Патувања

ВИДЕО: Редок природен феномен во Мичиген – стотици топки од мраз

ВИДЕО: Редок природен феномен во Мичиген – стотици топки од мраз

Редок природен феномен што овие денови може да се види по должината на брегот на езерото Мичиген привлече големо внимание на американската јавност. Имено, стотици топки од мраз, од кои некои тежат над 20 килограми, се појавија на плажите на езерото. – Температурата на водата во езерото е нешто пониска од температурата на смрзнување, така […]

Затворено најголемото лизгалиште во светот

Затворено најголемото лизгалиште во светот

Најголемото лизгалиште на отворено во светот, што се наоѓаше во канадскиот главен град Отава, од вчера престана со работа. Лизгалиштето беше со должина од 7,8 километри и се наоѓаше на дел од каналот Ридо, кој ги поврзува езерото Онтарио и реката Отава. Широчината на лизгалиштето варираше од 20 до 70 метри, а неговата вкупна површина […]

Најдобрата плажа на светот е…

Најдобрата плажа на светот е…

Милиони патници, посетители на сајтот „Trip Advisor“ за најдобра плажа на светот за 2012 година ја избраа т.н. „Зајачка плажа“ на италијанскиот остров Лампедуза. „Rabbit Beach“, плажа на која надоаѓаат водите на Средоземното Море е дел од Лампедуза, која официјално и припаѓа на Сицилија, иако ги дели нешто помалку од сто километри оддалеченост. – Карипските […]

Египет доби уште една пирамида

Египет доби уште една пирамида

 Пирамида стара, повеќе од три илјади години, која му припаѓала на еден везир на фараонот Рамзес Втори е откриена во Луксор, во јужен Египет, изјави вчера египетскиот државен секретар за антиквитети Мохамед Ибрахим. – Остатоците од пирамидата, која била висока 15 метри, а широка 12 метри ги пронајде заедничкиот тим на Слободниот универзитет во Брисел […]

ФОТО: Спектакуларен поглед на пустината од воздух

ФОТО: Спектакуларен поглед на пустината од воздух

Фотографот Џорџ Стајнмец ги обиколил речиси сите пустини во светот сакајќи да ги види од ваздух, а во неговите потфати е следен од камера со која се бележени сите спектакуларни глетки. Врзан за моторизиран параглајдер, Стајнмец ги фотографирал речиси сите пустини на светот, а делата ги објавил во книгата „Пустински воздух“ (Desert Air). Овој фотограф на „Нејшенел Џеографик“ (National Geographic) земјата ја има прикажано онаква каква што се уште ја […]

Непалката Чурим Шерпа за еден месец два пати го освоила Монт Еверест

Непалката Чурим Шерпа за еден месец два пати го освоила Монт Еверест

Непалката Чурим Шерпа  извела неверојатен потфат освојувајќи го Монт Еверест два пати за само единаесет дена, со што го соборила Гинисовиот рекорд. Шерпа (29) е прогласена за хероина бидејќи во ист месец два пати го освоила највисокиот врв на светот. Заради потфатот таа доби и Гинисов сертификат што и го врачи министерот за туризам на Непал, Поста Бахадур Богати. Чурим прв пат го освоила […]

Копенхаген: Кралскиот град со комуна без струја, асфалт и марихуана низ дворовите

Копенхаген: Кралскиот град со комуна без струја, асфалт и марихуана низ дворовите

Копенхаген е единствен во Европа, а веројатно и во светот, само заради специфичната област Кристијанија, но сепак во другите делови од градот може да се најде нешто занимливо. Централната улица во кралскиот град Копенхаген се вика Строгет и изобилува со бројни продавници на светските дизајнерски брендови. Понатаму тука е забавниот парк Леголенд, на најпознатите Лего […]