Патувања

Кина во потрага по „модерниот Марко Поло“

Кина во потрага по „модерниот Марко Поло“

Градот Хангџоу во Кина е во потрага по странски патник-намерник, кој треба да стане „модерниот Марко Поло“, со плата од 40.000 евра. Хангџоу, на истокот на Кина, е познат по преубавите мостови и канали, а во својот дневник од 13 век го опишал и славниот венециски патник Марко Поло. Сега овој град трага по „луѓе од цел свет кои ќе тргнат по стапките на Марко Поло“. […]

Македонија на трето место меѓу најгостипримливите земји за туристите

Македонија на трето место меѓу најгостипримливите земји за туристите

Македонија со 6,7 бодови, се наоѓа на трето место на листата на најгостопримливи земји во светот за туристи, заедно со Мароко, Австрија и Сенегал , што на почетокот на месецов ја објави Светскиот економнски форум, пренесе Си-Ен-Ен. Во вкупниот ранг на најгостопримливи земји на прво место е Исланд, со 6,8 бодови, колку што има и […]

Шпанија најпопуларна европска дестинација

Шпанија најпопуларна европска дестинација

Шпанија е најпопуларната европска дестинација за одмор оваа година, а меѓу осумте први се наоѓаат и Хрватска, покажуваат податоците на Европската комисија. Истражувањето на „Евробарометар“ открива дека хрватската туристичка понуда е на прво место според оценките на Словенците, Словаците, Чесите и Унгарците. Односот на Европејците кон туризмот е утврден со анкетата во 27-те земји членки […]

Убавините на Македонија дел од чешкиот фестивал ,,Околу светот”

Убавините на Македонија дел од чешкиот фестивал ,,Околу светот”

Македонските планини и нивните убавини се дел од програмата на чешкиот фестивал „Околу светот, кој претставува различни делови во светот. Во двата фестивалски денови на 23 и 24 март во две кина во Прага ќе бидат претставени делови од Македонија преку јужниот дел на Балканот до Исланд. Како што јавува дописникот на МИА, Фестивалот е место каде […]

Семејство од Квинсленд гради сопствен аеродром

Семејство од Квинсленд гради сопствен аеродром

На  семејството Вагнер од Квинсленд, кое ги обожува патувањата, му здосадиле бескрајните чекања на аеродромот во Бризбејн, па  одлучило да изгради сопствен аеродром. Вагнерови, едно од најбогатите семејства во Квинсленд, вложиле 100 милиони долари за да го направат „Wellcamp Airport“, во западниот дел на главниот град Тувумба од оваа австралиска сојузна држава. Овој аеродром со 2,87 километри долга писта може да прими дури и „Боеинг 747“ […]

Истанбул е најдобар град за живеење на жените во Турција

Истанбул е најдобар град за живеење на жените во Турција

Најдобар турски град за живеење за жените е Истанбул, покажуваат податоците на Турскиот статистички институт, цитирани од турскиот весник „Хуриет“. Според податоците од 2011 година турскиот град е најдобро место за живот на жените според повеќе показатели, меѓу кои се нивото на образование, вработување, склучување бракови и друго. Истанбул, во кој живеат седум милиони жени, е […]

Девствените острови-рај за бизнисмените, без криминал и невработени

Девствените острови-рај за бизнисмените, без криминал и невработени

Девствените острoви се нагласено замаглен поим дури и за просечно образуван човек, бидејќи тешко е да се најдат на стандардните географски карти. За споредба, тоа е како кога просечниот Американец на картата на Европа треба да го бара Мариово. Островите се наоѓаат на шеесетина милји источно од Порторико и 1.100 километри југоисточно од Флорида. Тука жиеат само нешто повеќе од 30.000 жители. Девствените острови се сочинети од стотина […]