пренесува “Фонтанка.ру”, деновиве подводен робот успеал да сними урнатини на бројни згради, ритуални храмови, како и остатоците на четири гигантски пирамиди. Според податоците на подводните археолози, роботот снимил на фотолента […]

ВИДЕО: Дубаи гради Таџ Махал – четири пати поголем

ВИДЕО: Дубаи гради Таџ Махал – четири пати поголем

За оние кои не можат да отидат до Индија за да му се восхитуваат на Таџ Махал, наскоро ќе постои и друга варијанта во Дубаи. Тамошните градители планираат да направат масивна реплика на еден од најубавите споменици на светот. Така наречената Таџ Арабија, ќе биде вредна една милијарда долари и ќе биде четири пати поголема […]